Osvědčené tipy, jak založit vyvýšený záhon, aby se v něm rostlinám dařilo
Vyvýšené záhony, tedy ty, které jsou umístěny nad stávajícím terénem, zažívají v posledních letech neobvyklý boom. A vlastně není divu – představují totiž skvělý způsob nejen pro pohodlnější pěstování rostlin, ale umožňují pěstovat ovoce a zeleninu i na místech, na kterých by to jinak nebylo možné, například z důvodu nekvalitní zeminy. Aby však vyvýšený záhon plnil svou funkci, je třeba jej správně založit. Pojďme se společně podívat, jak na to.
Vyvýšený záhon můžete umístit kdekoliv, a navíc nemusíte klečet u pletí plevele. To však nejsou jediné výhody. Mezi ty nejvýznamnější patří to, že zajišťuje lepší mikroklimatické podmínky, podporuje růst rostlin a zároveň znesnadňuje přístup krtkům a dalším škůdcům. Není potřeba časté zalévání a půdu v něm nemusíte hnojit. Chcete-li si tedy pěstovat své bio potraviny, rozhodně by vyvýšený záhon neměl na vaší zahradě chybět.
Jak založit vyvýšený záhon?
Abyste mohli založit vyvýšený záhon, budete pro něj potřebovat vhodné místo na vaší zahradě a také správnou konstrukci. Na místo není vyvýšený záhon nikterak náročný, umístěte jej tam, kde k němu budete mít dobrý přístup, dobrý přísun vody a kde na něj budou, alespoň po část dne, dopadat sluneční paprsky. Konstrukci pak můžete buď zakoupit, nebo vyrobit z prken, starých trámů, cihel nebo třeba z vrbového proutí.
Příprava
- Na místě, kde bude vyvýšený záhon umístěn, nejprve odkopejte drn a zryjte jej na hloubku jednoho rýče.
- Vyberte velké drny trávy a plevele.
- Následně podloží zarovnejte, aby na něm byl záhon umístěn rovně. Ideální je vyrovnat jej pomocí vodováhy. Chcete-li bránit záhon před útoky hlodavců, je vhodné umístit na dno králičí pletivo.
Pro lepší zadržování vody je vhodné vyložit vnitřní strany záhonů fólií, ideálně nopovou či jezírkovou. Vyhněte se PVC fólii.
Spodní vrstva
Na dno vyvýšeného záhonu patří největší a nejhrubší materiál, který slouží jako drenáž. Přibližně do spodní třetiny objemu proto naskládejte větve či trouchnivějící klády – začněte těmi nejsilnějšími a postupně přidávejte menší a slabší. Vždy používejte pouze větve z listnatých ovocných či jiných nejedovatých stromů, vyjma ořešáku. Nedávejte do nich jehličnany, které jsou kyselé, ani akát, jenž je jedovatý. Následně můžete tuto drenážní vrstvu prosypat posekanou trávou nebo listím.
Prostřední vrstva
Tato vrstva je pro pěstování nejdůležitější. Jedná se o místo, kde probíhá proces tlení. Zároveň se zde kumuluje zálivka a taktéž zde dochází k zahřívání kořenů rostlin, a to až o osm stupňů oproti venkovní teplotě. Do této vrstvy patří hnůj, nevyzrálý kompost či zemina, kterou jste odstranili při přípravě místa pro umístění vyvýšeného záhonu.
Horní vrstva
Tato vrstva slouží pro zasazení rostlin a měla by být složena ze směsi zahradního substrátu s prosetou zeminou ze zahrady. Do těžké půdy můžete přimíchat písek, vhodné je přidat také dřevěné uhlí, které dodá minerály, či perlit, který zeminu zlehčí a dobře váže vodu.
Co pěstovat ve vyvýšeném záhonu?
V prvním roce, tedy v roce, kdy jste vyvýšený záhon založili, je vhodné pěstovat v něm rostliny, kterým nevadí vyšší obsah dusíku. Je ideální tedy například pro rajčata, papriky, cukety či dýně.
Ve druhém roce, kdy už je záhon vyzrálý, můžete začít s pěstováním kořenové zeleniny, květáku, brokolice či kapusty. Vyvýšené záhony jsou však vhodné i na pěstování jahod, nejrůznějších bylinek či okrasných květin.
Další zajímavé články z naší dílny Hobby a zahrada
Co pěstovat ve fóliovníku?
Ať už jste zahradník začátečník, nebo máte s pěstováním letité zkušenosti,... celý článek
Trápí vás mravenci ve skleníku? Poradíme vám, jak na ně!
Mravenci jsou ze své podstaty užitečný hmyz – jsou výkonnými sběrači, lovci i staviteli. Dokážou ulovit velké...celý článek
Hydroponický systém aneb domácí zahrádka
Hydroponický systém pěstování přináší rychlejší a mohutnější růst rostlin, zelenina má více vitamínů, je čistá... celý článek