10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak položit zahradní obrubník

Zahradní obrubníky ohraničí záhony, příjezdovou cestu, schodiště nebo vytvoří nejrůznější relaxační zóny. Kde není třeba oddělit dopravní plochu, můžete obrubníky zapustit a vytvořit elegantní i funkční prvek, který zpevní kompletní konstrukci chodníků a vytvoří lemování okolo záhonů.


Zahradní obrubníky rozčlení vegetační části

Pro oddělení trávníků, záhonů trvalek nebo záhonů se zeleninou je vhodné použít zahradní obrubníky. Ty rozčlení jednotlivá vegetační pásma nejen opticky, ale i prakticky a pomohou vám i při sekání trávy.

Obrubníky jsou zapotřebí také okolo schodišť a chodníků, při deštích zabraňují přelévání vody. Položenou dlažbu lemují a zároveň ukotví spodní konstrukční vrstvy. Na výběr máte celou řadu betonových i plastových obrubníků.

Jak položit zahradní obrubník

Jak vybrat správnou výšku obrubníku

  1. Obrubníky před garáž, na parkovací stání – šířka okolo 8 cm.
  2. Obrubníky na chodníky, terasy a plochy na zahradě – šířka okolo 5 cm.

→ Vysoké zahradní obrubníky jsou viditelné nad terénem, pokud chcete obrubník zapustit, vybírejte zahradní obrubníky do výšky 15 cm.

Pro chodníky u zahradních domů je možné použití silniční obrubníky, palisády, žlabovky nebo štěrbinové žlaby. Rozhodujete podle budoucího využití a zátěže. Betonové obrubníky jsou vhodné do míst, kde potřebujete zabránit prorůstání trávy do ploch, kam zajíždíte automobilem, pro použití ve svahu nebo pro udržení velkého množství dekoračních kamenů či štěrku. Plastové obrubníky působí elegantněji a umožňují tvarování do různých ornamentů.

Betonový obrubník

Betonový obrubník je velmi oblíbený a často využívaný hlavně na více zatěžovaných zahradních cestách a chodnících.

Výhody Nevýhody
  • Vysoká pevnost.
  • Odolávají mrazu a slunci.
  • Životnost po desítky let.
  • Nepoškodí se, pokud po nich přejedete automobilem.
  • Jsou opěrným prvkem, pokud tvarujete záhony ve svahu.
  • Nepříliš elegantní vzhled.
  • Je náročnější na tvarování oblouků nebo ornamentů.

Jak položit betonový obrubník

  1. Nejprve vyměříme přesnou šířku dlážděné plochy (chodníku). Plochu pro obrubník zbavíme kořenů a nerovností. Plocha musí být dokonale vyrovnaná, veškeré nedostatky by se později projevily na obrubníku.
  2. Obrubníky a palisády ukládáme do betonového lože. Jedná se o zavlhlou betonovou směs na pevném a hutném základě. Lože se připravuje ve tvaru klínu nebo opěrky.
  3. Upravíme a osadíme obrubníky do betonové opěrky (ta dosahuje do 1/3 výšky zahradních obrubníků). Výšku kontrolujeme na nataženém provázku. Pokud je třeba, instalujeme okolo odvodňovací žlaby.
  4. Výšku můžeme zvolit souběžně s okolním trávníkem nebo vyšší.
  5. Mezi obrubníky dodržujeme spáru 3 až 10 mm, vyplníme ji cementovou maltou nebo drobným kamenivem.
  6. Pokud se jedná o lem chodníku, jakmile zatvrdne beton, pokládáme venkovní dlažbu do štěrkové plochy. Necháme vyzrát.
  7. Po položení obrubníku je třeba jej na týden zakrýt, déšť nebo odpařovaná voda by mohly obrubník poškodit. Aby beton nepopraskal je vhodné jej udržovat dostatečně vlhký.
Jak položit zahradní obrubník
INFO: Jako zakončení trávníků nebo pro okraje záhonů můžete použít také ukončovací trávníkové kameny. Poslouží jako bezpečná hrana při sekání trávy.

Plastový obrubník

Plastový obrubník může mít podobu palisády nebo být předělem mezi různými zónami. Jako nenásilný předěl se často používá neviditelný obrubník.

Výhody Nevýhody
  • Snadné tvarování do nejrůznějších oblouků, pomocník při dekorativním osázení.
  • Odolnost vůči vysokým i nízkým teplotám.
  • Působí subtilním dojmem, zabírá málo místa.
  • Není problém přes obrubníky přejet sekačkou.
  • Je spíše dekorativní, neočekávejte vysokou opěrnou funkčnost.

Jak položit plastový obrubník

  1. Plastový neboli neviditelný obrubník se pokládá snadněji než pevné zahradní obrubníky. K jeho instalaci potřebujete jen rýč, motyku, hrábě a gumové kladivo.
  2. K vytyčení linií se používá provázek, lépe se pracuje se zahradní hadicí. Použít můžete ale i speciální značkovací sprej nebo si vyznačit okraje za použití rýče.
  3. Po vytyčené linii se vyhloubí brázda do výšky obrubníku a okolí srovná do roviny. Brázda pod obrubníkem nesmí být nakypřená, raději ji utlačte hráběmi nebo motykou.
  4. Obrubníky se vestavěnými zámky spojí, stačí jemné poklepání kladivem. Můžete vytvořit i obloukové tvary, pokud z jedné strany žebrování nastřihnete nůžkami nebo pilkou.
  5. Na plochu vyskládáme mulčovací textilií, ta musí přesahovat až za linii obrubníku. Na rozloženou textilii dáme obrubníky (složené). Žebrování směřuje směrem k trávníku. Pro jemné vyrovnání lze použít písek, štěrk nebo hlínu.
  6. Plastovými nebo kovovými hřeby následně ukotvíte obrubníky k povrchu a k zafixovanému obrubníku dosypeme hlínu a zeminu. Plochu osejeme trávníkem nebo osázíme.
Jak položit zahradní obrubník

TIP NA ZÁVĚR O návrh zahrady požádejte zahradního architekta nebo specializovanou firmu. Investice do profesionálního návrhu se rozhodně vyplatí!

Další zajímavé články:

Jak založit vyvýšený záhon, aby se v něm rostlinám dařilo

Vyvýšené záhony, tedy ty, které jsou umístěny nad stávajícím terénem, zažívají v posledních letech... celý článek

Jak se zbavit krtka na zahradě jednou pro vždy!

Chráněného krtka obecného je možné vypudit ze zahrady účinnou cestou, aniž byste mu ublížili. Seznamte se s... celý článek

Založte si kompost a přeměňte bioodpad na hnojivo!

Odumřelé rostliny ze zahrádky, zbytky úrody nebo organický odpad z kuchyně jsou ideálním materiálem pro kompostování... celý článek