10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak vybrat infrasaunu

Saunování má pozitivní účinky na lidské tělo i mysl. Pobyt v sauně uvolňuje napětí i svaly a detoxikuje organismus. V dnešní době již není nutné navštěvovat pouze wellness centra, infrasaunu si můžete pořídit i do malého bytu. Stačí vám kousek místa a běžná elektrická zásuvka například v koupelně nebo v ložnici. Infrasauna pro dvě osoby může být příjemným relaxem s partnerem, kde si odpočinete a načerpáte síly do nového dne. Chcete vědět, na jakém principu infrasauny fungují a jak vybrat tu pravou pro vás? V tom případě si přečtěte následující článek!

Jak vybrat infrasaunu

Proč si domů pořídit infrasaunu?

  • Uvolníte stres po náročném dni nebo svaly po tréninku.
  • Očišťuje tělo, zklidňuje mysl, ulevuje od bolesti a podporuje hubnutí.
  • Infrasauna pro 1 – 2 osoby nezabere mnoho místa – vejde se i do panelového bytu.
  • Montáž i zapojení infrasauny zvládne každý.
  • Díky nižší teplotě nezatěžuje organismus jako klasické finské sauny, je vhodná i pro osoby s vyšším krevním tlakem.
  • Infrasauna je určena i pro děti od 3 měsíců věku.
  • Ušetříte – provoz ani pořizovací cena sauny nejsou (v porovnání s návštěvou wellness center) výrazně finančně náročné.

Jak funguje infrasauna?

Na rozdíl od klasické sauny infrasauna používá infračervené záření pro přímé prohřívání lidských tkání do hloubky cca 4 cm. Jedná se o paprsky podobné slunečnímu záření, s tím rozdílem, že infračervené paprsky nemají neblahý vliv na pokožku. Díky tomu dochází k uvolňování a prohřívání celého těla s blahodárnými účinky na zdraví. Energie produkovaná infračervenými paprsky navíc vylučuje z těla až 3x větší obsah škodlivých látek (v porovnání s tradiční saunou).

Infrasauny se na provozní teplotu 60 °C zahřejí v rozmezí 15 – 45 minut (v závislosti na kvalitě a druhu topných panelů). Do sauny však můžete vejít ihned po jejím zapnutí a užívat si její postupné prohřívání. Spotřeba elektrické energie je srovnatelná s běžnými domácími spotřebiči, tedy takřka zanedbatelná.


Jakou kapacitu infrasauny zvolit? Vybírejte dle počtu osob!

Infrasauny můžeme dělit dle toho, pro kolik osob jsou určeny. Zvažte tedy, kolik osob se v infrasauně bude pravidelně saunovat a také to, jaké jsou vaše prostorové možnosti.

Infrasauna pro jednoho se vejde i do menší koupelny

V případě, že plánujete ve většině případů navštěvovat infrasaunu sami, postačí vám základní model pro jednu osobu. Tyto sauny jsou cenově příznivé i prostorově nenáročné. Ve většině z nich se mohou saunovat příležitostně také 2 osoby najednou – počítat však musíte se sníženým komfortem.

Infrasauna pro dva patří mezi nejvyhledávanější

Většina zákazníků, která si chce domů pořídit infrasaunu, volí modely pro dvě osoby. Tyto sauny poskytují dostatek prostoru pro pohodlné saunování dvou osob, přesto nejsou jejich rozměry nikterak závratné a můžete je instalovat do větší koupelny, ložnice, posilovny nebo obývacího pokoje.

Prostorná infrasauna nabízí komfort pro celou rodinu

Na trhu najdete také modely určené pro 3 – 7 osob, které jsou sice náročnější na umístění, avšak umožní vám relaxovat v sauně s přáteli nebo rodinou. Tyto modely jsou vhodné také do hotelů či relaxačních center. Zde je třeba počítat s vyšší pořizovací cenou i vyššími provozními náklady infrasauny.

Rohová infrasauna efektivně využije volný kout!

V případě, že máte v místnosti nevyužitý kout, doporučujeme zvolit rohovou infrasaunu, která jej dokáže maximálně využít – ušetří prostor v místnosti a zároveň poskytne díky chytrému vnitřnímu uspořádání maximální pohodlí i pro větší počet osob.

Infrasaunu vybírejte dle typu topidla, použitého dřeva i vybavení!

Nyní se zaměříme na to, co by vás mělo při výběru sauny zajímat! Zásadní roli hrají infrazářiče, kterých je na trhu hned několik druhů a každý má svá specifika! Zaměřit byste se měli také na druh dřeva použitého na konstrukci sauny a v neposlední řadě na její vybavení, které může saunování ještě výrazně zpříjemnit!

S jakými druhy infrazářičů se můžete setkat?

Obvykle nejlevnější, životnost dosahuje 8 – 10 000 hodin užívání, jejich nevýhodou je pomalé zahřívání.

