Jak vybrat gril
Léto je v našich končinách poměrně krátké, a proto si jej snažíme maximálně užít. Jídlo připravené venku na grilu je právě tou příležitosti, kdy můžeme s blízkými posedět venku na sluníčku a užít si grilované pochoutky. Ale jaký gril vybrat, když je nabídka tak široká?
Všeobecné zásady pro výběr grilu
- Vždy trvejte na bezpečném provozu a dostatečné stabilitě grilu, přece jen hrozí nebezpečí popálení, nebo dokonce vznik požáru.
- Vybírejte grily masivní, tak aby vydržely stát například pří náhlém poryvu větru či nárazu. Nezapomínejete ani na kvalitní vnější a vnitřní úpravou, tak aby vám gril sloužil i po několika letech.
- Rošt je srdcem grilu, měl by být nerezový nebo litinový, pokrytý kvalitním smaltem a musí zabírat maximální plochu, aby bylo teplo rozváděno do celého prostoru rovnoměrně.
- Čím více částí musíte sešroubovat, tím větší je riziko pozdější nepevnosti. Veškeré části se musí snadno čistit - buď jdou lehce odmontovat, nebo jsou přístupné.
- Víko může být téměř na každém grilu. Buď je součástí dodávky, nebo jej lze dokoupit. Značně rozšiřuje využitelnost pouze v případě, že dokonale „zapadne" a těsní. Je výhodné, pokud je jeho součástí teploměr a regulovatelná snadno ovladatelná ventilace.
- Držadla a úchyty musí být robustní, teplo nevodivá, snadno padnoucí do ruky.
Podle čeho koupit gril?
Nabídka je různorodá, a proto si musíme velmi přesně ujasnit, jaký typ žáru a funkcí potřebujeme. K tomu nám pomůže odpověď na pár otázek:
- Jaký gril chcete – plynový, elektrický, na dřevěné uhlí?
- Jak často budete grilovat a jaký čas budete mít na přípravu?
- Pro kolik lidí budete grilovat?
- Kde budete grilovat – v otevřeném prostoru, nebo na terase?
- Jaký máte nastavený finanční limit?
- Kolik máte k dispozici prostoru pro uskladnění grilu mimo sezónu a kolik času chcete věnovat jeho čištění a údržbě?
Elektrické grily
Elektrické grily můžeme rozdělit na grily kontaktní a grily otevřené.
Kontaktní grily mají oproti otevřeným i druhou, přítlačnou grilovací desku z horní strany, takže využíváte tepla ze dvou grilovacích ploch současně. Horní grilovací deska se u některých modelů dá zaaretovat tak, aby se přímo nedotýkala připravovaného pokrmu, což oceníte hlavně při důkladnějším grilování ryb nebo zapékání. Některé grily umožňují také rozevření obou ploch o 180°, čímž rázem vytvoříte z kontaktního grilu otevřený gril.
Většina kontaktních grilů má nepřilnavý teflonový povrch, ale u otevřených grilů máte mnohem větší výběr desek - vedle teflonu je to keramická deska, grilovací kámen nebo terakota.
Grilovací plocha u kontaktních i otevřených grilů může být rovná, žebrovaná nebo kombinovaná. U některých modelů je místo desky dokonce klasický grilovací rošt. Otevřené grily existují i ve variantě raclette, kdy se na pánvičkách pod grilovací plochou dají ohřívat další potraviny nebo rozpékat sýr.
Elektický gril je velmi vhodný pokud chceme grilovat v chladnějším období, na terase nebo v uzavřených prostorech. U grilů, které jsou vhodné pro přípravu jídla pro 1-3 osoby je obvykle použitateflonová deska, ve které je zabudována spirála pro ohřev. Spirála je srdcem grilu, proto musí být dostatečně výkonná, kvalitní a přístupná z důvodu snadného čištění.
Při potřebě většího grilovacího prostoru najdete v nabídce i XL elektrické grily, pro větší společnosti se však obvykle využívá samostatný rošt, pod nímž je opět spirála (u některých modelů je možné ji zakrýt lávovými kameny, čímž se podoba přístroji na přípravu francouzského raclette). Velkou výhodou tohoto typu grilu e snadná manipulace a rychlost, s níž je připraven ke grilování, bez toho aniž byste potřebovali dřevěné uhlíř či dřevo.
Jediná nevýhoda elektrických grilů je v tom, že jste ochuzeni o tu „pravou" grilovací vůni a příprava je možná pouze tam, kde je elektrický přívod. Mezi nejoblíbenější výrobce el. grilů patří Tefal a Sencor.
Co by měl elektrický gril mít
- kvalitní nepřilnavou povrchovou úpravu
- variabilní nastavení teploty
- nastavitelný sklon spodní desky pro odvádění přebytečného tuku do odkapávací misky
- vyjímatelnou odkapávací misku
- světelnou indikaci provozu grilu a správné teploty
Grily na dřevěné uhlí
Grily na dřevěné uhlí patří mezi nejprodávanější typ, a to hlavně díky nízké pořizovací ceně v řádu několika stokorun a snadné manipulaci. Žár vzniká postupným hořením kousků dřevěného uhlí nebo uhelných briket, příprava je díky tomu zdlouhavější a je třeba získat určitou praxi, než je dosaženo dokonalého výsledku - prostě musíte umět gril pořádně rozpálit.
