Zahradní pergoly: které jsou cenově nejdostupnější a postavíte je svépomocí?
Pergola na zahradu nebo terasu vás vyjde na pár desítek nebo i několik stovek tisíc korun. Záleží na velikosti, materiálu, náročnosti montáže nebo třeba konstrukci střechy. Na trhu dnes například seženete hliníkové bioklimatické pergoly se střechou sestavenou z otočných lamel, které lze dle potřeby kdykoliv otevřít – ale včetně montáže stojí i několik set tisíc. Které pergoly jsou cenově nejatraktivnější, a navíc si je zvládnete postavit sami?
Pergoly ze dřeva
Pergoly ze dřeva jsou obecně levnější než ty z hliníku, byť i cena dřeva v poslední době drasticky roste. Menší pergolu (například 3× 2,5 metru) seženete do padesáti tisíc korun, větší konstrukce už se blíží spíše sto tisícům.
Jestliže chcete na pergole ušetřit a postavit si ji svépomocí, počítejte s vyšší náročností montáže. Musíte vybrat vhodnou dřevinu, připravit betonové základy pro kotvení a všechny sloupky, trámy i krokve přesně vyměřit, aby pergola byla rovná a vše dokonale sedělo. Dnes už se při stavbě dřevěných pergol nepoužívají hřebíky, ale pozinkované vruty a kování, takže práce vyžaduje skutečnou preciznost.
Další práce a s tím spojené náklady vás navíc čekají i v následujících letech. Dřevo je přírodní materiál a pracuje, musíte ho proto pravidelně ošetřovat, aby nechřadlo nebo nepodlehlo útokům dřevokazného hmyzu.
Pergoly z hliníku
Hliníkové pergoly bývají obvykle o pár procent dražší než ty dřevěné (ale neplatí to vždy). Zřejmě jejich největší výhodou je jednodušší montáž – většina výrobců je dodává jako modulové stavebnice, které jen poskládáte podle přiloženého návodu. Při stavbě tak nemusíte tolik vyměřovat nebo řezat, pergolu skládáte jako stavebnici. Pozor jen na výše zmíněné bioklimatické pergoly, které už jsou konstrukčně docela složité a do montáže svépomocí by se měli pustit jen zručnější kutilové.
Hliník je také odolnější a nevyžaduje údržbu. Je pevný, lehký a hodí se zejména k moderně pojatým stavbám.
Ukázkovým příkladem cenově zajímavých hliníkových pergol, které zároveň dokáže svépomocí smontovat každý, jsou pergoly Rojaplast BRUCE. Z jejich klíčových výhod lze vypíchnout zejména
- několik velikostí od 3,14 až po 6,18 metru šířky, přesto vždy s cenovkou do 40 000 Kč,
- možnost výběru barvy polykarbonátové střechy mezi průhlednou a šedou,
- nastavitelnou výšku pro upevnění ke stěně, takže nejste omezení oknem nebo dveřmi,
- posuvné nohy konstrukce, díky kterým si sami zvolíte úhel sklonu střechy
- nebo okapní žlábek s ventilem pro napojení na hadici, ať využijete dešťovou vodu.
Závěrečné shrnutí
Jestliže hledáte pergolu s ideálním poměrem cena/výkon, kterou si hravě zvládnete postavit i svépomocí, zvolte jednoduché hliníkové pergoly ve stylu Rojaplast BRUCE. Za nižší desítky tisíc korun dostanete elegantní přístřešek s nulovými nároky na údržbu.
Pokud chcete přírodní pergolu a umíte pracovat se dřevem, běžte do dřevěné pergoly. Počítejte ale s tím, že za přístřešek zaplatíte o několik desítek tisíc korun více a navíc se o něj musíte starat.
Nejnáročnější z vás pak nejspíš ocení hliníkové pergoly s otvírací střechou, které výrobci nazývají jako bioklimatické. Za luxus si nicméně připlatíte, tyto pergoly včetně bočních screenových rolet vyjdou na několik stovek tisíc.
Další zajímavé články
Jak postavit nafukovací bazén? Poradíme vám!
Nafukovací bazény, tedy ty, které nejsou zapuštěny v zemi, představují levnější variantu letního osvěžení... celý článek
Jak vybrat solární sprchu?
Během letních měsíců je velmi příjemné, pokud se můžete při pobytu venku osvěžit, opláchnout se po práci na zahradě... celý článek
Jak správně ukotvit a zabezpečit trampolínu?
Poskakování dětí a dospělých na trampolíně je skvělou zábavou a také náročnou fitness aktivitou... celý článek