Střední třída zářičů, životnost dosahuje 5 – 10 000 hodin užívání, nahřívají se rychleji a užívají delší vlnovou délku.

Keramické infrazářiče s červeným světlem

Tyto zářiče vyzařují středně dlouhé a dlouhé vlny, navíc vyzařují červené světlo.

Vyzařují červené světlo a prohřívají tělo zářením ve všech vlnových délkách, proto jsou nejúčinnější a také obvykle nejdražší. Jejich životnost je přibližně 4 – 5 000 hodin užívání, což je stále naprosto dostačující. Nahřívají se nejrychleji.

Vlnová délka ovlivňuje působení infračerveného záření na tělo:

    Dlouhé vlny pronikají pouze na kůži, a tudíž mají především prohřívací účinek. Středně dlouhé vlny mají blahodárné léčebné účinky a podporují krevní oběh. Krátké vlny pronikají až do podkoží a mají tak nejlepší účinek, výrazně posilňují imunitu.

Materiál použitý na výrobu infrasauny

Infrasauny mají sendvičové konstrukce s izolací, na povrchu a v interiéru jsou obloženy dřevem, které je příjemné na pohled i na dotek.

→ Z jakých druhů dřev můžete nejčastěji vybírat a jaké jsou jejich vlastnosti?

Druh dřeva Specifikace
Kanadský jedlovec Vyniká odolností, absencí suků i pryskyřice.
Cedr Výborně odolává vlhkosti, navíc příjemně voní, nemá suky.
Skandinávský smrk Dřevo je výrazně pevnější než běžný smrk, na povrchu dřeva jsou malé součky.
Abachi Díky nízké tepelné vodivosti je ideální pro lavice či vnitřní opláštění.

* Tabulka je pouze orientační, užívají se i další druhy dřev. Např. kanadská borovice nebo osika.


Pozornost věnujte také doplňkům a vybavení infrasauny!

Abyste si saunování užili na maximum, je třeba se před koupí infrasauny seznámit také s praktickými doplňky a jejich využitím.

Ovládání

Slouží k nastavení sauny. Optimální umístění je na stěně uvnitř sauny, nemusíte tak při změně nastavení saunu opouštět a větrat.

Větrací okénko

Umístěné v horní části infrasauny zajišťuje přívod čerstvého vzduchu.

Ionizátor

Je účinný větrací systém, které pročišťuje vzduch a likviduje škodlivé mikroorganismy.

Rádio a ozvučení

Během saunování můžete poslouchat relaxační hudbu nebo oblíbené rádio.

Zádová opěrka

Zpříjemňuje pobyt v sauně, umožňuje pohodlný posed.

Na psychiku blahodárně působí také světelná terapie!

Pokud chcete mít prožitek z infrasauny ještě intenzivnější, vybírejte modely, které nabízí saunovou terapii. Jedná se o unikátní rozmístění světel uvnitř infrasauny, jejichž barvu i intenzitu můžete volit dle nálady. Některé barvy navozují pocit klidu a harmonie, jiné naopak tělo nabudí k výkonu.

TIP! V případě, že doma pro saunu nenajdete vhodný prostor, nezoufejte! Pokud máte zahradu či dvorek, můžete si pořídit venkovní saunu.


Nejčastěji kladené otázky při výběru infrasauny

Jak sestavit infrasaunu?

Kompletace infrasauny není nikterak těžká, stačí sestavit jednotlivé stěny pomocí akuvrtačky či šroubováku. Doporučujeme sestavení provádět ve dvou osobách. Obvykle nezabere stavba infrasauny pro 1 až 2 osoby déle, než hodinu.

Jak často používat infrasaunu?

Optimální je užívat infrasaunu 3× týdně (nejlépe s alespoň denní pauzou na regeneraci těla) po dobu cca 40 minut. Potící kůru můžete zakončit vlažnou vodou ve sprše nebo vaně (bez použití hygienických prostředků). Intenzitu saunování si však můžete přizpůsobit dle vlastní potřeby.

Kolik stojí provoz infrasauny?

Spotřebu elektrické energie během saunování lze přirovnat například k provozu napařovací žehličky. Jedno saunování pro dvě osoby vás tak přijde cca na 8 Kč, což je až 5 × méně než u finské sauny.


Další zajímavé články z naší dílny Hobby a zahrada

Kdy a jak se správně saunovat

S přicházejícími chladnějšími dny začíná řada lidí vyhledávat saunu. Její návštěvu si totiž spojují se zdravým životním stylem a podporou imunity... celý článek

Jak postavit saunu

Saunování má pozitivní účinky na lidské tělo i mysl. Pobyt v sauně uvolňuje napětí i svaly a detoxikuje organismus....celý článek

Objevte zázračné účinky rýmovníku!

Trápí vás rýma nebo nachlazení? Vsaďte na blahodárné účinky rýmovníku – nenápadné a nenáročné rostliny, která vám... celý článek