Jak zorganizovat kuchyň, aby se vám lépe vařilo
Je jen málo rodin, které by prohlásily, že kuchyně není ústředním místem jejich rodinného života. Už ono pověstné teplo rodinného krbu souvisí s kuchyní a přípravou pokrmů. Abyste se v kuchyni cítili co nejlépe, je důležité mít ji správně organizovanou. Pomůže rozdělení do jednotlivých zón i praktičtí pomocníci a chytře navržené organizéry.
Každodenně strávíte v kuchyni i několik hodin. S malými dětmi se kuchyně dokonce stává ústředním bodem celého interiéru a rodina se schází právě tam. Od psaní úkolů, přes kreslení až po příjemné večery se společenskou hrou nebo s přáteli. Velká část těchto aktivit se odehrává právě v kuchyni a přilehlém jídelním koutě. Aby vám v kuchyni bylo dobře, je třeba mít místo správně organizované.
Jak rozvrhnout kuchyň
Od rozmístění spotřebičů, přes místa pro přípravu pokrmů až po uložení jednotlivých pomůcek ve skříňkách, vše musí být propojeno jednotnou linkou. Jednotlivé zóny je třeba plánovat už při sestavování nebo rekonstrukci kuchyně, ale nemusíte zoufat. Přerovnání kuchyňských pomůcek pomůže kdykoliv. Plánování jednotlivých zón přizpůsobte denním zvyklostem.
- Které předměty používáte několikrát denně?
- Které spotřebiče potřebujete nejčastěji?
- Co může být v kuchyni na horních policích?
- Na které vybavení musí dosáhnout i děti?
- Častěji vaříte, pečete, ohříváte, grilujete?
Kuchyňské zóny
- Zóna pro vaření.
- Místo pro přípravu pokrmů.
- Úložný prostor.
- Úklidová část.
- Zóna pro jídlo a skladování potravin.
Jak umístit jednotlivé zóny
- Uprostřed kuchyňské linky by mělo být místo pro přípravu pokrmů,
- po pravé ruce se umísťuje varné centrum a po levé ruce úklidové centrum,
- jeden z okrajů linky je pro skladování jídla a druhý pro úložné prostory,
- úložné prostory se dále budou nacházet i pod pracovní linkou a nad pracovní linkou, dle jednotlivých zón.
Co patří do jednotlivých kuchyňských zón
V zóně pro vaření by měl být sporák a trouba. V jejich blízkosti se musí nacházet hrnce, pánve, vařechy, obracečky, ale také chňapky či podložky pod hrnce. Poblíž musíte mít koření, olej a základní sypké potraviny jako cukr, mouku, těstoviny, rýži a luštěniny. Část varné zóny může být vyčleněna pečení a přípravě sladkých dezertů.
S vařící zónou by měla těsně sousedit zóna pro přípravu potravin. Tam je třeba skladovat prkénka, nože, struhadla, kuchyňského robota nebo tyčový mixér.
Na zónu přípravy pokrmů navazují skladovací prostory. Ty předměty, které používáte často patří do spodních polic a do horních zásuvek.
Úklidová zóna se neobejde bez dřezu a myčky nádobí, v jejich blízkosti ukládejte čistící prostředky. V tomto místě oceníte i ruční vysavač a odpadkový koš.
Posledním místem a místem nejoblíbenějším je místo pro skladování potravin. Tady bude chladnička, mrazák a skříň pro trvanlivé potraviny.
Kuchyňské dózy a organizéry zajistí přehlednost
Věci, které potřebujete při vaření po ruce, můžete umístit na závěsné tyče a lišty. Ty doplníte nejrůznějšími košíky a háčky. Kuchyňské nože mohou být umístěné na praktické magnetické desce, čímž uvolníte místo na pracovní desce. Výborným pomocníkem jsou také nejrůznější teleskopické police, díky kterým budete mít na dosah vše, co při vaření potřebujete.
Do zásuvek a větších skříněk si pořiďte úložné boxy a dózy na potraviny, které vám zajistí pořádek v zásobách. Do blízkosti kuchyňské linky můžete umístit nejrůznější rohové police a stojany na kávu či čaj.
Nevyužitý bývá prostor pod kuchyňskou linkou. I sem můžete instalovat zásuvky a získáte místo pro čistící prostředky, plechy na pečení nebo plastové krabičky na potraviny, kterých v domácnosti není nikdy dost. Více místa získáte i s využitím závěsného mechanismu pro hrníčky a sklenice na víno. Ty budou zároveň zajímavou dekorací.
Další tipy pro organizaci kuchyně
- Jednotlivé zásuvky můžete rozdělit příčkami a zásobníky.
- Zakoupit můžete speciální koše, které odpovídají velikosti zásuvek.
- Nepostradatelným organizérem je příborník, podobný můžete mít na kuchyňské nože.
- Poklice ukládejte do praktického stojanu.
- Do skříněk si můžete nechat zhotovit další police.
- Sypké potraviny ukládejte do vzduchotěsných dóz, ochráníte je před vlhkostí.
- V malé kuchyni zvětšíte pracovní plochu krytem na sporák.
- Prostor u dřezu lépe využijete s patrovým odkapávačem nádobí.
Další zajímavé články
Jak vybrat domácí pekárnu
Chcete si vychutnat čerstvě upečený chléb s křupavou kůrkou, kdykoliv budete mít chuť? V tom případě je tu domácí pekárna... celý článek
Jak vybrat kávovar
Káva. Pomáhá nám vstávat, soustředit se i zůstat vzhůru. Pijeme ji už více než 500 let. Nikdy jsme ale neměli na výběr z tolik... celý článek
Jak vybrat kuchyňského robota
Nadrtí led, nastrouhá brambory na bramboráky nebo uhněte těsto. Kuchyňský robot se při správném výběru stane... celý článek