Jak vybrat pračku
Pokud kupujete novou pračku, zajímejte se i o jiné aspekty než jen pořizovací cenu. Víte, jaké má vámi vybraná pračka otáčky, spotřebu vody a elektrické energie nebo hlučnost? Všechny otázky ohledně výběru pračky vám zodpovíme v našem poradenském článku.
Pračky s horním plněním
Typy plnění pračky jsou jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru nového spotřebiče. Jaké mají různé varianty výhody a nevýhody?
Pračky s horním plněním
Kupujete pračku do malé koupelny či garsoniéry a nemáte prostoru nazbyt? Ideálním řešením jsou pračky s vrchním plněním. V naší nabídce najdete různé výrobce praček s horním plněním – pračky AEG, pračky Electrolux, pračky Siemens, pračky Whirlpool a pračky Zanussi.
- jsou užší a nepotřebují před sebou prostor pro otevření dvířek.
- možnost přerušení pracího procesu a vložení zapomenutého prádla
- není možné na ní nic odložit, víko bude často v pohybu
Pračky s předním plněním
Předem plněné pračky umožňují vestavbu, disponují větší kapacitou pro prádlo a v koupelně poslouží jako další odkládací prostor.
- užší verze, které mají hloubku 45cm se vejdou do menší koupelny či kuchyně
- umožňují přímý vizuální kontakt s pracím procesem
Pračky se sušičkou
Pračky se sušičkou vám pomohou ušetřit místo i čas. Spotřebič funguje jako 2 v 1 – mokré prádlo nemusíte přemisťovat jinam, pračka jej zvládne i vysušit.
- nižší pořizovací cena
- stačí jeden spotřebič na praní a sušení - šetří místo
- vyšší spotřeba vody
- menší kapacita pro sušení (do 6 kg)
- méně funkcí než u samostatné sušičky
Vestavné pračky
U nás můžete vybírat také vestavné pračky . Nabízíme varianty vestavných praček s předním plněním nebo jako kombinaci pračky se sušičkou.
Důležité parametry při výběru pračky
Spotřeba vody se u praček značně liší. Testuje se při 60° pracím cyklu pro bavlnu a pohybuje se zhruba od 26 do 160 l.
Podobně jako u jiných spotřebičů se označuje spotřeba elektrické energie písmeny A (resp. A+++) až B. Nejvyšší úspornost pračky udává třída A+++. Spotřeba vody a energie vám poskytne dobrý přehled o vaší možné úspoře financí v budoucnosti.
Podle typu pračky do ní na jeden prací proces můžete naložit od 3 do 16 kg prádla. Optimální náplň pračky volte podle počtu členů v domácnosti – obvyklé množství 6 kg pokryje čtyřčlennou rodinuv – nebo podle objemnosti prádla (potahy, povlečení apod.). Pro jednotlivce nebo pár většinou stačí na denní praní pračky kapacitou 4 kg.
Čím vyšší je počet otáček, tím sušší bude vyprané prádlo. Avšak pozor! Pokud zvolíte maximální počet otáček (u některých modelů až 1 800), vyprané prádlo bude téměř suché, ale také pomačkané a bude se vám špatně žehlit. Něco jiného platí pro majitele sušičky. Důsledné odstředění snižuje spotřebu elektrické energie v sušičce – čím sušší je prádlo z pračky, tím menší bude spotřeba energie sušičkou. Pro běžné praní doporučujeme nejméně 800 otáček za minutu, pro následné sušení v sušičce alespoň 1 200 otáček za minutu.
Jestliže bydlíte v domě se sousedy nebo plánujete prát večer a v noci, předem se informujte o hlučnosti pračky. Šepot se pohybuje na úrovni 30 dB, běžný hovor okolo 60 dB – vybírejte pračku s hlučností, která vás nebude obtěžovat.
Šířka klasické předem plněné pračky je 60 cm. Pračky označované jako slim mají hloubku do 45 cm a spotřebiče extraslim dokonce jen do 37 cm. Užší jsou zejména pračky s vrchním plněním. Výška pak bývá 85 až 89 cm. Místo pro pračku si předem změřte, ať se vyhnete komplikacím při montáži.
Šetrné funkce a programy praček
Některé pračky mají funkce navíc, které vám pomohou k dokonale vypranému a rychle suchému prádlu. Při výběru pračky hledejte některou z následujících doplňkových funkcí.
Některé modely praček nabízejí praní v páře. Mohou spotřebovávat až o 30 % méně energie a vody, jsou o třetinu rychlejší a mnohem tišší. Pára prostupuje bubnem rychleji než voda a zbaví odolných skvrn a zápachu i nejjemnější látky (např. hedvábí). Navíc je párou prádlo zbaveno 99 % mikroorganismů, které by mohly způsobovat nepříjemnosti alergikům.
Díky moderním technologiím můžete svou pračku ovládat a kontrolovat i na dálku. K některým modelům praček se můžete připojit pomocí aplikace, která vás informuje o spotřebě i průběhu programů a pomůže vám dokonce vybrat optimální program praní. Při případné poruše pak systém dokáže problém diagnostikovat a navést vás k řešení.
Speciální funkce, díky které bude prádlo po vyprání méně zmačkané. Tkaniny jsou chráněné proti mačkání ochlazováním lázně a vypouštěním vody pouze při zastavení bubnu.
Šikovná ochrana před vytopením koupelny – systém AquaStop vypne přívod vody, pokud se něco porouchá. Nemusíte se tak bát prát ve chvílích, kdy nejste doma.
Technologie přímého sprchování je založena na cirkulaci vody mezi vanou a tryskou umístěnou nad prádlem. Oběhové čerpadlo zajišťuje koloběh vody a prádlo je během praní sprchováno. Dostatečně se tím propírá, ale nepoškozuje. Díky tomu se:
- zvýší účinnost pracího prostředku,
- zkrátí doba praní,
- ušetří voda a elektrická energie nutná k ohřevu,
- prádlo se intenzivněji propere.
Perte, kdy a jak chcete vy. Nastavte program, vložte do pračky prádlo, prášek a aviváž a zadejte čas, kdy se má prádlo začít prát. Nenapadá vás možné využití? Dáme vám několik tipů:
- Ráno před odchodem nastavte čas na pračce tak, aby praní skončilo těsně před vaším příchodem domů. Odpoledne se vrátíte ze zaměstnání a máte vypráno.
- Noční odběr elektřiny je v některých lokalitách podstatně levnější. Večer před spaním nastavte čas na pračce tak, aby praní skončilo těsně před vaším budíčkem. V tomto případě ovšem dbejte na výběr tiché pračky nebo na její vhodné umístění, aby vás při spánku nerušila.