Jak vybrat kuchyňský robot
Nadrtí led, nastrouhá brambory na bramboráky nebo uhněte těsto. Kuchyňský robot se při správném výběru stane v kuchyni vaší pravou rukou. Pomůžeme vám vybrat ten správný, který budete používat s radostí.
Co umí kuchyňský robot?
- sekání a krájení,
- strouhání,
- šlehání,
- hnětení,
- mixování.
Uživatelé také rádi sáhnou po přístroji, na který lze nasadit lis na citrusy, mlýnek na maso nebo pomáhá s odšťavňováním. Některé roboty mají i nástavce na mletí kávy, máku, přípravu zmrzliny nebo těstovin.
Díky širokému spektru funkcí dokáže kuchyňský robot nahradit výše jmenované spotřebiče, ale i mixér, metlu a zejména vaše ruce.
Kuchyňský robot nebo food processor?
Při výběru pomocníka do kuchyně se nejspíše setkáte rovnou se dvěma názvy – kuchyňský robot a food processor. Rozdíl mezi nimi je patrný ze způsobu využití:
- Kuchyňské roboty umí perfektně míchat, hníst a šlehat. Snadno připraví třeba těsto, šlehačku nebo krém. Mívají sklopné rameno a mísu na suroviny.
- Food processory se uplatní při strouhání, mixování a krájení. Poradí si se smoothie, drceným ledem i s rozsekáním oříšků. Pohon je ukrytý vespod nádoby, která bývá vyšší a hůře se myje.
Některé výrobky jsou kombinací obou typů spotřebiče a mohou tak mít rozšířené funkce.
Jak vybrat kuchyňského robota
Pokud se v novém robotu chystáte vyrábět raw pochoutky z mletých ořechů a datlí nebo například drtit led, pamatujte také na sílu stroje. Stejně tak si vyšší příkon vyžaduje například mletí masa, zpracování tvrdých potravin nebo dlouhé hnětení většího množství těsta.
Pro tyto účely sáhněte po strojích s příkonem ideálně vyšším než 500 W. Nejvýkonnější roboty mají příkon v rozpětí 1200 až 1700 W.
Pokud s robotem plánujete chystat jídlo pro čtyřčlennou domácnost, pořiďte si stroj s objemem mísy minimálně 4 litry. Obecně se můžete odrazit od nepsané poučky, že co osoba, to litr objemu.
Před nákupem se ujistěte, že víte, kde bude přístroj stát. Vyhraďte mu prostor na kuchyňské lince nebo ve skříňce. Při časté manipulaci a zvedání do výšky oceníte nižší hmotnost stroje.
Pro časté přenášení jsou vhodné lehčí plastové modely. Nemusíte se obávat ftalátů, ty se totiž případně uvolňují až při vyšších teplotách, na které se robot ani při intenzivním výkonu nezahřeje.
Bohaté příslušenství sice usnadňuje práci, ale zároveň vás zavazuje k vyčlenění dalšího místa. Sledujte proto při výběru i parametr úložného prostoru. Ten naznačuje, že na ukládání příslušenství dostanete speciální úložný prostor (nejčastěji tašku) a snadno tím vyřešíte bezpečné skladování náhradních nožů či nástavců.
V kuchyni dokáže potrápit i umístění přístroje do blízkosti zásuvky. Jestli je to případ i vaší domácnosti, neopomeňte parametr délky kabelu a vyberte si ho dostatečně dlouhý.
Příslušenství a praktické funkce
K robotovi nejspíše dostanete i některé metly, které vám usnadní přípravu různých surovin. U některých výrobců si můžete další typy dokoupit.
Kam budu na elektrokole jezdit?
- Míchací metla k promíchávání,
- hnětací metla nebo hák pro přípravu těst,
- šlehací metla pro nadýchanou šlehačku,
- K metla, která pojme celou mísu, se používá při hnětení mletého masa, výrobě kaše nebo krémů,
- flexi metla s měkkými kraji je skvělá pro přípravu piškotových těst a jemných krémů.
Užitečné funkce kuchyňských robotů
- Způsoby míchání – středové míchání jednou nebo dvěma metlami je méně efektivní než planetární systém. Při něm totiž metla kopíruje stěny mísy a její obsah důkladně promíchává.
- Celokovové provedení vydrží déle než plastové. Robot je však těžší. Proto se nehodí pro ty, kteří budou stroj často přenášet. Přehledný LCD displej a případný časovač vám dodají informace o nastavení a usnadní vaření.
- Pojistka proti spuštění bez řádně zavřeného krytu zvyšuje bezpečnost použití.
- Pojistka proti přehřátí zajistí, že se při vysokých teplotách motoru robot sám vypne.
- Jednotlivé díly a metly lze mýt v myčce (označeno samostatně na jednotlivých dílech). Ulehčíte si tak další práci.
- Automatické programy v základním nastavení zajistí optimální konzistenci těsta nebo šlehačky.
- Regulace rychlosti vám pomůže zpracovat jakoukoli surovinu. Pulsní spínač pak umožňuje použít krátkodobě maximální výkon – hodí se třeba při drcení ledu. v
- Protiskluzové nožičky zabrání posouvání stroje po kuchyňské lince a zvyšují tak bezpečnost používání.
- Nejmodernější přístroje také disponují funkcí tepelné přípravy surovin přímo v robotu.
Cena kuchyňského robota
Investice do kuchyňského robota se pohybuje od 1 500 Kč. Ty nejdražší přístroje se speciálními funkcemi a bohatým příslušenstvím ale mohou stát i více než 25 000 Kč.
Dostatečně výkonný přístroj, ve kterém zvládnete přípravu jídla pro čtyřčlennou domácnost, pořídíte už od 2 000 Kč. I s horní hranicí 5 000 Kč je z čeho vybírat.
V ceně se odráží materiál přístroje (celokovové či plastové tělo), síla výkonu, dodávané příslušenství i celková kvalita provedení. Proto se vyplatí investovat třeba i větší částku, ale do kuchyňského robota, který vám bude sloužit další léta.
5 otázek, které si položte při výberu kuchyňského robota
TIP: Na linku vybírejte designový robot, jinak se orientujte podle rozměrů, váhy a úložného prostoru./p>
- sekání-krájení
- strouhání
- šlehání
- hnětení
- mixování
- příprava zmrzliny
- mletí masa, kávy nebo máku
- lisováni citrusů nebo odšťavňování
TIP:Co osoba, to litr objemu.
TIP:Pokud ano, vybírejte robot s příkonem více než 500 W
TIP:Záleží, kde bude robot stát a kde je nejbližší zásuvka.
Cena je při výběru důležitá, ale ještě důležitější jsou vaše odpovědi na tyto otázky