Jak vybrat troubu
Chystáte se do kuchyně pořídit novou vestavnou troubu a nevíte, jak se v nabídce na trhu zorientovat? Přemýšlíte, jestli dát přednost elektrické troubě nebo spíše plynové troubě? Zajímá vás, jaké výhody skýtá horkovzdušná trouba nebo jaké vymoženosti může vestavná trouba mít? Pomůžeme vám s výběrem nové trouby tak, aby se z vaření a pečení stala každodenní radost s chutným výsledkem!
Je lepší elektrická nebo plynová trouba?
Na trhu jednoznačně převládají elektrické trouby, plynové pořídíte pouze v podobě klasického sporáku. V případě vestavných trub se plynové varianty nevyskytují vůbec. Proč je tomu tak? Oproti plynovým troubám, u kterých se špatně reguluje teplota, a jejich funkce jsou značně omezené, mají elektrické trouby řadu výhod. Které jsou ty hlavní?
- Možnost horkovzduchu, který zajišťuje rovnoměrné pečení.
- Elektrické trouby nabízí široké spektrum funkcí pro různé způsoby pečení.
- Jednoduchá a přesná regulace teploty během pečení.
- Lze je pořídit jako samostatně stojící i vestavné.
- Oproti plynu jsou elektrické trouby bezpečnější a nevyžadují pravidelné revize.
Horkovzdušná pečicí trouba má řadu předností
Kromě klasických elektrických trub s horním a dolním pečením, najdete na trhu stále častěji trouby s horkovzduchem. Ty jsou vybaveny kruhovým topným tělesem a ventilátory, které rozvádí teplý vzduch rovnoměrně po celé troubě.
- rovnoměrné pečení
- lze péct více plechů najednou
- úsporný provoz s efektivním využitím energie
- oproti troubám bez horkovzduchu vyšší cena
Při výběru horkovzdušné trouby dejte pozor na definici pojmů. Zatímco trouby s pravým horkým vzduchem jsou vybaveny ventilátorem a kruhovým topným tělesem pro efektní výkon horkovzduchu, některé modely trub disponují pouze ventilátory, které rozhání vzduch z dolního a horního ohřevu (nemají navíc kruhové topné těleso) a nedosahují zdaleka tak účinných výsledků. Modely s funkcí pravého horkého vzduchu jsou zpravidla dražší.
Parní vestavná trouba pro zdravý styl života
Velké oblibě se těší také moderní elektrické parní trouby, které pokrmy ohřívají za pomoci horké páry.
- velmi zdravý způsob pečení
- zachovává v potravinách vitamíny a živiny
- hotové pokrmy jsou šťavnatější
- parní funkci lze v případě potřeby vypnout
- nenabízí čisticí funkci pyrolýzu
- vyšší pořizovací cena trouby
Stejně jako u horkovzdušných trub, i zde najdete dva způsoby pečení s párou. Pravý parní vzduch peče pouze za pomoci páry, úprava pokrmů je tak velmi zdravá a má široké možnosti využití. V případě, že si pořídíte troubu s přídavnou párou, počítejte s tím, že trouba bude používat páru pouze jako doplňkovou funkci při klasickém způsobu pečení – pokrmy tak budou díky tomu šťavnatější a vláčnější.
Čím se liší trouba s parním generátorem a trouba bez generátoru?
V případě parního generátoru trouba automaticky tvoří (díky zásobníku na vodu, který je třeba před pečením doplnit) při pečení množství páry dle potřeby. Trouby bez parních generátorů fungují jednoduše tak, že na dno trouby se nalije voda, která se při pečení přirozeně odpařuje - tento typ však nelze považovat za pravou parní troubu.
Multifunkční pečící trouba zvládne připravit pokrm několika způsobyPodstavná digestoř
Kombinací předchozích modelů mohou být multifunkční trouby, které vynikají především množstvím schopností a funkcí.
- nadstandardní počet funkcí
- moderní systém ovládání
- obvykle schopnost pravého horkého vzduchu i parního pečení
- vyšší cena
V případě vestavné trouby je třeba počítat s tím, že většina modelů se vyrábí ve standardizovaných velikostech, aby v případě poruchy bylo možné vyměnit troubu za nový kus. Nejčastěji se tedy setkáte s rozměry cca 60 × 60 cm. V menším zastoupení najdete na trhu i trouby kompaktnějších rozměrů.
