V samozavlažovacím truhlíku můžete pěstovat bylinky, květiny i zeleninu! Jak funguje?
Samozavlažovací truhlíky se staly fenoménem posledních let. Jsou ideálním řešením pro všechny, kteří pěstují rostliny na místech, kam dopadají po větší část dne přímé sluneční paprsky a zemina v nádobách rychle vysychá. Stejně tak je ocení všichni ti, kteří pěstují rostliny na chatách či chalupách, kde nejsou každý den, aby mohli rostlinám zajistit pravidelnou zálivku. Jak ale vlastně samozavlažovací truhlíky fungují a pro jaké rostliny se hodí?
Samozavlažovací truhlíky a květináče jsou vhodné pro různé typy rostlin. Můžete v nich pěstovat okrasné rostliny, letničky, bylinky, trvalky, cibuloviny, ale i menší keře či drobnější ovoce a zeleninu. Jediné, na co si musíte dát pozor, je, aby měly rostliny k dispozici dostatek prostoru a substrátu – jen tak se jim bude dařit v růstu.
Princip fungování samozavlažovacího truhlíku
Jak už sám název napovídá, slouží tento typ truhlíku k automatickému zavlažování zasazených rostlin. Samotná nádoba je rozdělena na dvě části, kdy ta větší, která zabírá přibližně 2/3 celkového objemu, je určena pro zeminu a rostlinu, a menší spodní třetina je určena pro zásobu vody. Tyto dvě části jsou od sebe odděleny perforovanou plastovou podložkou, která zabraňuje propadávání hlíny do vody a uhnívání kořenů, a zároveň umožňuje přívod vody k rostlinám.
Dva typy samozavlažovacích truhlíků
Samozavlažovací nádoby se dají rozdělit na dva základní typy, z nichž každý funguje na trochu jiném principu:
Jedná se o typ, který má ve svém mezidně vytvořené plastové kuželovité výběžky, jež sahají až na dno truhlíku či květináče. Není v nich žádná zemina, ale pouze voda, která se do nich dostává z naplněného zásobníku. Rostliny směřují své kořeny právě do těchto výběžků a berou si z nich tolik vody, kolik potřebují.
Tento typ je novější, modernější a propracovanější. Spočívá na principu tkaných knotů, které vedou skrz mezidno od spodní části samozavlažovací nádoby až do horní části se substrátem. Nasávají do sebe vodu, kterou přenáší do substrátu, takže jej permanentně zavlažují a poskytují rostlinám dostatek vláhy.
Jak doplňovat vodu do samozavlažovacích nádob?
Voda se do samozavlažovacích truhlíků vlévá pomocí konve, a to do bočních nebo horních otvorů. Ty největší nádoby jsou schopny pojmout až 20 litrů vody, takže pokud nejsou umístěny na jižní straně, kde by na ně celý den svítilo napřímo sluníčko, zvládnou poskytnout rostlinám závlahu i na několik dní. Výhodou je pak také to, že v případě neúmyslného přelití nebo vydatných dešťů nadbytečná voda samovolně vyteče – je tak zabráněno tomu, aby rostliny začaly uhnívat od kořínků.
Jakou samozavlažovací nádobu vybrat?
Na trhu naleznete nepřeberné množství samozavlažovacích truhlíků a květináčů, v nejrůznějších velikostech, tvarech či barevných provedeních. Vždy je důležité zvolit takovou nádobu, aby velikostně odpovídala rostlině, kterou v ní chcete pěstovat. Na drobné rostliny vám postačí menší květináč či truhlík, pokud ale například chcete pěstovat keříčková rajčata na balkoně, budete muset zvolit větší nádobu. Zároveň je možné zakoupit nejrůznější příslušenství, které vám usnadní jak zálivku, tak pěstování, jako je například již zmíněný hladinoměr či kohoutek pro vypouštění přebytečné zálivky.
Další zajímavé články z naší dílny Hobby a zahrada
Jak správně přesazovat pokojové rostliny
Toužíte po bujné zeleni, ale vašim pokojovkám se nechce růst? Tak je trochu popožeňte přesazením do nové zeminy... celý článek
Pořiďte si domů rostliny, které čistí vzduch
Čistý vzduch je dnes spíše vzácností, a to i na menších vesničkách v přírodě. Řešením může být čistička... celý článek
Co dělat, když pokojová rostlina žloutne
Pokud nemá vaše rostlina vše, co k životu potřebuje, nebo je naopak něčeho příliš, projeví se to nejčastěji...celý článek