Objevte zázračné účinky rýmovníku!
Trápí vás rýma nebo nachlazení? Vsaďte na blahodárné účinky rýmovníku – nenápadné a nenáročné rostliny, která vám uleví! Jednoduše z jejích lístků můžete vyrobit chutný čaj, sirup, nebo léčivou tinkturu. Navíc vám tato sytě zelená, aromatická rostlinka rozzáří a provoní domácnost! Jakým způsobem využít lístky z rýmovníku, jak rostlinu pěstovat a k čemu všemu ji můžete využít? Podívejte se!
Čím je rýmovník prospěšný?
- Pomáhá zbavit se rýmy a nachlazení.
- Díky své vůni odpuzuje moly a jiný nepříjemný hmyz.
- Lze jej využít jako koření při vaření.
- Při žvýkání dezinfikuje dutinu ústní, pomáhá při bolesti dásní a zbavuje zápachu z úst.
- Jeho příjemný vzhled a sytá zeleň oživí vzhled pokoje.
Původ a vzhled rýmovníku – jak poznat pravý rýmovník?
Rýmovník, známý také pod názvem Plectranthus argentatus, kubánské oregano nebo mexický eukalyptus, byl do našich končin dovezen z Austrálie, Afriky a Asie – na světě je více než 350 druhů této léčivé pokojové rostliny. Přestože v jiných částech světa se pěstuje celoročně venku, u nás je třeba jej před zimou a mrazem chránit.
Tato rostlina zaujme na první pohled silnými, dužnatými listy (i z toho důvodu není příliš vhodná na sušení) a intenzivní vůní, která připomíná směs meduňky, máty a eukalyptu. Ve volné přírodě má tvar keře a dorůstá až do výšky jednoho metru.
Jak pěstovat rýmovník?
Pěstování rýmovníku není nikterak náročné – péči o něj zvládne i naprostý začátečník, což je další velké plus této rostlinky. Nevadí mu nepravidelná zálivka a nevyžaduje časté hnojení, má však rád dostatek světla – okenní parapet tak bude ideální. Pozor dejte na průvan, ten rýmovník v oblibě nemá, stejně tak mráz nebo příliš velký chlad. V zimě je ideální uchovávat rýmovník při teplotě cca 15 °C a omezit zálivku.
Jak tvarovat rýmovník?
Jak bude rýmovník vypadat, záleží na vašem přístupu k tvarování koruny. Při zaštipování vrchních výhonů se budou šlahouny rozdvojovat a místo jednoho nevzhledného a protáhlého stonku docílíte pěkného, hustého a košatého keříku.
Množení rýmovníku je nenáročné a rychlé
Pokud chcete vytvořit oddělky rostliny, jednoduše odstřihněte vrchní šlahouny a vložte je do sklenice s vodou. Již za několik dní se začnou na stoncích tvořit kořínky. Jakmile jsou dostatečně husté, můžete šlahouny přesadit do květináče.
Rýmovník v kuchyni – vyzkoušejte tyto praktické a jednoduché recepty!
Z rýmovníku si můžete jednoduchým otrháním a zalitím lístků horkou vodou uvařit lahodný čaj, který vám pomůže bojovat s rýmou nebo nachlazením. Čerstvé lístky je možné vhodit také při vaření či pečení pod maso, nebo do polévky. Z rýmovníku však lze vytvořit také chutný a zdravý sirup, tinkturu nebo přírodní repelent! Přinášíme vám několik jednoduchých receptů, které stojí za to vyzkoušet!
Čaj z rýmovníku spolehlivě uleví při rýmě
Co budete potřebovat pro přípravu rýmovníkového čaje?
- 1 lístek rýmovníku
- med
- a citron
Rýmovník spařte horkou vodou, nechte mírně vystydnout a přidejte med a citron. Na čaj opravdu stačí jen jeden lístek – rýmovník má totiž hodně intenzivní a silnou vůni i chuť.
Sirup z rýmovníku je zdravý a osvěžující!
Do sirupu se pusťte až ve chvíli, kdy budete mít dostatečně hustou rostlinku, ze které můžete otrhat přibližně 30 lístků.
Suroviny potřebné pro přípravu sirupu:
- 25 až 35 lístků rýmovníku
- 1 bio pomeranč a citron, nebo 2 citrony
- 1 kilo cukru
- 1 litr vody
Pomeranč a citron důkladně omyjte pod horkou vodou a nakrájejte i s kůrou na plátky.
Citrusy i lístky rýmovníku vložte do hrnce a zalijte převařenou vodou, která je ještě horká. Lístky a kolečka ve vodě zatěžkejte například pomocí menší poklice a celý odvar nechte odstát do druhého dne.
Za 24 hodin nálev přeceďte – citrusy se nebojte řádně vymačkat. Do tekutiny přisypte cukr a na mírném ohni vařte jednu až dvě hodiny a pravidelně opatrně promíchejte, dokud se neodpaří voda a sirup nezhoustne.
Nakonec přelijte hotový sirup do lahví a uchovávejte jej nejlépe v chladničce, aby vydržel co nejdéle.
Tinktura z rýmovníku posiluje imunitu a ulevuje od bolesti dásní
Z rýmovníku si snadno připravíte i výluh v podobě tinktury – bylin naložených v alkoholu. Tinkturu můžete využívat jako prevenci pro posílení imunity, kdy stačí každý den přimíchat cca 20 kapek do čaje nebo vody. Uleví vám také od bolesti dásní, stačí je jemně potřít a poklepáním namasírovat.
Co budete na výrobu léčivé tinktury potřebovat?
- 20 listů rýmovníku
- 500 ml alkoholu (ideálně 80 %)
Lístky rýmovníku nasekejte a dejte do nádoby. Zalijte alkoholem a nechte v temné místnosti louhovat alespoň 1 měsíc. Každý den nálev promíchejte a zkontrolujte – pokud by některé lístky začaly hnědnout, ihned je vyjměte.
Hotovou tinkturu přeceďte a uchovávejte v tmavé sklenici.
Mohlo by se Vám hodit při kompostování
Další zajímavé články z naší dílny Hobby a zahrada
Pořiďte si domů rostliny, které čistí vzduch
Čistý vzduch je dnes spíše vzácností, a to i na menších vesničkách v přírodě. Řešením může být čistička... celý článek
Hydroponický systém aneb domácí zahrádka
Hydroponický systém pěstování přináší rychlejší a mohutnější růst rostlin, zelenina má více vitamínů, je čistá... celý článek
Jak správně přesazovat pokojové rostliny
Toužíte po bujné zeleni, ale vašim pokojovkám se nechce růst? Tak je trochu popožeňte přesazením do nové zeminy... celý článek