Jak postavit saunu
Saunování je populární způsob relaxace i fyzické a duševní očisty těla. Už vás nebaví dojíždět do veřejné sauny a chcete si postavit doma svoji vlastní? S tím vám rádi poradíme. Postavit můžete vnitřní nebo venkovní saunu, která se stane oblíbeným útočištěm pro ničím nerušenou relaxaci. V následujících řádcích si probereme možnosti umístění sauny a dozvíte se, co všechno budete ke stavbě sauny potřebovat i jak při stavbě postupovat tak, aby se dílo podařilo k vaší spokojenosti!
Základem úspěchu je svědomité plánování před započetím stavby!
Předtím, než se pustíte do stavby sauny, je třeba důkladně zvážit několik faktů:
Sauna může být součástí koupelny, zimní zahrady, terasy nebo může samostatně stát na zahradě. Vše závisí na vašich prostorových možnostech, zda máte byt nebo dům a kolik prostoru můžete pro stavbu sauny uvolnit.
Velikost sauny se odvíjí od prostorových možností a také počtu osob, které se budou společně saunovat. Nemá smysl stavět velkou saunu v případě, že ji budou užívat pouze dvě osoby, v tom případě by byly pořizovací i provozní náklady zbytečné vysoké. Naopak příliš stísněná sauna není pro relaxaci dostatečně pohodlná. Pro běžnou čtyřčlennou rodinu je optimální půdorys sauny cca 2,5 × 1,5 m.
Náklady na stavbu sauny svépomocí se mohou pohybovat cca od 40 000 Kč výše. Vždy závisí na velikosti sauny, použitém materiálu i výbavě v podobě kamen, dveří a podobně. Na trhu můžete narazit na zvýhodnění sety pro stavbu sauny, kdy získáte základní vybavení sauny za výhodnou cenu.
→ Na všechny tyto otázky byste si měli před započetím stavby odpovědět. Poté doporučujeme vypracovat podrobný půdorys sauny a její vnitřní uspořádání a dle jejich rozměrů spočítat, kolik materiálu budete na realizaci potřebovat.
Kam finskou saunu umístit? Může být součástí interiéru i zahrady!
Zásadní věc, kterou byste si měli při realizaci sauny ujasnit je, kde bude sauna stát.
- Sauna v interiéru – její stavba je obvykle levnější, protože není třeba stavět samostatnou stavbu se základy. Finská sauna může být součástí koupelny, což je praktické z hlediska ochlazování. Postavit ji ale můžete například v garáži, tělocvičně a podobně. Při její stavbě můžete využít okolních stěn, tedy postavit saunu do rohu místnosti, což náklady na stavbu výrazně sníží a navíc vám ušetří práci!
- Sauna v exteriéru – je často finančně i technicky náročnější. Je třeba připravit kvalitní základy, oproti vnitřní sauně vyžaduje také větší zateplení. Navíc budete muset řešit zastřešení. Výsledkem však bude oáza klidu uprostřed přírody. Velkou výhodou je, pokud bude sauna stát v blízkosti přírodního jezírka nebo bazénu.
Jaké je optimální rozložení sauny?
Rozměry sauny si můžete uzpůsobit dle potřeby, dodržovat byste však měli několik zásad:
- Optimální výška sauny je cca 2,1 metru z hlediska nejefektivnějšího vytápění.
- Spodní lavice sauny by měla být ideálně ve výšce 50 cm od podlahy.
- Horní lavice by měla být o cca 45 cm výš než spodní lavice, tedy asi 110 cm od stropu.
- Ideální šířka saunové lavice je 50 – 60 cm pro pohodlnou relaxaci.
Co budete potřebovat na stavbu sauny?
Aby sauna fungovala tak, jak má, je třeba při její stavbě dodržovat základní technologické postupy. U sauny je velmi důležitá kvalitní izolace i těsnění, volba obkladového materiálu, provedení kamen i realizace průduchů. Nyní se na jednotlivé komponenty sauny podíváme zblízka!
Kvalitní základy
V případě, že se chystáte na stavbu venkovní sauny, je třeba nejdříve vystavět základy. Obvykle se užívají ocelové patky, které se zabetonují do země. Na patky se poté fixují dřevěné hranoly, které tvoří základ konstrukce. Pro stavbu interiérové sauny stačí připravit rovný, ideálně betonový podklad. Prostor pod saunou nezapomeňte zakrýt ochrannou fólií a vyštěrkovat, abyste se vyhnuli prorůstání plevele.
Materiál pro stavbu konstrukce a obložení
Pro stavbu základní konstrukce, tedy podlahy, stropu a bočních stěn, se obvykle užívá smrkové dřevo, které je k dostání za příznivou cenu a dobře se s ním pracuje. Pokud však chcete prodloužit životnost stavby, můžete použít bukové nebo dubové hranoly. V případě, že máte dostatek financí i času, můžete vystavět klasickou zděnou konstrukci sauny.
Velmi záleží na výběru vhodného dřeva pro obložení sauny. Je třeba vybírat palubky, které pochází ze severského dřeva, které má kvůli nízké teplotě během růstu stromu letokruhy blízko u sebe. Díky tomu produkuje minimum pryskyřice, která je v saunách nežádoucí. Navíc je dřevo odolnější a pevnější a nemá tendence se kroutit ani ve vlhkém prostředí sauny. Vhodné dřevo na obklad sauny je např. severský smrk nebo osika. K dostání jsou běžně speciální saunové palubky. K zapravení rohů a nerovností můžete použít dřevěné krycí lišty.
Pro realizaci lavic se běžně užívá severská osika, olše nebo africká vrba (abachi). Poslední jmenovaná vyniká nízkou tepelnou vodivostí, tudíž se během saunování zahřívá jen minimálně.
