10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak položit netkanou textilii

Ať už chcete snížit výskyt plevelů na záhonech, nebo ochránit rostliny proti škůdcům či mrazům, v tom všem vám pomůže netkaná textilie. Její využití je poměrně široké, a pokud toužíte po krásných záhonech, pak byste ji měli vyzkoušet. V dnešním článku se zaměříme na její hlavní využití a poradíme vám, jak položit netkanou textilii tak, aby plnila svůj účel.

Používání netkaných textilií je mezi zahrádkáři velmi oblíbené. Hodí se nejen na zeleninové, ale i okrasné záhony, pod mulč, kačírek či štěrk, ale i na zakrytí ovoce či zeleniny jako ochrana před přízemními mrazíky. Svůj účel však plní jen tehdy, jsou-li vhodně zvoleny a správně položeny – pak dokážou být velkým pomocníkem.

Jak položit netkanou textilii

Proč používat netkanou textilii?

Netkanou textilii můžete používat na zeleninových či květinových záhonech, pod jahody, dýně, melouny, nebo kolem keřů či stromků. Hlavní výhody jejího používání jsou následující:

  • snižuje výskyt plevelů,
  • ochraňuje plodiny před znečištěním od zeminy,
  • brání nadměrnému odpařování vody ze záhonu,
  • udržuje vyšší teplotu zeminy, čímž podporuje výnos,
  • ochraňuje proti vymrzání zeminy,
  • při zakrytí rostlin slouží jako ochrana proti mrazu,
  • může fungovat i jako ochrana proti škůdcům.

Druhy netkaných textilií

Pokud si půjdete koupit netkanou textilii, můžete se setkat s různými druhy, nejběžnější jsou tyto:

Bílá netkaná textilie

Jedná se o nejlehčí textilii s nejřidší strukturou a nejnižší gramáží (většinou okolo 20 g/m2). Její výhodou je to, že je velmi dobře prodyšná a dobře odráží sluneční paprsky, proto se skvěle hodí na zeleninové záhony či na zakrytí rostlin během chladnějších dní, kdy by je mohl spálit jarní či podzimní mráz. Skvěle vám však poslouží i jako ochrana stromů či keřů před nejrůznějšími škůdci či ptáky.

Hnědá netkaná textilie

Tato textilie už je těžší než bílá, má hustější strukturu a vyšší gramáž – většinou mezi 30 až 50 g/m2. Nazývá se také mulčovací fólie a jak už sám tento název, a vlastně i barva, napovídá, používá se jako mulč, který zabraňuje prorůstání plevele. Často se pak ještě zasypává mulčovací kůrou.

Černá netkaná textilie

Tato textilie s gramáží mezi 40 až 100 g/m2 je nejpevnější, nejtěžší a nejhustší, proto nejvíce zabraňuje prorůstání plevele. Vstřebává také nejvíce slunečního záření, takže je vhodná zejména pro pěstování teplomilných rostlin, jelikož zahřívá půdu pod sebou. Pozor si však dejte při pokládce na jižní straně, kde by mohla, při položení pod náchylnějšími rostlinami tyto rostliny při velkých teplotách a nedostatečné vláze, spálit.

Jak položit netkanou textilii?

Netkanou textilii můžete pokládat různými způsoby. Ať už zvolíte kterýkoliv z níže uvedených, první krok je společný. Nejprve totiž musíte důkladně připravit záhon – pomocí hrábí z něj odstraňte veškeré povrchové nečistoty, poté jej důkladně vyplejte – dávejte pozor, abyste odstranili veškerý kořenový systém plevele, včetně kořenů starých rostlin. Poté zeminu na záhonu zarovnejte, aby byl záhon úhledný a v rovině.

Postup č. 1:

  1. Vyznačte si místo, na kterém mají být rostliny umístěny a zasaďte je.
  2. Odmotejte dostatečné množství textilie – na délku záhonu plus alespoň jeden metr navíc.
  3. Začátek textilie umístěte na okraj vašeho záhonu a upevněte ji pomocí větších kamenů, kolíků nebo hřebíků.
  4. Přetáhněte textilii přes rostliny.
  5. Vyhledejte pod textilií rostliny a vystřihněte jim pomocí nůžek otvor ve tvaru písmene X (nepoužívejte jiný tvar), kterým je pak protáhněte. Poznámka: Zpočátku nechte otvor menší, jak se začne rostlina rozrůstat, otvor rozšiřte.
  6. Jakmile dokončíte otvory pro všechny rostliny, odstřihněte textilii a opět ji i na druhém konci na pevno uchyťte.
CHYTRÁ RADA

Pokud se vám nepodařilo položit na záhon netkanou textilii v jednom kuse, můžete ji napojit. V takovém případě je ale třeba, aby se oba konce textilie překrývaly aspoň 10 centimetrů a v místě spojů je nezapomeňte přichytit pomocí hřebíků.

Postup č. 2:

Postupovat můžete i tak, že textilii nejprve umístíte na záhon (opět ji nezapomeňte zajistit na začátku i konci záhonu), a teprve pak do ní budete prostřihovat otvory a sázet rostliny. Tento způsob však nedoporučujeme, protože byť by se mohl zdát jednodušší, opak je pravdou. Obzvláště tehdy, pokud sázíte rostliny s větším kořenovým balem, tedy kolem tří litrů a více, je sázení nepraktické – vykopávání děr je složitější a není úplně jednoduché protáhnout otvorem v textilii kořenový systém.

TIP! Netkanou textilii můžete po pokládce zamulčovat. K tomu vám poslouží nejen mulčovací kůra, ale třeba i zavadlá posekaná tráva. Pokud patříte k milovníkům kamínků, je možné použít i ty.

Postup č. 3:

Jak jsme již zmínili výše, netkanou textilii můžete použít také jako ochranu před mrazem nebo před škůdci. V případě keřů či stromů omotejte větve vrstvou textilii a přichyťte pomocí drátků nebo provázků. U záhonů postupujte obdobně jako u postupu č. 1, akorát nebudete prostřihávat otvory a rostliny necháte celé překryté po nezbytně potřebnou dobu.

CHYTRÁ RADA

Pokud budete netkanou textilii pravidelně odkrývat, můžete k jejímu zatížení využít igelitové sáčky naplněné pískem. Ty na rozdíl od kamenů či hřebíků nemají ostré hrany, takže textilii nepoškodí a prodlouží její životnost.



RADA NA ZÁVĚR: Rada na závěr Než si pořídíte netkanou textilii, zapřemýšlejte nejprve, jaký má být její hlavní účel a jaký typ je pro vás tedy vhodný. Při pokládce postupujte opatrně, při mulčování dejte pozor, ať nezasypete a nepolámete rostliny. A hlavně nezaměňujte netkanou textilii s tkanou – tkaná textilie je totiž velmi těžko propustná jak pro vzduch, tak pro vodu, a rostlinám by se v ní rozhodně nedařilo.

Další zajímavé články z naší dílny Hobby a zahrada

Jak pečovat o trávník

Péče o trávník rozhodně nezačíná hnojením a nekončí sekáním. Hustý zelený koberec na zahradě... celý článek

Jak se starat o živý plot, aby byl zelený a svěží

Živý plot je atraktivní prvek každé zahrady – uchová soukromí a působí nenásilně... celý článek

Jak správně přesazovat pokojové rostliny

Toužíte po bujné zeleni, ale vašim pokojovkám se nechce růst? Tak je trochu popožeňte přesazením do nové zeminy... celý článek