Jak vybrat kompostér
Chcete efektivně zpracovávat biologický odpad z domácnosti nebo zahrady? Pořiďte si kompostér, který proces rozkladu výrazně urychlí. Vy tak získáte kvalitní hnojivo, které prospěje rostlinám na zahradě i pokojovým květinám. Výběr kompostéru závisí na množství biologického odpadu, který vyprodukujete i jeho umístění. V případě, že jste se rozhodli pro koupi kompostéru, ale nevíte, jak vybírat, nechte se inspirovat naším článkem!
Proč si pořídit kompostér a jak funguje?
- Efektivně a ekologicky zpracovává biologický odpad z domácnosti.
- Vzniklý kompost slouží jako hnojivo pro rostliny i pokojové květiny.
- Biologický odpad ze zahrady můžete jednoduše a úhledně hromadit na jednom místě.
Kompostéry jsou obvykle nádoby s průduchy, díky kterým je uvnitř kompostu stále dostatek vzduchu. Zjednodušeně řečeno, princip kompostování je založen na přidávání organického materiálu – jeho pravidelným mísením se pak urychluje proces tlení a biologický odpad se tak mění na bio hnojivo, které lze pohodlně odebírat spodními dvířky kompostéru.
Hledáte kompostér na zahradu, nebo do bytu? Vybírejte z těchto typů!
Kompostéry mohou mít mnoho podob, každý z nich má své výhody i nevýhody. Vybírat byste měli především dle toho, kde bude kompostér umístěn, kolik odpadu do něj plánujete ukládat, jaké máte nároky na životnost kompostéru a kolik času chcete vynaložit na jeho údržbu.
Plastový kompostér dobře odolává slunci i mrazu!
Kompostéry z odolného plastu jsou velmi populární pro svoji nízkou hmotnost a vysokou efektivitu kompostování. Za nejodolnější se považují kompostéry z polyetylenu, které vynikají vysokou odolností vůči slunečním paprskům i mrazu, vydrží tak fungovat bez poškození celé roky. Pozor na levné kompostéry z nekvalitního plastu, které mohou ve venkovních podmínkách začít rychle degradovat.
Plastové kompostéry jsou obvykle vybaveny víkem, které chrání obsah před návštěvou hlodavců a zabraňuje šíření zápachu. Na dně kompostéru se nachází dvířka pro pohodlné odebírání kompostu. V těle kompostéru je množství otvorů, které jsou nezbytné pro přísun kyslíku. Výhodou těchto modelů je také nízká hmotnost a s tím spojená snadná manipulace.
Dřevěný kompostér splyne s přírodou!
Pokud dáváte přednost přírodnímu vzhledu a plastové kompostéry by vás vizuálně rušily, můžete si vyrobit nebo pořídit jednoduchý kompostér z dřevěných latí. Jeho výhodou je nejen přírodní vzhled, ale také snadný přístup při přehazování kompostu. Tyto modely však nejsou opatřeny víkem a mohou mírně zapáchat, proto se hodí spíše do větších zahrad, kde je větší objem odpadu.
U dřevěných kompostérů je nezbytné, aby byl jejich povrch kvalitně ošetřen povrchovým nátěrem, v opačném případě by mohly začít rychle tlít.
Rotační kompostér je nenáročný na údržbu!
Rotační kompostéry jsou opatřeny stojanem a otočnou konstrukcí, díky které lze obsah kompostu jednoduše promíchat – nemusíte trávit čas složitým přehazováním. Je však třeba počítat s tím, že tyto kompostéry mají výrazně menší obsah než předchozí modely, a protože nejsou spojeny se zemí, nedostanou se do nich živočichové a další organismy, které mají pozitivní vliv na proces tlení.
Domácí kompostér zpracuje bioodpad z kuchyně!
Jestliže nevlastníte zahradu, ale rádi byste kompostovali bioodpad z kuchyně, můžete si pořídit malý kompostér do domácnosti. Obvykle se jedná o plastovou nebo plechovou nádobu o objemu 5 – 15 litrů, která je opatřena průduchy a filtrem s aktivním uhlím, které urychlují proces tlení a zabraňují šíření zápachu do domácnosti .
Vermikompostér jako efektivní řešení do bytu!
Pokud chcete kompostování dovést k dokonalosti, zaměřte se na vermikompostéry. Ty potřebují ke správnému fungování živé obyvatele – nejlépe kalifornské žížaly, které jsou maximálně produktivní a dokáží velmi rychle zpracovat velké množství odpadu. Jejich produktem je tzv. žížalí čaj, který lze z vermikompostéru odčerpat a používat jako bio hnojivo. Celá konstrukce je řešena tak, aby nezapáchala a byla maximálně pohodlná na manipulaci – na dně nádoby je obvykle výpusť pro pohodlné odčerpávání.
Zvažte, jaký objem kompostéru bude pro vaše potřeby optimální!
Před nákupem kompostéru byste si měli stanovit jeho optimální objem – ten se v případě venkovních kompostéru odvíjí od velikosti zahrady. Z té se dá odvodit, jaký objem bioodpadu vyprodukuje. Orientačně se můžete řídit poučkou, že na 1 m² zahrady budete potřebovat 1 litr prostoru v kompostéru. Pokud tedy vlastníte zahradu o ploše 500 m², vybírejte kompostéry o objemu cca 500 litrů.
Vždy je lepší zvolit větší kompostér, do kterého veškerý bioodpad s jistotou uložíte, a bude mít více prostoru pro tlení.
Nejčastěji kladené otázky při výběru kompostéru
Jaký kompostér je vhodný do domácnosti?
Do domácnosti vybírejte menší kompostéry o objemu cca 10 – 30 litrů. Dbejte na kvalitní řešení konstrukce, která zabrání šíření pachu do domácnosti. Vybírat můžete také vermikompostéry, které obývají tzv. kalifornské žížaly.
Kam umístit kompostér?
Kompostéry byste měli umístit na vedlejší, stinné místo s dobrým přístupem pro jeho snadné plnění. Sluneční paprsky kompostéru příliš neprospívají – zbytečně jej vysušují.
Jak založit kompost na zahradě?
Nejdříve kompost umístěte na vhodné místo do zahrady. Nezapomínejte na to, že kompost musí mít styk se zemí – jen tak se do něj dostanou prospěšné mikroorganismy. Kompostér tedy ničím nepodkládejte. Na dno vložte ořezané větve, kterí zajistí správné provzdušnění. Poté navrstevěte do kompostéru trávu nebo listí, a na tuto vrstvu již můžete vkládat bioodpad z domácnosti a zahrady (zbytky zeleniny, rostlin a ovoce). Nezapomeňte otevřít větrací otvory. .
Co patří a nepatří do kompostéru?
Předtím, než začnete kompostér využívat, je velmi důležité ujasnit si, co do kompostéru patří, a co byste do něj rozhodně dávat neměli!
|
|
Další zajímavé články z naší dílny Hobby a zahrada
Založte si kompost a přeměňte bioodpad na hnojivo!
Odumřelé rostliny ze zahrádky, zbytky úrody nebo organický odpad z kuchyně jsou ideálním materiálem pro kompostování... celý článek
Jak založit vyvýšený záhon, aby se v něm rostlinám dařilo
Vyvýšené záhony, tedy ty, které jsou umístěny nad stávajícím terénem, zažívají v posledních letech... celý článek
Jak pečovat o trávník
Péče o trávník rozhodně nezačíná hnojením a nekončí sekáním. Hustý zelený koberec na zahradě... celý článek