10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak postavit nafukovací bazén? Poradíme vám!

Nafukovací bazény, tedy ty, které nejsou zapuštěny v zemi, představují levnější variantu letního osvěžení a jsou vhodné pro děti i dospělé. Díky snadné manipulaci a poměrně malým nárokům na prostor je můžete používat i na malé zahrádce či terase. I když je jejich montáž poměrně jednoduchá a rychlá, je potřeba dodržovat určité zásady, které vám zaručí bezpečný a bezproblémový provoz. Jak tedy správně postavit nafukovací bazén?

Nafukovací bazény jsou k dispozici v různých velikostech – od malých dětských bazénků až po velké, ve kterých si užije spoustu zábavy celá rodiny. Vždy je ale u nich zásadní jejich umístění – bazén by měl být situován na jižní straně zahrady, a pokud to není možné, tak alespoň tam, kam dopadají sluneční paprsky co nejdéle. Dále musí být umístěn na rovném, pevném povrchu a v dosahu musí být možnost připojení k elektrické síti a vodě.

Výběr a úprava místa

Vhodný terén představuje jeden z nejdůležitějších parametrů pro správné fungování bazénu.

Vyberte tedy takové místo, ve kterém bude bazén ve vodorovné poloze, případně místo, které je možné vyrovnat odkopáním přebytečné zeminy.

K vyrovnání terénu můžete použít také písek či kompaktní zeminu.

Bazén nikdy neumisťujte přímo na podklad z písku či zeminy, protože by mohlo dojít k jeho poškození – mezi bazén a podloží vždy vložte podložku či kus starého koberce. Dbejte na to, aby z podkladu netrčely ostré kamínky či větvičky.

interiér

Příprava bazénu

Jakmile si připravíte terén, můžete se pustit do vybalování a instalace bazénu.

Bazén rozložte na vyhrazeném místě a zkontrolujte, zda obsahuje všechny komponenty, zejména propojovací hadice, filtraci (nemusí být součástí balení) a stahovací kroužky.

Bazén natočte tak, aby byly otvory pro připojení filtrace směrovány správným směrem (po napuštění bazénu už nebude možné s ním manipulovat).


Praktická rada:

Jsou-li nafukovací bazény dodávány s čerpadlem, pak většinou s papírovou či kartušovou filtrací, které nejsou moc výkonné. Pokud plánujete časté používání bazénu, doporučujeme vám pořídit si pískovou filtraci, která je podstatně výkonnější a poradí si i s rozsáhlejším znečištěním.

Jakmile máte bazén rozložen, umístěn v rovině a správně orientován, můžete začít s nafukováním. K tomu nejlépe použijte kompresor. Ideální hustoty nafouknutí dosáhnete ve chvíli, kdy je bazén pevný, ale ještě stále vykazuje lehkou vůli.

Po nafouknutí bazénu je třeba vyrovnat dno – snažte se, aby na něm zůstalo co nejméně záhybů, velké záhyby by totiž mohly způsobit poškození dna. Malé záhyby se většinou vyrovnají po napuštění vody.

Jakmile máte vyrovnané dno bazénu, můžete začít s napouštěním. Napusťte pouze 5 centimetrů vody a zkontrolujte, zda je vše v pořádku, zda je bazén vyrovnán a nedochází k úniku vody. Znovu překontrolujte záhyby na dně a případně je ještě vyrovnejte.

interiér

Připojení filtrace a čerpadla

Ve chvíli, kdy máte bazén nafouknutý s vodou napuštěnou do výšky 5 centimetrů, přichází čas na připojení čerpadla a filtrace (je-li tato možnost připojení k dispozici – v dostání jsou bazény bez filtrace i s filtrací). Filtrace musí být umístěna pod hladinou vody a na vodorovném místě.

Sejměte modré vnitřní záslepky.

Z vnitřní strany bazénu zasuňte do výstupních otvorů plastové trubice a na ně nasaďte hadice filtrace, které připevněte pomocí stahovacích kroužků.

U zapojování platí, že přítoková hadice se napojuje na horní otvor čerpadla spolu se spodním otvorem bazénu a odtoková hadice na dolní část čerpadla a horní část bazénu.

interiér

Napuštění bazénu

V poslední fázi příprav už zbývá jen napuštění bazénu vodou. Vložte do bazénu hadici, kterou jste připojili k vodovodnímu zdroji, a začněte napouštět. Nikdy nenapouštějte bazén zcela plný, ale maximálně do 80 procent jeho objemu. Napouštění pomocí klasické zahradní hadice může trvat až šest hodin. Pak už máte bazén připraven k používání.

interiér

Rady na závěr

Aby vám bazén zůstal čistý, doporučujeme vám zakrývat jej krycí plachtou, když jej nepoužíváte. Skvělou službu udělá také solární plachta, která nejen chrání bazén před vnikáním nečistot, ale zároveň také vodu vyhřívá. Důležité je také pravidelně odstraňovat z bazénu veškeré nečistoty a v případě potřeby použít bazénovou chemii, která vodu vyčistí, nebo bazénový vysavač. Nejpozději před prvními mrazíky pak nezapomeňte vodu z bazénu vypustit, bazén důkladně vyčistit a vysušit a uskladnit.



Další zajímavé články

Jak vyčistit bazén? Chce to správnou chemii!

Horké letní dny strávené ve vlastním bazénu jsou osvěžením a pohlazením pro tělo i duši... celý článek

Jak správně ukotvit a zabezpečit trampolínu?

Poskakování dětí a dospělých na trampolíně je skvělou zábavou a také náročnou fitness aktivitou... celý článek

Jak položit zahradní obrubník

Zahradní obrubníky ohraničí záhony, příjezdovou cestu, schodiště nebo vytvoří nejrůznější relaxační zóny. Kde není třeba oddělit dopravní plochu... celý článek