Jak vybrat sušičku prádla
Pokud nemáte dostatečný prostor k sušení prádla, vyplatí se vám pořídit si sušičku na prádlo. Kondenzační sušičky prádla vám ušetří spoustu času a vysuší prádlo dokonale a zároveň šetrně. Jak ale vybrat tu nejlepší sušičku prádla, kdy volit samostatný spotřebič a kdy kombinaci pračky se sušičkou? Rádi vám poradíme, jak při výběru postupovat tak, abyste byli s novým spotřebičem maximálně spokojeni.
Proč si pořídit sušičku prádla?
Popularita sušiček na prádlo rok od roku roste. Není se čemu divit. Tento pomocník zastane v rodinné domácnosti spoustu práce a vy tak ušetříte drahocenný čas! Zde je několik důvodů, proč si sušičku prádla pořídit:
- Odpadá starost s věšením prádla, nepotřebujete sušárnu, sušák na prádlo ani balkon.
- Čas sušení je výrazně kratší, než při sušení na šňůře.
- Uleví alergikům, při sušení se prádlo dezinfikuje a zbaví žmolků i zvířecích chlupů.
- Nemá vliv na blednutí barev jako při sušení na slunci.
- Některé prádlo není třeba po sušení ani žehlit, je nadýchané a měkké.
- Ke změkčení prádla nemusíte používat aviváž.
Jaký je rozdíl mezi kondenzační a ventilační sušičkou prádla?
Sušičky prádla můžeme rozdělit na 2 základní typy dle technologie sušení. Ta má vliv na spotřebu elektrické energie, způsob instalace sušičky i výkon sušení.
Ventilační sušička prádla se vyplatí spíše ve větší provozovně
Ventilační sušičky používají k odvodu horkého vzduchu ventilační systém, je tedy třeba v místnosti zřídit odtah, který odvede horký vzduch s párou před budovu. Z tohoto důvodu jsou ventilační sušičky méně rozšířené a vyplatí se ve větších provozovnách, jako jsou veřejné prádelny, hotely, penziony apod.
- nižší pořizovací cena sušičky
- nižší provozní náklady
- výrazně náročnější instalace sušičky
Kondenzační sušička prádla je ideální do domácnosti
Kondenzační sušičky naproti tomu není třeba nijak složitě instalovat, proto patří k velmi rozšířeným modelům, vhodným do každé domácnosti. Pracují na principu kondenzace, kdy vlhkost z prádla v podobě páry kondenzuje na kapalinu a odvádí se do sběrné nádoby, kterou je třeba pravidelně vyprázdnit. Některé sušičky nabízí možnost vodu odvádět přímo do odpadu.
- snadná instalace do každé domácnosti
- velký výběr na trhu
- vyšší náklady na provoz
Klasickou nebo slim sušičku? Vybírejte dle prostorových možností a využití.
Podle velikosti prostoru, do kterého chcete sušičku umístit a předpokládaného využití, můžete vybírat klasické nebo slim sušičky prádla.
Standardní sušička prádla je optimální pro běžnou rodinu
Klasické sušičky dosahují hloubky 60 cm. Díky tomu mají obvykle větší kapacitu plnění. Jsou vhodné pro rodiny s dětmi a do domácností, kde je dostatek prostoru na umístění sušičky.
Standardní kondenzační sušičky jsou hluboké přibližně 60 cm.
Slim sušička pohodlně vystačí menším domácnostem
V případě, že v domácnosti bydlí pouze 1 – 2 osoby, a tím pádem je spotřeba prádla nižší, vystačíte si s kompaktní slim sušičkou s hloubkou cca 45 cm. Ta je výhodným řešením také v případě, že máte malou koupelnu a klasická sušička by se do ní nevešla. Musíte však počítat s tím, že kapacita sušičky bude o něco nižší, než u standardního modelu.
Úzké sušičky na prádlo jsou hluboké pouze cca 45 cm, dobře se kombinují se slim pračkami.
Stejně jako pračky, i sušičky mají 2 způsoby plnění:
- Sušičky s vrchním plněním – méně rozšířené sušičky s horním plněním můžete využít v případě, že máte v koupelně dostatek místa a můžete pračku se sušičkou umístit vedle sebe.
- Sušičky s bočním plněním – jsou nejrozšířenější. Především z toho důvodu, že se často instalují přímo na pračku s bočním plněním. Šetří tak prostor a umožňují pohodlné přeskládání prádla z pračky do sušičky.