Minitrouby jsou nenáročné na prostor, peníze i spotřebu energie
Kromě vestavných trub, které vyžadují instalaci do kuchyňské linky, se můžete setkat také s modely, které zaberou minimum místa. Jedná se o samostatně stojící minitrouby, jež jsou ideální do studentských bytů, garsonek a kuchyňských koutů.
- kompaktní rozměry
- snadná instalace
- nízká pořizovací cena
- některé modely jsou vybaveny také varnou zónou
- využití max. pro 2 osoby
Samočisticí trouba šetří čas i námahu
Pokud se chcete vyhnout úmornému čištění trouby, vyberte si troubu s funkcí samočištění, díky které odvede spotřebič nepříjemnou práci za vás.
Katalýza vs. pyrolýza
Nejčastěji se setkáte v souvislosti s čištěním trouby s termíny katalýza, pyrolýza nebo parní čištění. V čem spočívá jejich význam a na jakém principu fungují?
katalytické perforované vložky po stěnách trouby pohlcují nečistoty i mastnotu během pečení.
trouba se rozehřeje na velmi vysokou teplotu (až 500 °C), která rozpustí veškeré nečistoty na prach, který poté jen jednoduše smetete a vyhodíte do koše.
tzv. AquaCleaning probíhá za pomoci horké vodní páry, která špínu ze stěn bez námahy uvolní.
Jaké funkce by u kvalitní trouby neměly chybět?
Kromě již zmíněných funkcí, jako je horní a spodní ohřev, parní ohřev, pravý horký vzduch, gril nebo funkce rozmrazování, jsou moderní elektrické trouby vybaveny řadou dalších funkcí, které při vaření jistě oceníte:
Mikrovlnný ohřev
trouba s funkcí mikrovln plně nahradí mikrovlnnou troubu.
Teplotní sonda
pokud jste milovníky masových pokrmů, díky teplotní sondě bude maso propečené přesně dle představ, a to bez nutnosti pravidelné kontroly pečení.
Teleskopické pojezdy plechů
jsou velkou výhodou, výrazně zvýší komfort při práci – plechy a rošty vytáhnete z trouby pohodlně a bezpečně.
Digitální displej
umožňuje přehledné nastavení funkcí, často zobrazuje také hodiny.
Časovač
Nslouží k přednastavení času pečení, případně nastavení odloženého startu, nemusíte tak dobu pečení hlídat sami.
Funkce Smart
některé trouby jsou vybaveny Smart systémem, díky kterému lze troubu ovládat pomocí chytrého telefonu a aplikací.
Instalace vestavné trouby nemusí být náročná
Rozhodli jste se pořídit si vestavnou troubu a máte obavy z náročnější instalace? Nemusíte se bát, není nikterak náročná. Instalaci vám může usnadnit několik praktických tipů:
Při plánování kuchyně a rozmístění spotřebičů doporučujeme umístit horní hranu vestavné troubu přibližně do výše očí. Díky tomu se nebudete muset do trouby sklánět a budete mít dokonalý přehled o průběhu pečení.
Nezapomeňte, že vestavné trouby (především ty horkovzdušné) vyžadují zadní a vrchní větrací otvory, kterými je zajištěn odvod páry.
Skříňky kuchyňské linky v okolí pečící trouby musí odolávat teplotám vyšším, než je 100 °C. V opačném případě by mohlo dojít k poškození kuchyňské linky v podobě odlupování nebo kroucení dýhy.
Nejčastěji kladené otázky při výběru trouby
Jak funguje parní trouba?
Před pečením naplníte zásobník vodou. Po spuštění trouby se voda dostane do parního generátoru, který pak páru vypouští do vnitřního prostoru trouby.
Jaká je průměrná životnost trouby?
Průměrná životnost trub se pohybuje mezi 10 – 15 lety, poté je obvykle potřeba vyměnit troubu za nový a výkonnější model.
Jak na údržbu trouby?
Troubu byste měli po každém pečení vyvětrat, případně očistit mokrým hadříkem. Důležité je pravidelné čištění od mastnoty a usazenin, které předchází možným poruchám trouby.