Jak vybrat mixér
Se správným mixérem vám práce v kuchyni půjde jako po másle. Poradíme vám, jak vybrat přístroj, který se při přípravě honosných dortů, ranních smoothie i svátečních obědů stane vaší pravou rukou.
Jaký mixér je pro vás ten pravý?
Při výběru mixéru je nejdůležitější mít jasno v tom, co od něj očekáváte, orientaci vám usnadní zodpovězení čtyř základních otázek:
- Na co budete mixér převážně používat?
- Co v něm budete mixovat?
- Kolik místa v kuchyni na něj máte?
- Kolik porcí v něm budete připravovat?
Jaký typ mixéru využijete?
Zatímco zapálení kuchaři nedají dopustit na všestranný přístroj, jiní si bohatě vystačí s jednoúčelovým mixérem na smoothie. Klíčové je, aby v kuchyni zastal všechny pro vás důležité činnosti.
Jednotlivé mixéry se od sebe liší nejen výkonem, ale také konstrukcí a množstvím funkcí. Dražší modely mají samozřejmě širokou škálu funkcí a bohaté příslušenství, na druhou stranu je zbytečné, abyste si domu přinesli multifunkčního pomocníka, jehož schopnosti naplno nevyužijete.
Tyčové a ponorné mixéry
Ponorné mixéry jsou typické štíhlou konstrukcí a mixovací nohou s rukojetí, která padne do ruky jako ulitá. Tyčový mixér oceníte pro jeho multifunkčnost a skladnost. Některé modely jsou vybavené šlehací metlou, sekacími nástavci nebo dokonce mlýnkem na koření. Při výběru se dívejte především na materiál, nejčastěji to bývá plast nebo kov. Počítejte s tím, že plastová noha se dříve opotřebuje a teplem se může dokonce i deformovat. Naopak kovová konstrukce je mnohem odolnější, snáze omyvatelná a lze ji ponořit i do velmi horkých pokrmů.
- Ideální pomocník na přípravu omáček, polévek nebo dětské výživy
- Skladnost
- Snadné ovládání
- Jednoduchá údržba
- Bohaté příslušenství
- Nízký výkon
- Nutnost držet spínač po celou dobu mixování
- Plastové modely mají kratší životnost
Smoothie mixéry
Smoothie mixéry zvládnou pouze mixování ovoce a zeleniny, součástí výbavy je vždy jedna nebo více přenosných nádob, ve které si nápoj rovnou i připravíte. Jaký smoothie mixér vybrat vám napoví jeho výkon. Platí, že čím vyšší výkon mixér má, tím tvrdší ingredience zvládne zpracovat.
Dražší nutriční mixéry pracují na podobném principu s tím rozdílem, že v surovinách zachovají maximum živin, mají více otáček a díky tomu si poradí s ořechy i semínky.
- Zaberou málo místa
- Mixovací nádoby využijete i jako přenosnou lahev
- Smoothie je hotové během chvilky a bez nádobí okolo
- Jsou jednoúčelové, využijete je jen na smoothie
Ruční mixéry
Ruční mixér je nepostradatelným přístrojem pro ty, kdo často a rádi pečou. V kuchyni ušetří spoustu času a námahy s hnětením těsta i mytím nádobí. Dražší modely jsou navíc vybaveny stojanem a zvládnou tak pracovat zcela bez vaší pomoci. Množství funkcí je pak závislé na příslušenství. V základní výbavě vždy najdete hnětací a šlehací metly po dvou, propracovanější modely však nabízejí i přídavné mixovací nádoby s nástavci na sekání.
- Všestranné využití
- Zpracují i větší množství ingrediencí
- Pohodlná manipulace díky stojanu
- Snadno omyvatelné
- Nižší výkon
- Riziko přehřátí při delším užívání
- V základní výbavě jen funkce hnětení a šlehání
- Jsou rozměrné
Stolní mixéry
Stolní mixéry jsou všestranní pomocníci, ty dražší jsou navíc vybavené digitálním displejem a řadou programů. Při výběru se dívejte na výkon a mixovací nádobu. Ta by měla být dostatečně objemná, vybavená praktickou rukojetí a vyrobená z odolného materiálu, jako je sklo nebo tritan. Pokud chcete v mixéru připravovat převážně horké pokrmy, jako jsou krémové polévky, omáčky nebo dětské příkrmy, sáhněte po nádobě ze skla. Jedinou vadou na kráse stolních mixérů jsou jejich rozměry, vynahradí vám to však multifunkčním využitím.