Je lepší pořídit pračku se sušičkou 2 v 1 nebo samostatné spotřebiče?
Další rozhodnutí, které je třeba učinit, spočívá v tom, zda pořídit samostatnou pračku a sušičku, nebo využít kombinace pračky a sušičky v jednom spotřebiči. Čím se tyto modely liší?
Samostatná sušička prádla je úspornější
Samostatná sušička prádlo slouží pouze k sušení. Tato varianta je ideální v případě, že máte dostatek prostoru pro samostatnou pračku i sušičku.
- nižší provozní náklady na sušení
- větší kapacita sušičky
- náročnější na prostor
Pračka se sušičkou se vejde i do malé koupelny
Velmi populární je kombinace pračky se sušičkou, kdy eden spotřebič zvládne obě funkce – praní i sušení. Výrazně tím tak ušetříte při pořízení spotřebiče a nepotřebujete další prostor na samostatnou sušičku.
- šetří prostor, vejde se i do malé koupelny
- nižší pořizovací náklady
- dražší provoz, vyšší spotřeba vody
- kapacita pro sušení je menší, než kapacita na praní
Vestavná pračka se sušičkou působí nenápadně
Pokud chcete umístit pračku se sušičkou do kuchyně, můžete se porozhlédnout po vestavěných modelech, které dokonale splynou s kuchyňskou linkou.
Na co si dát pozor při výběru sušičky prádla?
Nyní se zaměříme na jednotlivé parametry, které ovlivňují spotřebu energie při sušení prádla, komfort při ovládání apod.
Energetická třída sušičky prádla značí spotřebu el. energie
Sušičky prádla pořídíte v několika energetických třídách. Čím vyšší je třída, tím je sušička úspornější. V závislosti na zvolené třídě se náklady na provoz mohou lišit až o několik set korun ročně.
Energetická třída sušičky prádla | Průměrná roční spotřeba energie (cca 160 cyklů) |
---|---|
A +++ | 160 – 190 kWh |
A ++ | 250 – 280 kWh |
Jaké funkce u sušičky prádla oceníte?
Odložený start
Sami si můžete zvolit, kdy se sušička zapne. Start můžete odložit klidně i o několik hodin.
Samočisticí kondenzátor
V případě, že je sušička vybavena kondenzátorem s funkcí samočištění, odpadá starost s odborným čištěním a zvyšuje se efektivita sušení.
Programy na různé druhy prádla
Obvykle si můžete vybrat z řady programů na sušení. Např. sušení peří, sušení jemného prádla, sušení košil apod.
Refresh program
Tento program umí oblečení zbavit zápachu (např. kouře) bez nutnosti předchozího praní.
Osvětlení bubnu
Budete mít lepší přehled o obsahu sušičky.
Funkce Smart
Některé sušičky ovládají chytré funkce, díky tomu je lze programovat skrze chytrý telefon.
Sušička prádla Beko
Sušičky prádla od firmy Beko jsou oblíbené pro snadné ovládání a řadu praktických funkcí, jako je např. automatická ochrana proti pomačkání prádla, šetrné programy k sušení jemného prádla apod. Díky EcoGentle™ tepelnému čerpadlu, kterým jsou některé modely vybaveny ušetříte el. energii a prádlo neztratí své zářivé barvy. Beko nabízí standardní i slim modely sušiček prádla, z kterých si vybere jistě každý.
Sušička prádla Bosch
Sušičky prádla od firmy Bosch vynikají elegantním designem a řadou chytrých funkcí, jako je Smart Dry, kdy sušička vybere nejlepší sušící program automaticky dle posledního pracího cyklu, nebo funkce Iron Assist, která se postará o dokonalé vyhlazení prádla bez nutnosti pozdějšího žehlení. Většina sušiček od firmy Bosch je vybavena úsporným tepelným čerpadlem.
Nejčastěji kladené otázky při výběru sušičky prádla
Proč sušit prádlo v sušičce?
Prádlo usuší výrazně rychleji, během sušení dojde navíc k odstranění žmolků i zvířecích chlupů a nemusíte trávit čas věšením a sbíráním prádla.
Jak mít prádlo ze sušičky voňavé?
Při sušení v sušičce se prádlo obvykle nepere v aviváži, která sušičku zbytečně zanáší, můžete si ale pořídit vonné ubrousky do sušičky, které prádlo provoní a zároveň zjemní.