Toužíte po domácím wellness? Poradíme vám, jak vybrat vířivku!
Vířivka se stává rozšířeným trendem, který si do svých zahrad a domácností pořizuje stále větší množství lidí. Na trhu existuje velké množství vířivek, a tak není úplně snadné zorientovat se v širokém sortimentu a zvolit tu správnou. Jak tedy vybrat vířivku, aby splňovala vaše požadavky a přinášela dokonalý relax? Pojďme se společně podívat, co je třeba při výběru vířivky zohlednit.
Oproti klasickým bazénům přináší vířivka celou řadu dalších výhod. Díky teplé a intenzivní hydromasáži pomáhá koupel ve vířivce s uvolněním zatuhlých kloubů a svalů, při bolestech zad, odplavuje stres, přispívá k psychické pohodě a celkově působí na naše tělo blahodárně. Relax i rehabilitaci si tak díky vířivce můžete užívat kdykoliv v pohodlí svého domova. Jak ale vybrat tu správnou?
Nejrychlejší řešení - nafukovací vířivky
Hledáte-li rychlé řešení bez složité instalace, které budete mít k dispozici téměř okamžitě, pak je pro vás ideální nafukovací vířivka. Nejčastěji je vyrobena z třívrstvého laminátového PVC nebo odolnějšího materiálu Rhino Tech. Pro její instalaci vám postačí jakýkoliv pevný a rovný podklad, na kterém ji budete moci umístit. Pak už ji jen nafouknete, připojíte, napustíte vodou a můžete si užívat domácí lázně. Stejně jako vše ostatní má ale i nafukovací vířivka nejen své klady, ale i negativa.
- nízká pořizovací cena
- nízká hmotnost
- snadná instalace a zprovoznění
- možnost přemisťování
- tišší provoz
- kapacita pro 2 až 6 osob
- možnost ohřát vodu až na 40 °C
- možno používat jen při teplotách nad 5 °C
- menší odolnost a kratší životnost
- méně funkcí a trysek
- často je její konstrukce nestabilní a naklání se
- větší nároky na údržbu kvality vody
Akrylátové vířivky
Další možností, která vám umožní užívat si bublinkových koupelí a masáží po celý rok, jsou akrylátové vířivky, jejichž vnitřní část je z akrylátu a vnější plášť buď ze dřeva nebo plastu. Můžete je umístit venku, na terase i uvnitř domu, jsou vyrobeny z kvalitních materiálů a i ve venkovním prostředí je můžete používat i tehdy, když teploty klesají pod bod mrazu. Navíc jsou většinou vybaveny ozonovými generátory, které se starají o vysokou kvalitu vody na bezchlorové bázi.
- možnost používat po celý rok
- vysoce kvalitní tepelná izolace
- stabilní a odolná konstrukce
- větší množství trysek a funkcí
- výkonný ohřev vody
- ozonový generátor pro bezchlorové čištění vody
- často s integrovaným audiosystémem
- možnost chromoterapie (různobarevného podvodního osvětlení)
- větší kapacita
- delší životnost
- oproti předchozímu modelu jsou dražší
- nutné zazimování nebo udržování teploty
- hlučnější provoz
- vyšší cena
Co je třeba při výběru vířivky zohlednit?
Nyní již víte, mezi jakými dvěma typy můžete vybírat. Dále je třeba zohlednit řadu dalších faktů a parametrů, které hrají při výběru vířivky zásadní roli. Pojďme se podívat na ty nejdůležitější.
Umístění
Než se pustíte do výběru vířivky, měli byste mít jasno, kam ji umístíte. Vířivku můžete umístit na zahradu, na terasu či pergolu, ale i do interiéru, pokud máte prostorný dům. Můžete si dokonce zakoupit také zápustný model, který zapustíte do země. Vždy ale platí, že terén pro umístění vířivky musí být pevný, rovný a s patřičnou nosností. Vhodné je opatřit povrch dlažbou s protiskluzovou úpravou nebo betonovými dlaždicemi s drobnými kamínky. Počítejte také s tím, že pokud budete umisťovat vířivku na terasu či pergolu, musíte mít zjištěno, zda mají dostatečnou nosnost. Naplněná vířivka pojme i více než tisíc litrů vody, k tomu musíte připočíst její vlastní hmotnost.
V blízkosti vířivky pak musí být zdroj vody a elektřiny – k dispozici jsou typy s přípojkou na 380 V i na 220-240 V. Také budete muset zajistit odtok vody, jelikož vířivky mají zabudovaný odtok a vypouští se do terénu nebo do kanalizace.
Velikost
Dalším parametrem, který je třeba před nákupem vířivky zvážit, je to, kolik lidí ji bude užívat, a jakou by tedy měla mít velikost.
Obecně platí, že pro jednu až dvě osoby postačí vířivka s objemem do 650 l a výškou do 70 cm, pro 2-4 osoby s objemem do 800 l a výškou do 80 cm a pro 4-8 osob pak s objemem do 1 200 l a výškou do 80 cm.
