Jak vybrat solární sprchu? Zaměřte se na objem, kotvení i tlak
Během letních měsíců je velmi příjemné, pokud se můžete při pobytu venku osvěžit, opláchnout se po práci na zahradě nebo ze sebe smýt pot před vstupem do bazénu. K tomu všemu vám skvěle poslouží solární sprcha, která vám venku ohřeje vodu způsobem šetrným k životnímu prostředí, a nezpůsobí vám šok z ledové vody. Aby však sloužila k požadovaným účelům, je třeba zvolit správný model. Pojďme se společně podívat na to, které parametry je třeba zohlednit a jak vybrat solární sprchu.
Jak funguje solární sprcha
Solární sprcha funguje na principu solárního kolektoru, kdy je voda v zásobníku ohřívána pomocí slunečních paprsků. Proto je důležité, aby byla umístěna na slunném místě, kam dopadají sluneční paprsky ideálně po většinu dne a také v závětří – pak ji budete moci používat od prvních slunných dnů v dubnu až do konce babího léta. Byť by se mohlo zdát, že na solární sprše není nic složitého, přesto je při výběru třeba zohlednit několik zásadních parametrů, aby sprcha plnila svůj účel na sto procent. Jaké to jsou?
Chcete se jen opláchnout, nebo řádně osprchovat? Vše to stojí na objemu!
Než začnete plánovat nákup solární sprchy, měli byste si ujasnit, pro jaké účely budete zahradní sprchu používat nejčastěji. Chcete se jen rychle opláchnout či osvěžit? Nebo se pod ní chcete důkladně umýt a budete ji tedy používat delší dobu? Budete sprchu používat sami nebo je určena pro vícečlennou rodinu? Toto jsou zásadní otázky pro výběr zásobníku na vodu. Jeho objem je různý – nejmenší většinou čítá 8 litrů a největší pak 60 litrů. Který je vhodný právě pro vás?
Je ideální pro jednu, max. dvě osoby a spíše rychlejší opláchnutí před vstupem do bazénu či vířivky, případně poté, co je opustíte.
Představuje standard a zajistí možnost důkladného umytí i za použití sprchového gelu. Teplá voda z něj teče přibližně 10 až 15 minut, takže jej může využít i více členů rodinu (objem kolem 20 litrů je doporučován max. pro čtyřčlennou rodinu).
Je určen pro vícečlennou rodinu a důkladné sprchování, poskytuje teplou vodu po dobu přibližně 20 minut.
Je většinou největší a poskytuje maximální komfort, který je srovnatelný s klasickou sprchou.
→ Zásobníky vody o objemu 40 až 60 litrů jsou k dispozici výhradně u pevně nainstalovaných solárních sprch.
Upevnění solární sprchy zvažte
Další důležitý parametr ke zvážení je to, zda budete sprchu používat stále jen na jednom místě, nebo ji chcete přenášet po zahradě. Ty přenosné jsou lehčí a mají menší zásobníky, pevně stojící disponují velkými zásobníky, jsou robustní, poměrně těžké a většinou mají více funkcí – hlavně oplach na nohy.
Jsou určeny pro instalaci do pevné podložky, jako je třeba zámková dlažba, betonová patka zapuštěná do trávníku či podlahy na terase. Mají bytelnější konstrukci a větší zásobník na vodu, takže jsou vhodné pro delší a důkladnější sprchování či pro více osob. Jejich nevýhodou jsou však vyšší pořizovací náklady. Jsou vhodné především k bazénům a vířivkám se stabilním místem a častým používáním.
Můžete je dle potřeby přemisťovat z místa na místo po celé zahradě, jelikož nejsou pevně spojeny se zemí a mají odlehčenou konstrukci. Nemusíte tedy provádět žádné stavební úpravy, navíc jsou nenáročné na složení a pořídíte je za nižší cenu než pevně stojící. Jejich nevýhodou však je to, že mají menší zásobník na vodu, bývají většinou méně kvalitní, a je třeba zajistit jejich stabilitu – mnohdy nezvládnout odolat silnějším poryvům větru. Navíc nebývají vybaveny oplachem na nohy.
Přenosné solární sprchy se hodí především k nafukovacím bazénům či jako sprcha při sezónních pracích.
Myslete na to, že zahradní solární sprchu je třeba připojit k přívodu vody, a to pomocí rychlospojky k zahradní hadici. Proto před výběrem prověřte, zda máte tento přívod k dispozici a zároveň si u daného modelu ověřte, zda musí být připojen ke zdroji vody neustále, nebo je možné jej po naplnění zásobníku odpojit.
