Saunování nejen během chladných dní aneb kdy a jak se správně saunovat
S přicházejícími chladnějšími dny začíná řada lidí vyhledávat saunu. Její návštěvu si totiž spojují se zdravým životním stylem a podporou imunity. Nejen zkušenosti saunérů, ale i mnohé studie prokazují blahodárný vliv sauny na zdraví člověka. A právě v období viróz je saunování ideální prevencí. Aby však přinášelo blahodárné účinky, a nevedlo naopak ke zdravotním komplikacím, je třeba vědět, jak se správně saunovat.
Zvažujete-li, že začnete podporovat své zdraví a imunitu navštěvováním sauny, měli byste se důkladně seznámit s tím, jak sauna funguje, jak probíhá proces saunování, jaké jsou kontraindikace i jak často saunu navštěvovat, nebo kdy ji naopak raději vynechat. A přesně na tato témata se zaměříme v dnešním článku – získáte tak ucelený přehled a veškeré informace, které potřebujete znát, než se do sauny vydáte.
Proč se saunovat?
První otázkou, kterou si možná položíte, je důvod k tomu, proč se vlastně saunovat. Je to opravdu vhodné a zdravé? Ti, kteří navštěvují saunu pravidelně, by vám řekli, že ano. Blahodárný vliv na zdraví a imunitu však nepopisují jen zkušenosti pravidelných návštěvníků sauny, ale i nejrůznější studie. Kromě samotného posilování imunity má saunování celou řadu dalších benefitů, mezi které patří například:
- Detoxikace těla – odbourávání nečistot a škodlivých látek
- Zvýšená tvorba obranných látek
- Zlepšení krevního oběhu
- Regenerace poškozeného svalstva
- Zpevnění pokožky (podpora funkce kolagenu)
- Uvolnění napětí a celkové zlepšení nálady
- Úleva při astmatu (uvolňují se dýchací cesty)
- Zmírnění bolesti
- Podpora schopnosti učit se (díky zvýšené hladině neropinefrinu a prolaktinu)
- Hubnutí (během saunování tělo spálí až 600 kalorií za 30 minut)
Kdy se saunovat?
V našich podmínkách je saunování spojeno především s chladnějšími obdobími roku. Nicméně saunu můžete navštěvovat po celý rok. Od podzimu do jara saunování prohřívá tělo a podporuje imunitu, v období od jara do podzimu má především preventivní účinky a pomáhá také lépe zvládat letní vedra a nadměrné pocení během nich.
Jak často se saunovat?
Stejně jako u všech ostatních činností, i u saunování platí pravidlo pravidelnosti. Jedna návštěva sauny vám rozhodně nepomůže. Do sauny byste měli chodit pravidelně, alespoň jedenkrát týdně. Doba, kterou v sauně strávíte, je závislá na tom, co vydržíte – vždy byste se v ní měli cítit komfortně a poslouchat své tělo. Na začátku začněte s kratším časem, postačí 10 minut, a postupně můžete dobu saunování navyšovat. V zásadě ale platí, že při každém saunování byste měli třikrát až čtyřikrát po sobě zvládnout proces prohřívání a ochlazování. Právě toto střídání tepla a chladu je odpovědné za posilování imunity a všechny pozitivní účinky sauny.
Kde se saunovat?
Budete-li vyhledávat saunu, nejčastěji narazíte na takzvanou finskou saunu, tedy tu s typickými dřevěnými obklady a lavicemi a vysokou teplotou. Další velmi často rozšířenou a oblíbenou variantou je infrasauna, která se vyznačuje nižšími teplotami. Ve větších městech se ale můžete setkat i se solnými saunami, saunami s příměsí bylin či saunami s parním rázem, kde se pravidelně polévají vodou rozpálené kameny a vzniká tak velké množství páry. Této poslední možnosti je pak velmi podobná parní lázeň, kde dosahuje vlhkost až 100 % a díky nízké teplotě je vhodná pro osoby s dýchacími problémy.
Začít byste měli s klasikou, tedy s finskou nebo infra saunou. Zde je jejich základní porovnání:
Finská sauna
- Teplo je zajišťováno saunovými kamny.
- Teplota se pohybuje v rozmezí 70 až 100 °C.
- Nízká vlhkost vzduchu.
- Horký vzduch vyvolává pocení – otevírají se póry a dochází k odvádění toxinů. Střídání zahřívání a ochlazování posiluje srdce a krevní oběh. Celkově posiluje fyzickou odolnost organismu.
- Účinek se dostavuje po několik návštěvách a pravidelném střídání zahřívacího a ochlazovacího cyklu.
Infrasauna
- Teplo zajišťuje infračervené záření.
- Teplota se pohybuje v rozmezí 38 až 48 °C.
- Nízká vlhkost vzduchu.
- Infračervené paprsky pronikají až do podkožní tukové tkáně, zlepšuje se prokrvení pokožky a díky nízké teplotě nedochází k nadměrnému zatěžování oběhového systému. Uvolňuje napětí, bolestivost kloubů a svalové křeče.
- Účinek se dostavuje po přibližně 15 minutách, jedná se tedy o variantu, která je vhodná pro ty, kteří mají málo času.
