10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Co pěstovat ve fóliovníku? Ovoce, zeleninu, ale i okrasné rostliny

Ať už jste zahradník začátečník, nebo máte s pěstováním letité zkušenosti, fóliovník je skvělým řešením, jak si můžete vypěstovat vynikající a hojnou úrodu – navíc v bio kvalitě. Co vše se dá ve fóliovníku pěstovat? Ovoce, zeleninu, bylinky, ale třeba i okrasné rostliny.

Fóliovník je oproti skleníku podstatně levnější variantou, kterou si navíc zvládnete vybudovat sami za pomoci prken, latí a fólie. Obdobě jako skleník vám poskytne optimálně teplé, vlhké a chráněné prostředí pro pěstování nejrůznějších rostlin, ovoce a zeleniny. Rostliny ve fóliovníku jsou navíc chráněny před škůdci a bakteriemi, přízemními mrazíky či jinou nepřízní počasí, takže se můžete těšit na bohatou bio úrodu.

Pěstování v brzkém předjaří

Pěstování ve fóliovníku je možné i na přelomu zimy a jara, kdy teploty ještě stále klesají lehce pod bod mrazu. Je-li váš fóliovník kvalitně proveden a máte v něm kvalitní výživnou zeminu či substrát, můžete už v tomto období začít s pěstováním raných druhů zeleniny, z kterých se budete radovat v průběhu dubna. Pokud předpověď počasí nepředpovídá, že by teploty během noci klesaly pod více než -5 °C, můžete začít s výsevem jarních listových či ledových salátů nebo ředkviček. V tuto dobu už také můžete vysít semena některých druhů bylinek, jako je pažitka, meduňka, bazalka či oregano.

Předpěstování ve fóliovníku

Ve stejném období pak můžete využít fóliovník také k předpěstování nejrůznějších druhů zeleniny, které s příchodem teplého období, tedy většinou po takzvaných zmrzlých, přesázíte na záhon. Mezi oblíbenou zeleninu, kterou si zahrádkáři předpěstovávají ve fóliovníku, patří květák, brokolice, pórek, kapusta, zelí, celer či brukev. Stejně tak si zde můžete rozmístit květináče nebo truhlíky, a v nich si předpěstovat rostliny, které pak budou zdobit vaše okna či terasu – například afrikány či petúnie.

Chutná zelenina v bio kvalitě

Jakmile pominou chladné dny a noci a předpověď počasí hlásí už jen teploty nad nulou, můžete z fóliovníku přesázet předpěstované sazenice přímo na záhony a uvolněné místo využít k pěstování oblíbené zeleniny, pro kterou je fóliovník jako stvořený, tedy pro rajčata, okurky a papriky. Ty můžete pěstovat buď ze sazenic, které si zakoupíte u zahrádkářů třeba i v naroubované variantě, která má vyšší výnosy plodů, nebo si můžete sazenice sami předpěstovat ze semen, stejně jako v případě ostatních druhů zeleniny, avšak pro klíčení potřebují podstatně vyšší teplotu (kolem 20 °C, papriky dokonce kolem 30 °C).

Pěstování rajčat ve fóliovníku

Rajčata patří mezi nejoblíbenější zeleninu s bohatým využitím, a právě fóliovník jim vytváří skvělé prostředí, které je chrání před tolik obávanými plísněmi. Ve fóliovníku můžete pěstovat keříčková či cherry rajčata, pokud máte vysoký fóliovník, tak pak se zde bude dařit i klasickým tyčkovým rajčatům, která dorůstají do výšky až dvou metrů.

Chutná zelenina v bio kvalitě

Sazenice můžete do fóliovníku zasadit ve chvíli, kdy teplota v něm neklesá pod 15 °C (vhodné je umístit do fóliovníku teploměr), a stejně tak by neměla vystoupat nad 27 °C (v teplých dnech je třeba větrat). Pamatujte na to, že rajčata potřebují propustnou a dobře prohnojenou půdu. Před vysazením, nebo ideálně už na podzim, je vhodné záhony ve fóliovníku prohnojit a hnůj v místech, kde budou rajčata, zapracovat do hloubky alespoň 30 cm, jelikož kořeny rajčat jsou dlouhé. Během růstu je pak dobré rajčata přihnojovat, a to buď hnojem nebo bio hnojivy.