→ Konstrukci i obložení byste měli kompletovat za pomoci nerezových vrutů.
Zateplení, izolace a těsnění
Kvalitní izolace je základem pro správné fungování sauny. Nejlepší izolace pro dřevěnou konstrukci sauny je izolační vata, se kterou se dobře pracuje. Pozor, strop vyžaduje oproti stěnám dvojitou izolaci! Na konstrukci vyplněnou vatou se poté natahuje ALU fólie, která odráží teplo zpět do interiéru sauny. Tu je třeba ve spojích zafixovat nepropustnou ALU páskou.
Střešní krytina u venkovní sauny
U venkovní sauny je třeba zvolit také vhodnou střešní krytinu. Velmi oblíbená je například plechová krytina nebo asfaltový šindel. Tyto materiály jsou lehké, cenově dostupné a nenáročné na instalaci.
Elektronika
Rozvody elektřiny se vedou v konstrukci sauny, užívají se speciální silikonové kabely SiHF, které odolávají vysokým teplotám. Pro zapojení finské sauny se neobejdete bez přípojky na 380 V. Nezapomeňte také na přívod energie pro osvětlení.
Vstupní dveře
Pro vstup do sauny se obvykle užívají odolné celoskleněné dveře, které se z bezpečnostních důvodů musí vždy otevírat směrem ven!
Vnitřní vybavení sauny
Základním elementem každé sauny jsou kvalitní saunová kamna. Jejich potřebný výkon obvykle spočítáte dle rozměrů sauny, umístění a výkonnostních tabulek daného výrobce. Nezbytné jsou také větrací otvory – v blízkosti kamen a úhlopříčně. Neobejdete se bez příjemného osvětlení (vybírejte modely s krytím IP 44 a více) a teploměru. Nakonec pořiďte vědro na vodu, které slouží k polévání nahřátých kamenů.
Stavba finské sauny krok za krokem
- V případě venkovní stavby vykolíkujte půdorys sauny a nainstalujte kotvící patky.
- Poté hliněný podklad zakryjte fólií a vyštěrkujte.
- U vnitřní sauny stačí připravit rovnou betonovou nebo dlaždicovou podlahu.
- Pomocí dřevěných hranolů zkompletujte nosnou konstrukci podlahy i bočních stěn a stropu. Nezapomeňte na přípravu dveřních zárubní.
- Poté konstrukci vyplňte izolační vatou a nainstalujte elektrorozvody.
- Zaizolovanou konstrukci potáhněte ALU folií lesklou stranou do interiéru sauny. K fixaci můžete použít sponkovačku. Mezi fólií a vatou může zůstat vzduchová mezera, která přispívá k optimálnímu proudění vzduchu.
- Spoje fólie zajistěte pro dokonalé těsnění ALU páskou.
- Nyní můžete instalovat vnější obklady, v případě venkovní sauny střešní krytinu.
- Poté přejděte k montáži vnitřních obkladů. Obkladové palubky nešroubujte příliš napevno, počítá se s tím, že vlivem horka a vlhkosti budou pracovat.
- Strop obkládejte jako poslední, nezapomeňte na instalaci světla.
- Nakonec se pusťte do instalace kamen a lavic. Kamna můžete zajistit ochranným dřevěným obložením. V závěru ukotvěte dveře do připravených zárubní.
Chcete si stavbu sauny usnadnit? Pořiďte si stavebnici, kterou stačí zkompletovat!
Pokud si na kompletní stavbu sauny netroufáte, nebo nemáte podmínky pro její realizaci, máme jednoduché řešení! Na trhu najdete řadu již hotových stavebnic, které jsou nenáročné na kompletaci! Navíc odpadají starosti s měřením, volbou vhodných materiálů i doplňků!
Vnitřní saunu můžete instalovat i do bytu!
Stavebnice vnitřní sauny se skládá ze základní konstrukce, dveří i vnitřního vybavení. Je dodávána v rozloženém stavu, tudíž je nenáročná na transport i v případě, že bydlíte ve vyšším patře bytového domu!
Venkovní sauna se bude vyjímat na každé zahradě!
Venkovní sauny jsou dodávány jako kompletní samostatně stojící stavby s kvalitním ošetřením pro venkovní podmínky, střešní krytinou a podobně. Součástí je také alespoň základní vnitřní vybavení sauny. Tyto modely jsou oproti vnitřním saunám obvykle dražší, jsou dodávány v rozloženém stavu a před jejich kompletací je třeba připravit základy.
Nemáte rádi vysoké teploty klasické sauny? Objevte kouzlo infrasauny!
Infrasauny produkují infračervené záření, které má pozitivní účinky na lidské tělo. Uvolňuje ztuhlé svalstvo, detoxikuje tělo a zlepšuje krevní oběh. Může mít také vliv na redukci hmotnosti. Infrasauny jsou díky nižší teplotě vhodné i pro děti. Teplota vzduchu v infrasauně se totiž pohybuje mezi 20 – 55 °C.
Nejčastěji kladené otázky při stavbě sauny
Kolik stojí provoz domácí sauny?
Závisí na výkonu kamen a velikosti sauny, průměrně vás však bude hodina domácí finské sauny stát přibližně 50 – 80 Kč, u infrasauny je to pouhých cca 10 – 15 Kč.
Potřebuji na stavbu venkovní sauny stavební povolení?
To je třeba vždy před započetím stavby zjistit na vašem stavebním úřadě. Záleží na velikosti, umístění sauny a dalších aspektech. Obvykle však stačí stavbu sauny pouze ohlásit.
Jaké dřevo je vhodné pro stavbu sauny?
Ideální je severské dřevo s nízkou smolnatostí, jako je osika, olše nebo smrk. Případně lze použít dřevo ze zimní těžby.