Kdo se může saunovat?
Saunování je vhodné pro všechny věkové kategorie. Nicméně ti, kteří mají nějaké zdravotní problémy, by se před první návštěvou sauny měli poradit se svým lékařem. Stejně tak osoby nad 60 let, které dosud nemají se saunováním zkušenosti, by měly konzultovat své rozhodnutí s odborníkem – pokud to lékař doporučí, je třeba začínat opravdu velmi pomalu. Pokud lékař nedoporučí klasickou saunu, může být řešením i výše zmíněná infrasauna, kterou mohou obvykle využívat i kardiaci, alergici, astmatici či lidé trpící vysokým krevním tlakem.
Spodní hranice pro saunování je stanovena na jeden rok, tedy od věku, kdy už je u dětí ustálen termoregulační cyklus. Jelikož v našich podmínkách nejsou silné zimy, není nutné, aby do sauny chodily už takto malé děti, nicméně v severských zemích je to zcela běžné. Platí ale, že děti byste neměli do saunování nutit, a je třeba je důkladně hlídat, aby měly dostatečný přísun tekutin a také správný odpočinek.
Co s sebou do sauny?
Kromě županu a ručníku nebudete potřebovat vůbec nic. Můžete si s sebou vzít sice knihu, časopis nebo křížovky, abyste si zkrátili čas, ale nejlepší je, pokud se poddáte dané atmosféře a budete pouze odpočívat. Dosáhnete tak nejlepšího účinku. V žádném případě do sauny nepatří mobily, tablety či notebooky, a to nejen z důvodu potřebné relaxace, ale hlavně také kvůli tomu, že by se tato zařízení mohla v důsledku velké vlhkosti poškodit.
Jak se správně saunovat?
Při první návštěvě sauny je vhodné nechat si vše důkladně vysvětlit od pracovníka sauny, který vás podrobně seznámí s tím, co a jak máte dělat. Obecně platí následující pravidla:
- Než vstoupíte do sauny, osprchujte se. Použijte i mýdlo.
- Po příchodu do sauny si na místo, kde budete sedět nebo ležet, položte ručník či prostěradlo, a to z hygienických důvodů.
- Pokud budete během saunování ležet, dojde k rovnoměrnějšímu prohřátí těla.
- Do sauny se chodí především relaxovat – proto zde nemluvte, nebo jen velmi tiše.
- Během saunování můžete používat nejrůznější pomůcky, jako jsou masážní hlavice, sisalové rukavice či bylinné metličky, které podpoří otevření pórů, lepší prokrvení a odplavení toxinů.
- Z lavice se vždy zvedejte pomalu – pokud ležíte, nejprve se posaďte a chvíli počkejte, teprve pak se pomalu postavte. Předejdete tak zamotání hlavy.
- V sauně vždy buďte pouze po tak dlouhou dobu, která je vám příjemná. Pokud začnete pociťovat jakýkoliv diskomfort, saunu opusťte, chvíli si odpočiňte a pak můžete zkusit pokračovat. Optimální cyklus by měl trvat 15 až 20 minut.
- Po opuštění sauny si nejdříve opláchněte obličej studenou vodou a poté se osprchujte – smyjete tak ze sebe pot a všechny nečistoty, které vaše tělo vyplavilo. Teprve pak se běžte ochladit do ochlazovacího bazénku. V něm zůstaňte jen krátkou dobu, aby nedošlo k prochladnutí organismu.
- Po ochlazení je vhodné se opět osprchovat, a to z hygienických důvodů, protože ne každý se sprchuje před vstupem do ochlazovacího bazénku.
- Poté se osušte, zabalte do ručníku či osušky a odpočiňte si v relaxační místnosti – odpočinek by měl být stejně dlouhý jako doba, kterou jste strávili v sauně.
- Poté se můžete vrátit znovu do sauny.
- Celý saunovací cyklus byste měli zopakovat třikrát.
- Po dokončení saunování si odpočiňte a doplňte tekutiny.
Při navštěvování sauny je třeba dostatečně pít. V sauně vypotíte až čtyřikrát více potu než obvykle, proto je třeba navýšit v den saunování svůj pitný režim. Řiďte se vlastním tělem a pocity žízně. Pokud máte žízeň i při saunování, napijte se mezi jednotlivými cykly.
Kdy nechodit do sauny?
Jak už jsme zmínili výše, do sauny by neměly chodit osoby starší 60 let bez předchozích zkušeností se saunováním a konzultace s lékařem, jakož i osoby s chronickými zdravotními problémy. Stejně tak byste do sauny neměli jít ani v následujících případech:
- Jste nachlazení, máte zimnici či teplotu nebo na vás něco takzvaně leze.
- Pociťujete nadměrnou únavu a necítíte se ve své kůži.
- Požili jste alkohol nebo jiné návykové látky.
- Máte kožní problémy, jako je lupenka či ekzém.
- Máte chronický zánět nebo užíváte léky – v takovém případě se nejdříve poraďte s lékařem.
- Jste příliš najezení nebo naopak máte hlad či žízeň – do sauny byste nikdy neměli chodit na lačno a stejně tak ani bezprostředně po vydatné stravě.