CHYTRÁ RADA: Rajčata vyžadují teplé a chráněné prostředí s dostatkem světla, pravidelnou dostatečnou zálivkou a pravidelné přihnojování. Vždy je zalévejte ke kořenům, nikoliv na listy – zabráníte tak vzniku plísní. Vodu k zalévání používejte odstátou.

Pěstování okurek a paprik ve fóliovníku

Okurky a papriky mají na pěstování ve fóliovníku podobné nároky. Nejen, že potřebují stabilní teplotu, ale také teplotu poměrně vysokou, a to kolem 27 °C přes den a 18 °C v noci. Pamatujte na to, že okurky koření mělce, ale rozrůstají se do šířky, proto byste jim měli ponechat dostatek prostoru, případně jim připravit oporu, po které se budou pnout.

Papriky ani okurky nemají rády přemokření, proto je zalévejte málo, ale častěji (zemina musí před každým zaléváním proschnout), a vždy ke kořenům, abyste předešli vzniku plísní na listech. Zemina by měla být bohatá na humus a živiny, s neutrální půdní reakcí. V průběhu pěstování je vhodné přihnojování bio hnojivy.


CHYTRÁ RADA: Papriky nemají rády průvan, proto je vysazujte co nejdál od vstupu do fóliovníku, případně před ně vsaďte jiné rostliny, které je budou před průvanem chránit.

Vinná réva

Další rostlinou, která je velmi vhodná pro pěstování ve fóliovníku, je vinná réva. Ta totiž ke svému růstu a bohatým plodům potřebuje teplé, vlhké a chráněné prostředí, což jí fóliovník naprosto skvěle zajistí. Díky své robustnosti je vhodná zejména tam, kde potřebujete ve fóliovníku vytvořit zastínění pro ostatní rostliny. Je však třeba, aby ve fóliovníku bylo dostatek světla a dobré větrání. Vysazovat ji můžete buď na jaře nebo na podzim, ideálně do rohu záhonu, ale alespoň 25 cm od stěny. Ke svému růstu potřebujete výživnou zeminu s dostatkem humusu, ideální je pravidelné hnojení. Jinak je nenáročná, má ráda pravidelnou zálivku a ve chvíli, kdy se začnou vytvářet hrozny, je třeba odtrhávat hnijící kuličky. Zároveň pravidelně kontrolujte, zda se na rostlinách neobjevují škůdci a případně je okamžitě ošetřete pomocí speciálních prostředků na ochranu rostlin.




RADA NA ZÁVĚR: Pamatujte, že i při pěstování ve fóliovníku je třeba ohlídat požadavky jednotlivých rostlin, které mají na pěstování. Snažte se proto vždy vytvořit optimální prostředí a zamezte umisťování různých rostlin s odlišnými nároky na společný záhon – například rajčata mějte zasazená v jiném záhonu, než papriky či okurky, jelikož rajčata potřebují na rozdíl od okurek a paprik vydatnou zálivku. Vždy také hlídejte teplotu ve fóliovníku, během teplých dní dostatečně větrejte a v případě, že by teplota měla klesnout pod teplotu potřebnou, můžete ve fóliovníku přitopit, abyste rostliny zachránily před omrznutím a záhynem.

Ať se vám pěstování ve fóliovníku daří a máte radost z velké bio úrody.


Další zajímavé články z naší dílny a zahrady

V samozavlažovacím truhlíku můžete pěstovat bylinky, květiny i zeleninu!

Samozavlažovací truhlíky se staly fenoménem posledních let... celý článek

Jak se zbavit krtka na zahradě jednou pro vždy!

Chráněného krtka obecného je možné vypudit ze zahrady účinnou cestou, aniž byste mu ublížili. Seznamte se s... celý článek

Jak položit netkanou textilii

Ať už chcete snížit výskyt plevelů na záhonech, nebo ochránit rostliny proti škůdcům či mrazům, v tom všem vám pomůže netkaná textilie... celý článek