10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Co dělat, když pokojová rostlina žloutne nebo opadává?


Pokud nemá vaše rostlina vše, co k životu potřebuje, nebo je naopak něčeho příliš, projeví se to nejčastěji žloutnutím nebo opadáváním listů. Co může být příčinou a jak pokojové květině pomoci? Nejčastěji je na vině špatná intenzita zalévání, nedostatek, nebo naopak přebytek světla a nevhodná teplota v místnosti. Přečtěte si následující tipy, které mohou vést k odhalení nejběžnějších problémů a včasné záchraně vaší rostlinky!

Nyní si projedeme nejběžnější jevy, díky kterým poznáte, že rostlina volá o pomoc a nabídneme možná řešení. Důležité je jednat včas, dlouhodobě nespokojenou rostlinu může být těžší probrat zpět k životu. Proto na nic nečekejte a snažte se ulevit vaší pokojovce co nejdříve!

Co dělat, když pokojová rostlina žloutne nebo opadává

Hnědé a suché listy obvykle značí nedostatek zálivky!

Objevují se na rostlině suché a hnědé listy? V tom případě byste se měli zamyslet nad tím, zda ji zaléváte dostatečně často. Obvykle se totiž takto projevuje nedostatek závlahy. Abyste si byli 100% jistí, provést můžete také snadný pokus:

  1. Do hlíny v květináči zapíchněte prst přibližně 2 až 3 centimetry hluboko.
  2. Pokud je hlína suchá, rostlině chybí voda.

V případě, že jsou oschlé pouze špičky lístků, může být na vině nedostatečná vlhkost vzduchu, což je častý problém například v panelákových bytech. Zvýšit vlhkost vzduchu můžete pomocí odpařovací misky, do které jednoduše nalijete vodu a postavíte ji do blízkosti radiátoru nebo krbových kamen. Pořídit si můžete také elektrické zvlhčovače vzduchu.

Květině ulevíte také tím, že jí budete pravidelně rosit pomocí postřikovače.


Příčinou padajícího listí může být naopak přebytek vody!

Pokud zpozorujete, že rostlině nadměrně opadávají listy a sesychá, je velmi pravděpodobné, že jste to se zaléváním naopak přehnali, a ve velkém množství vody začaly kořeny uhnívat. Z toho důvodu nemá rostlina možnost vodu přijímat a usychá. Jak z toho ven? Nejlepší je rostlinu vytáhnout z květináče, uhnilé kořínky odstříhat a přesadit. Poté je třeba zaměřit se na správnou intenzitu zálivky, aby se problém neopakoval.

Zaměřte se nejen na to, jak často rostliny zaléváte, ale také na kvalitu a teplotu vody. Pokojovky totiž opadávají i v případě, že do květináče nalijete příliš studenou vodu. Ideální je odstátá voda o teplotě zhruba 22 °C.

Můžete se stát i to, že květině padají ještě zelené listy. To je obvykle způsobeno prudkou změnou teploty – například, když si rostlinu přinesete z obchodu. Vytvořte doma prostředí, které potřebuje, a dejte jí čas, ať se vzpamatuje.

Jak správně zalévat pokojové květiny?

Zvolit správnou intenzitu zálivky není vždy úplně snadné. Poradíme vám, co rostlině prospívá a co ji naopak škodí!

  • pravidelná zálivka do podmisky
  • odstátá voda o pokojové teplotě
  • správná intenzita zalévání dle druhu rostliny
  • chybějící odtok v květináči (voda se hromadí)
  • příliš studená nebo horká voda
  • nadměrné množství vody v misce po delší dobu
TIP! Pokud neumíte správné množství vody odhadnout, nebo nemáte možnost květiny pravidelně zalévat, vezměte si na pomoc samozavlažovací květináče, které budou vodu rostlině dávkovat za vás!

Rostlina je bledá a listy žloutnou? Dopřejte jí světlo a slunce!

Jestliže si všímáte, že rostlina postupně bledne a lístky žloutnou, je možné, že nemá dostatek světla. Nejdříve si dle druhu rostliny ověřte, jaké podmínky jsou pro ni ideální (polostín, slunné místo apod.), a poté ji zkuste najít nový, vhodnější prostor. Pozor však na prudké vystavení rostliny na sluneční záření – může dojít k popálení listů.

Zbarvení do žluta někdy způsobuje i nedostatek živin, konkrétně železa a dusíku. Neuděláte chybu, když rostlinu pohnojíte vhodným hnojivem, ve kterém se tyto látky nachází.

Zkroucené listy u pokojovky značí nízkou pokojovou teplotu!

Většina druhů pokojovek pochází původně z tropů a jsou tak zvyklé spíše na vyšší teploty. Pokud chcete, aby se rostlinám u vás doma dařilo, snažte se udržovat teplotu v bytě mezi 15 a 23 °C. Chladnější podmínky i průvan rostlinám nesvědčí a reagují na ně právě kroucením listů.

Listy se deformují i v případě, že má rostlina ráda polostín a vy ji postavíte na ostré sluneční světlo. Stačí, když ji přenesete na místo, kam přímo nesvítí, a za pár dní se vzpamatuje.

Pokud se listy stáčejí k jedné straně, pravděpodobně je na vině některá z těchto příčin:

  • suchý vzduch
  • příliš suchá, nebo naopak extrémně vlhká půda
  • nedostatek živin (například hořčík nebo mangan)

Suché skvrny a tečky na listech má na svědomí silné sluneční záření!

Pokud se na listech objevují suché skvrny, jsou na vině nejspíš příliš silné sluneční paprsky, které rostlinu spálily. V takovém případě listy ostříhejte a najděte pokojovce stinnější místo.

Jestliže má na sobě rostlina mokvající skvrny, pravděpodobně ji napadli škůdci a je třeba zvolit správný druh léčby! Na vině jsou často svilušky, mšice nebo třásněnky.

Rostlina nekvete? Příčinou může být nedostatek světla nebo hnojiva.

Často se stává, že květina odmítá kvést. Nejčastěji je příčinou nedostatek světla nebo fosforu, kterým můžete květinu pohnojit, a rostlinu tak ke květům nabudit.

Jestliže rostlina kvete, ale květy rychle odkvétají nebo opadávají, může za to klima v bytě – příliš vysoká teplota a nízká vzdušná vlhkost. Abyste ji povzbudili, udržujte doma teplotu nižší než 23 °C a listy pravidelně roste. Odměnou vám bude spokojená a hojně kvetoucí rostlina!

TIP NA ZÁVĚR: Až si budete vybírat nový rostlinný přírůstek, nedívejte se jen na to, jak rostlinka vypadá. Zjistěte si, jaké podmínky k životu potřebuje, a zvažte, jestli je doma zvládnete vytvořit. Informace hledejte na internetu nebo se zeptejte prodejců v květinářství. Ti vám také poradí, jestli má pokojovka nějaké zvláštní nároky a kolik péče jí musíte věnovat.

Další zajímavé články z naší dílny článků

Jak připravit balkonovky na zimu

Krásně rozkvetlý balkon vám dělal radost od jara až do pozdních podzimních dní. Aby vám květiny udělaly stejnou... celý článek

Jak správně přesazovat pokojové rostliny

Toužíte po bujné zeleni, ale vašim pokojovkám se nechce růst? Tak je trochu popožeňte přesazením do nové zeminy... celý článek

Pořiďte si domů rostliny, které čistí vzduch

Čistý vzduch je dnes spíše vzácností, a to i na menších vesničkách v přírodě. Řešením může být čistička... celý článek