Samotné rozměry vířivky se pak liší dle jejího tvaru, který může být kruhový, oválný i čtvercový a většinou se jeho výběr řídí dle dostupného místa.
Cena
Rozhodujícím faktorem při výběru vířivky je pak často cena. Je tedy třeba vědět, kolik jste ochotni do vířivky investovat. Nafukovací vířivky zakoupíte již v částkách začínajících na 10 tisících korun, větší nafukovací vířivky se pak pohybují od 30 tisíc výše. Akrylátové vířivky jsou pak záležitostí desetitisíců, přičemž musíte počítat s tím, že pod částku 70 tisíc se pravděpodobně nedostanete.
Filtrování vody
Abyste měli ve vířivce čistou a zdravotně nezávadnou vodu, neobejdete se bez kvalitní filtrace. U levnějších variant si ji budete muset pravděpodobně dokoupit jako volitelné příslušenství, dražší modely jsou dodávány s filtrací. K vířivkám s menším objemem jsou většinou dodávány či doporučovány kartušové filtrace, které sice stačí k údržbě vody v ní, ale čištění je složitější a s nutností časté výměny filtrů.
Snadnější údržbu a větší výkonnost pak zajišťuje písková filtrace, která bývá součástí dražších vířivek, a čistí vodu pomocí křemičitého písku. Její pořizovací cena je vyšší, ale na údržbu je podstatně jednodušší, stačí jednou za rok vyměnit písek.
Speciálním příslušenstvím vířivek jsou pak solanizační jednotky, které jsou určeny pro vířivky se slanou vodou (díky soli nemusíte vodu čistit pomocí chloru), či ozonátory, které zlikvidují veškeré bakterie, a jsou tedy ideální pro hloubkovou dezinfekci.
Ohřívání vody
Pokud chcete mít jistotu teplé vody ve vířivce, zkontrolujte si, zda disponuje ohřevem vody – některé levnější varianty jej totiž mít nemusí. U vířivek s ohřevem je ohřev zajišťován připojením k elektrické síti nebo solárním panelem. Výkonná vířivka by měla zvládnout ohřívání vody minimálně o 2 °C za hodinu.
Trysky
Dalším důležitým parametrem, který je rozhodující při pořízení vířivky, jsou trysky. Nafukovací i akrylátové vířivky jsou vybaveny různým počtem trysek, které mají různé funkce. Proudové neboli hydromasážní trysky zajišťují silný proud vody, který uvolňuje svaly a klouby. Vzduchové trysky se pak starají o tvorbu bublinek a masírují tělo na povrchu. Čím vyšší počet trysek je, tím výkonnějších funkcí vířivka dosahuje.
Funkce
Před koupí vířivky je také důležité vědět, co od ní očekáváte, tedy jaké by měla mít funkce. K dispozici mohou být následující funkce:
- Nastavení a udržování teploty – obvykle se voda ohřívá o 2 – 3 °C/hod.
- Ovládání pomocí ovládacího panelu nebo dálkového ovládání.
- Možnost osvětlení a chromoterapie pro náladové osvětlení pod vodou.
- Audiosystém, který je obvykle součástí akrylátových vířivek, u nichž je integrován do ovládacího panelu.
- Hard Water Treatment – změkčování vody pro delší životnost vířivky a šetrnější koupání.
- Salinizační jednotka (SWS), která umožňuje použití bez bazénové chemie a dezinfekci pouze pomocí soli.
- Tvorba bublin (délka 1 cyklu po zapnutí) – možnost přepínání mezi tryskami a bublinkovou masáží.
Příslušenství
Stejně jako různé funkce je důležité také příslušenství k vířivkám. Pokud chcete udržovat teplou a čistou vodu, rozhodně byste si měli k vířivce pořídit termokryt, což je speciální plachta, kterou vířivku zakryjete v době, kdy ji nepoužíváte. Zvážit byste měli také pořízení termopodložky, která se pokládá pod vířivku a zajišťuje izolaci od země. Dalším příslušenstvím, které oceníte při pravidelném relaxu, jsou schůdky, podložky hlavy, odkládací plochy na občerstvení, výškově nastavitelné sedátko, LED osvětlení či bazénový vysavač. Některé z těchto příslušenství bývá i součástí vířivek, proto se vždy důkladně seznamte s rozsahem dodávky.
Přejeme vám šťastnou ruku při výběru a příjemný odpočinek!
Další zajímavé články:
Kdy a jak se správně saunovat
S přicházejícími chladnějšími dny začíná řada lidí vyhledávat saunu. Její návštěvu si totiž spojují se zdravým životním stylem a podporou imunity... celý článek
Jak vybrat infrasaunu
Saunování je populární způsob relaxace i fyzické a duševní očisty těla. Už vás nebaví dojíždět do veřejné sauny....celý článek
Jak postavit saunu
Saunování má pozitivní účinky na lidské tělo i mysl. Pobyt v sauně uvolňuje napětí i svaly a detoxikuje organismus....celý článek