10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jarní hnojení: je lepší organické nebo minerální hnojivo?


Zatímco na podzim byste svou zahradu měli hnojit pomalu působícími (a nejlépe organickými) hnojivy, jarní půda žádá spíše rychle působící hnojiva s dostatečným obsahem dusíku. Avšak není hnojivo jako hnojivo – některé typy vám mohou na jaře doslova zničit úrodu.


Minerální vs. organická hnojiva

Z hlediska složení a původu rozlišujeme dva druhy hnojiv, které se vyplatí kombinovat. Jedině tak zaručíme, že bude mít zemina vše potřebné a úroda bude bohatá.

  • Minerální hnojiva mají rychlý účinek, jsou cenově příznivá a rostlinám dodají potřebnou výživu – dusík, fosfor a draslík. Dlouhodobé používání ale zatěžuje půdu.
  • Organická hnojiva pocházejí přímo z přírody, půdě dodávají živiny přirozeným způsobem, a podporují tak tvorbu humusu. Dnes je možné organická hnojiva zakoupit v sušeném nebo fermentovaném stavu.
Jarní hnojení: je lepší organické nebo minerální hnojivo?

Jarní hnojení zahrady

Za celou vegetační sezónu vyčerpaly rostliny z půdy velkou část živin. Část živin do půdy doplníte podzimním hnojením, zbytek je třeba dodat v jarním období a během sezóny. Hnojení během sezóny si můžete usnadnit používáním nejrůznějších zahradních hnojiv a granulí, které uvolňují živiny postupně, což je pro jarní hnojení ideální.

  • Největší náročnost na živiny mají košťáloviny, plodová zelenina, kukuřice a brambory.
  • Středně náročné jsou cibuloviny, listová a kořenová zelenina.
  • Malou potřebu hnojení mají luštěniny, cibule, česnek, hrách, fazole.

→ Při jarním hnojení nezapomeňte na hnojení ovocných stromků, ty byste měli přihnojovat 3× ročně. Při rašení, při odkvětu a po opadnutí nasazených plodů.

Pravidla pro jarní hnojení půdy

  1. Hnojiva s vysokým obsahem dusíku podporují růst rostlin.
  2. Použít můžete drůbeží trus, musí být zředěný kompostem nebo rašelinou.
  3. Ve zředěné podobě můžete použít i fekálie, ovčí, králičí nebo prasečí hnůj.
  4. Z průmyslových hnojiv používejte v jarních měsících startovací hnojiva nebo univerzální hnojiva.

→ Na jaře nepoužívejte žádný čerstvý hnůj, ten by rostliny spálil. Je třeba použít hnůj odleželý, nejlépe koňský, bohatý na dusík.

Kalendář jarního hnojení

  • Česnek hnojte kompostem a na jaře minerálním hnojivem.
  • Trávník hnojte v březnu dusíkatým hnojivem.
  • Okrasné keře a stromky hnojte v březnu kompostem.
  • Stálozelené rostliny hnojte v květnu kombinovaným hnojivem.
  • Půdě průběžně dodávejte mykorhizní houby, ty pomáhají zadržovat vodu.

Jak uložit domácí organické hnojivo

Čerstvý hnůj (bez ohledu na druh) je třeba nechat před použitím v záhonech zetlít na vzduchu, zkompostovat či zkvasit, než jej zapravíte do půdy. Určitě je vhodné jej částečně ředit rašelinou.

Jak získat kvalitní hnojivo zdarma

Do domácích truhlíků i na celou zahradu můžete mít vydatné a kvalitní hnojivo zcela zdarma. Stačí založit kompost nebo použít některý z domácích kompostérů. Pro velkou zahradu je vhodné založit více kompostů, které se budou časově doplňovat nebo ve kterých budete kompostovat různé materiály. Pomůže i urychlovač kompostu.

Jak hnojit kompostem

  • Náročná zelenina – až 6 l kompostu na m2.
  • Středně náročná zelenina – až 4 l kompostu na m2.
  • Málo náročná zelenina – okolo 2 l kompostu na m2.

Co je zelené hnojení

Zelené hnojení je speciální výsev rostlin, který se provede na podzim nebo brzy v jarních měsících. Po vzrůstu slouží jako živý mulč, a následně se zapraví do půdy.

→ Výborným rostlinným hnojivem je i výluh z kopřiv. Kopřivy nasekejte a zalijte dešťovou vodou. Nechte 4 týdny kvasit, občas promíchejte. Poté jej přidávejte k běžné zálivce v poměru 1:9.


Urychlovače hnojení pomohou oslabeným rostlinám

Mnoho zahrádkářů se obrací na urychlovače hnojení. Přípravky s vysokou dávkou živin a mikroprvků se však hodí hlavně pro zkřehlé, slabé rostliny, jejichž půda dlouhou dobu postrádala potřebné látky pro růst. V žádném případě je nedoporučujeme používat jako komplexní jarní a podzimní hnojení pro všechny rostliny. Jedná se o „poslední záchranu“.

TIP! Ideálním podzimním hnojením je kravský hnůj, močůvka nebo průmyslová hnojiva s obsahem draslíku.

Související články

Co dělat, když pokojová rostlina žloutne

Pokud nemá vaše rostlina vše, co k životu potřebuje, nebo je naopak něčeho příliš, projeví se to nejčastěji...celý článek

Co pěstovat ve fóliovníku?

Ať už jste zahradník začátečník, nebo máte s pěstováním letité zkušenosti,... celý článek

Jak vybrat kompostér

Chcete efektivně zpracovávat biologický odpad z domácnosti nebo zahrady? Pořiďte si kompostér, který proces rozkladu výrazně urychlí... celý článek