Až po určité době dokážete odhadnout správnou teplotu pro vložení masa (nesmí se připalovat na rošt). Správně rozpálené uhlí je pokryté šedivou vrstvou spáleného uhlí. Otestovat teplotu můžete i "ručně", pokud nad roštem neudržíte ruku déle než 10 vteřin. Teplota je regulovatelná pouze vzduchovými otvory, těch musí jich být dostatek s možností snadného ovládání. Tuk při přípravě pokrmu odkapává přímo na uhlí, to lze omezit právě odhadnutím správné teploty na přípravu a využitím sběrné misky, či hliníkového tácku položeného přímo na uhlí. Chuť a vůně takto připraveného masa je nezaměnitelná a velmi oblíbená. Mezi nejvýznamnější výrobce těchto grilů patří značka Myard, Campingaz, Weber, Happygreen, Activa, Fieldmann a Hecht.
Co by měl gril na dřevěné uhlí mít
- kvalitní a pevně usazený rošt
- kvalitní ovládání přívodu vzduchu
- výškově polohovatelný rošt
- samostatnou nádobu na popel, pokud možno nerezovou
- víko na přiklopení s ventilačním otvorem
- držadla a odkládací plochy z termoplastu odolného vysokým teplotám
- pojízdnost
- pevnou konstrukci, aby se neviklal
TIP: Můžete si vybrat i gril 3v1 - funguje jako gril, udírna a je na něm možné připravovat i jídlo na páře vložením nádobky s vodou. V nabídce ho najdete snadno, vypadá totiž obvykle jako C3PO ze Star Wars.
Plynové grily
Do skupiny plynových grilů patří jak malé cestovní grily, tak i velké modely s více jak třemi hořáky. Nejčastěji si je milovníci grilování pořizují do venkovních kuchyní a jde o opravdovou špičku, když grilujete často, pro hodně hostů a na výsledek máte nároky profesionálního kuchaře.
U kompaktních cestovních grilů sledujte jednoduchost montáže, rozměry jak v rozloženém, tak složeném stavu a celkovou váhu. Nezapomeňte, že musíte sebou tahat i lahev s plynem, proto jsou ideální grily, které nabízejí "napájení" s plynové kartuše.
Grily střední velikosti jsou často vyráběny v sadách, kdy ke grilu obdržíte například plech na odvod tuku, litinovou grilovací desku, podstavec na hrnce, pánev WOK apod. Veškeré části lze složit do sebe a ochránit víkem. Poklop z grilu vytvoří v podstatě pečicí troubu.
Velké grily nabízí 3 a více hořáků, které musí být rozmístěny tak, aby se teplo rovnoměrně rozvádělo po celé grilovací ploše, nikoli jen přímo pod samotnými plynovými hořáky. Nejkvalitnější modely představují technologickou špičku a mezi jejich nejznámější výrobce patří Campingaz. Celý obvodový plášť včetně skřínky bývá v nerezovém provedení, litinové rošty s emailovou vrstvou se velmi dobře udržují a mají dlouhou životnost. Ve víku je umístěn teploměr a v mnohých případech i grilovací rošt ovládán motorkem. Mezi největší přednosti patří rychlost použití a velmi dobrá regulace tepla.
Co by měl plynový gril mít
- snadné zažehnutí každého hořáku zvlášť (piezo zapalování – rychlé zapalování)
- kvalitní materiál hořáků – ideální je nerezová ocel
- připojení na propanbutanovou láhev – není vždy součástí výrobku!
- samostatný plynový hořák
- nárazuvzdorná kolečka s gumou pro snadnou manipulaci
- odkládací prostory kolem grilu
- dostatečný prostor pro ukládání plyn. Láhve
Typy plynových grilů
Plynové grily můžeme rozdělit na 3 základní typy, a to na kontaktní grily, lávové grily a grily s technologií RBS.
Patří do skupiny plynových grilů, ovšem hořáky jsou doplněny o lávové kameny. Ty jsou plynem zahřívány a velice rychle absorbují teplo. Porézní povrch vstřebává velké množství tuku, který odkapává z masa, je tak snížena produkce škodlivin i tendence k vzplanutí. Neocenitelná je samočisticí schopnost lávových kamenů, díky které není třeba odstraňovat tuk ani popel. Po skončení každého grilování se musí po dobu 5 minut nažhavit na maximální teplotu, tím se vypálí všechny nečistoty.
Lávové kameny se někdy kombinují s litinovými pláty, které umožňují smažení i opékání jídel obalených v těstíčku, nebo mas naložených v marinádě s vejcem. Při běžném používání kameny vydrží jednu sezonu. Pokud se začnou drolit, je nejvyšší čas na jejich výměnu.
RBS technologie je nejmodernější způsob grilování - keramické hořáky jsou umístěny po bocích grilovací vany, tím se vylučuje vzplanutí odkapávajících tuků a šťáv. Přesněji lze regulovat teplotu, není nutné používat grilovací brikety, či lávové kameny. Ty plní spíše estetickou funkci. U některých modelů jsou součástí dodávky.
Pro přenos tepla je využíván zejména grilovací rošt a plotna, které se nahřejí na maximální teplotu a díky použitému materiálu (litina) výborně akumulují a předávají teplo. Pod rošty těchto grilů jsou umístěny hořáky, jejichž teplo je rovnoměrně rozptýleno pomocí speciálního kovového profilu (rozptylovače tepla) po celé ploše, na které se griluje.
Mohlo by vás dále zajímat
Jak vybrat plynový gril
K letní sezóně neodmyslitelně patří zahradní párty a grilování! Pro opravdové nadšence, kteří grilované pokrmy milují, jsou...celý článek
Jak správně grilovat zeleninu
Nejen masem je člověk při grilování živ. Odlehčete letnímu jídelníčku a k masu přihoďte na gril také rajčata, lilek...celý článek
Vykouzlete z něj těchto 6 skvělých dipů na grilovačku
Co by byly grilované steaky nebo zelenina bez domácí omáčky. Skvělý dip ke grilovaným dobrotám přitom vytvoříte...celý článek