V závislosti na výkonu si hravě poradí se sekáním ledu, ořechů nebo přípravou zmrzliny. Vedle toho ale zvládne i přípravu omáček, pyré, smoothie nebo ořechových másel.
- Všestranné využití
- Zpracují i větší množství ingrediencí
- Pohodlná manipulace díky stojanu
- Snadno omyvatelné
- Nižší výkon
- Riziko přehřátí při delším užívání
- V základní výbavě jen funkce hnětení a šlehání
- Jsou rozměrné
Důležité parametry mixérů
Vedle klíčových parametrů jako jsou výkon, bezpečnost nebo příkon, si všímejte i hlučnosti nebo délky přívodního kabelu.
Přístroje s nižším výkonem jsou levnější, ale méně výkonné. Na přípravu pomazánek, polévek nebo smoothie potřebujete alespoň 300 W. Se šleháním a hnětením si poradí ruční mixéry s výkonem do 600 W. Na tvrdší ingredience, jako jsou ořechy, semínka nebo led, už však potřebujete stolní mixér s minimálním příkonem 1 200 W. Obecně platí, že čím vyšší výkon, tím lepší mixovací vlastnosti model má.
Počet otáček udává, kolikrát se mixovací čepel otočí za minutu. Na šlehání vám stačí 1 000 otáček za minutu, ale na ořechy, semínka nebo ledovou drť budete potřebovat alespoň 20 000. Čím všestrannějšího pomocníka v kuchyni chcete, tím vyšší výkon a počet otáček potřebujete.
Před pohromou v kuchyni vás ochrání bezpečnostní pojistka, která pohlídá, že jsou do sebe všechny komponenty mixéru správně zasazené. Aby se přístroj nepoškodil, měl by mít vratnou pojistku proti přehřátí.
Mixovací nádoby se vyrábějí o velikosti od 0,4 do 2,5 l. Jednotlivec, který má rád smoothie, si vystačí s objemem 0,75 l. Čtyřčlenná rodina už ale potřebuje nádobu o velikosti alespoň 1,5 l.
Čím odolnější materiál, tím delší životnost mixéru. Tělo přístroje tvoří nejčastěji plast, dražší modely pak bývají vyrobené z kovu. Metly a nože by měly být vždy z kvalitního nerezu. Odolnější mixovací nádoby jsou vyrobené ze skla nebo bezpečného tritanu. Přestože je cena mixéru z odolných materiálu vyšší, odměnou vám bude funkční pomocník na několik let.
Širokou nabídku doplňků najdete hlavně u tyčových a smoothie mixérů, ke kterým se prodávají náhradní nástavce, metly na šlehání, nádoby na sekání a drcení ledu nebo přídavné láhve na nápoje.
Jak správně čistit mixér?
- Důležitý je nejen výběr mixéru, ale také péče o něj. Po každém použití přístroj rozeberte a umyjte, v návodu od výrobce se dozvíte, zda a případně jaké části mohou přijít do myčky.
- Důležité je správné vysoušení nástavců, aby nedošlo k rezavění nebo zanesení přístroje.
- Na mytí mixéru nepoužívejte saponáty. Stolní mixér například skvěle vycídí obyčejná jedlá soda. Nalijte horkou vodu zhruba do poloviny nádoby, přidejte tři lžíce jedlé sody, zapněte mixér na nejvyšší rychlost a alespoň minutu mixujte. Všechny skvrny a nečistoty se rozpustí a váš kuchyňský pomocník bude zářit čistotou. Dalším všestranným čističem mixérů je například jablečný ocet nebo bělidlo, které je zároveň i dezinfikuje.
- K ručnímu čištění používejte pěnovou houbu nebo utěrku z mikrovláken, které nepoškrábou stěny nádoby.
Tipy na závěr
Pokud hledáte univerzálního pomocníka, který vám pomůže připravit pomazánky, smoothie i horké polévky, pak je pro vás stolní mixér tou pravou volbou. V kuchyni bude vaší pravou rukou, ať už budete připravovat slavnostní oběd pro celou rodinu nebo rychlé smoothie do práce.