Výběr materiálu nepodceňujte
Kvalita i cena solární sprchy jsou dány použitým materiálem. Nejčastěji se na trhu můžete setkat s plastovými, hliníkovými a nerezovými produkty, přičemž každý z nich má svá pro i proti.
Plast
Výhody | Nevýhody |
---|---|
|
|
Hliník
Výhody | Nevýhody |
---|---|
|
|
Nerezová ocel
Výhody | Nevýhody |
---|---|
|
|
Výběr materiálu sprchy je tedy třeba přizpůsobit vašim požadavkům. Preferujete-li přenosnou sprchu, zvolte plast. Pokud bude vaše solární sprcha umístěna na jednom místě a zakládáte si na kvalitě, pak rozhodně zainvestuje více peněz a pořiďte si hliníkovou či nerezovou sprchu, která vám bude sloužit dlouhé roky.
Některé hliníkové/nerezové modely bývají doplněny o chromované součástky, což se sice promítne do nárůstu ceny, ale také do odolnosti – tyto modely jsou extrémně odolné a zvládnou i náhlé změny teplot.
Tlak vody je často kamenem úrazu
Dalším parametrem, který byste měli kontrolovat, je tlak vody. Solární sprcha se připojuje k vodovodnímu řádu, a proto byste měli před pořízením zkontrolovat, jaký tlak je možné do sprchy pustit. Standardní a zároveň optimální hodnota se pohybuje mezi 3 až 3,5 bary. Při nižším tlaku nebude průtok vody dostatečný.
Výška sprchy
Při výběru solární sprchy zohledněte také její výšku. Některé solární sprchy mají výšku pevně danou a nelze ji tedy nastavit. Standardní výška bývá kolem dvou metrů, ale při sprchování vyšších osob nebo naopak dětí je lepší, pokud si můžete výšku uzpůsobit a zajistit si tak jednodušší a komfortnější sprchování.
Doplňková výbava zajistí pohodlné osprchování
Jakmile si vyberete sprchu dle zásadních parametrů zmíněných výše, můžete se zaměřit ještě na doplňkové funkce a prvky, které zlepší váš celkový komfort ze sprchování.
- Praktickým doplňkem je oplach pro nohy s uzavíracím kohoutkem, díky kterému si můžete opláchnout pouze nohy, aniž byste museli používat sprchovou hlavici.
- Své praktické využití má také mísící páková baterie, pomocí které si nastavíte požadovanou teplotu vody – to oceníte zejména v horkých letních dnech, kdy se voda v zásobníku může ohřát až na 60 °C.
- Chcete-li si zajistit maximální komfort při sprchování, pořiďte si také podložku pod sprchu – nebudete tak muset stát v trávě či kaluži vody.
Dále myslete na to, že je třeba zajistit odtok vody, a to buď pomocí žlábku, který bude odvádět vodu například do jímky, či trativodu vysypaného štěrkem, díky kterému se bude voda postupně vsakovat do terénu. Budete-li při sprchování používat sprchové gely, vždy udělejte odtok směrem do septiku, kanalizace či jímky.
Nejčastější otázky při výběru solární sprchy
Jak funguje solární sprcha?
Do zásobníku solární sprchy napustíte vodu. Zásobník využívá k ohřevu vody sluneční paprsky, které absorbuje. Díky tomu lze vodu vyhřát až na teplotu okolo 60°C. Některé sprchy využívají samostatný solární kolektor na sbírání slunečních paprsků.
Jaký objem solární sprchy zvolit?
Objem solární sprchy závisí na počtu členů a také jejím využití. Pro oplach celé 4členné rodiny před vstupem do bazénu postačí bohatě sprcha s objemem 40 litrů. Pokud chcete využívat sprchu na řádné vykoupání, pak doporučujeme objem 60 litrů. Pro dvě osoby na rychlý oplach stačí objem okolo 10 litrů.
Kam umístit solární sprchu?
Vyberte místo kam co nejdéle dopadají sluneční paprsky a je v závětří. Místo by mělo mít rovný podklad.
Další zajímavé články
Jak postavit nafukovací bazén? Poradíme vám!
Nafukovací bazény, tedy ty, které nejsou zapuštěny v zemi, představují levnější variantu letního osvěžení... celý článek
Jak správně ukotvit a zabezpečit trampolínu?
Poskakování dětí a dospělých na trampolíně je skvělou zábavou a také náročnou fitness aktivitou... celý článek
Jak vyčistit bazén? Chce to správnou chemii!
Horké letní dny strávené ve vlastním bazénu jsou osvěžením a pohlazením pro tělo i duši... celý článek