10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Zahradní domek: efektivní místo pro zahrádkáře i kutily. Jak jej správně vybrat?

Péče o dům a zahradu vyžaduje nejen dostatek času, ale také nejrůznější pomocníky v podobě nářadí a nástrojů. Častým problémem bývá způsob jejich uskladnění. V domě pro ně většinou není místo, ve sklepě nejsou po ruce a venku je kvůli dešti, změnám počasí či nenechavým rukám zlodějů nechávat nechcete. Nastává tedy obligátní otázka, kam s nimi. Ideálním řešením se tak stávají zahradní domky. Ty dnes na trhu seženete nejen v různých velikostech, ale i v různých provedeních, takže si můžete vybrat design, který zapadne do koloritu vaší zahrady.

Zahradní domek: efektivní místo pro zahrádkáře i kutily. Jak jej správně vybrat?

Uschovejte nejen nářadí, ale i zahradní nábytek

Byť jsou zahradní domky nejčastěji vnímány jako místo pro uložení drobného nářadí, zvolíte-li odpovídající velikost, můžete do nich uskladnit například i zahradní traktůrek na sekání trávy či nábytek z terasy na konci sezóny. Zbavíte se tak tedy nejen překážejícího nářadí a pomůcek ze zahrady, dáte sbohem zakopávání o spadlé hrábě či překážejícímu kolečku, ale vyřešíte i dilema s tím, kde uskladnit sekačku, gril, dětské hračky či jízdní kola.

Praktický tip na uskladnění dřeva

Zahradní domek můžete navíc doplnit i o přístřešek na dřevo, a mít tak neustále chráněné dřevo na oheň či do domácího krbu před nepřízní počasí. Přístřešek můžete postavit buď ke stěně zahradního domku, nebo kamkoliv jinam na vaší zahradě, kde to pro vás bude nejpohodlnější.

Zahradní domek: efektivní místo pro zahrádkáře i kutily. Jak jej správně vybrat?

Zvažte základní otázky, které rozhodnou o výběru

Předtím, než se pustíte do výběru vhodného zahradního domku, je třeba položit si základní otázky, které budou mít rozhodující vliv na samotný výběr

  • První otázkou je, co vše chcete v domku skladovat – pokud potřebujete uskladnit pouze sekačku na trávu, hrábě a další drobné zahradní nářadí, plně vám postačí zvolit některý z menších modelů (například o rozměru 213 x 191 cm). Hledáte-li ale prostor, do kterého uskladníte i zahradní nábytek nebo třeba jízdní kola, pak rozhodně zvolte větší zahradní domky (od velikosti 277 x 191 cm a více).
  • Další nezbytnou otázkou pak je prostor, který máte pro umístění zahradního domku k dispozici – počítejte s tím, že k jeho postavení potřebujete rovnou základnu, která ještě přesahuje rozměry samotného domku.
  • A v neposlední řadě je třeba zamyslet se nad otázkou, kolik peněz chcete do zahradního domku investovat a v jakém provedení by měl být (zejména s ohledem na materiál).

Zahradní domek: efektivní místo pro zahrádkáře i kutily. Jak jej správně vybrat?

Materiál ovlivní nejen životnost, ale i cenu

Opomeneme-li nyní zděné zahradní domky, které si musíte postavit svépomocí či za asistence zedníka, a které vyjdou draho, jelikož musíte řešit i náklady na střechu, dveře atd., zbývá nám na výběr dřevěné, plastové a plechové provedení. Co se týká dřeva, jedná se o materiál, který je sice vzhledově velmi působivý, nicméně vyžaduje pravidelnou údržbu a ochranu před vlivy počasí – kromě těchto vícenákladů je finančně náročné i jeho samotné pořízení. Proto se dnes zaměříme na dvě nejčastější a nejvhodnější varianty, a to domky z plastu a plechu. Kvalitní zahradní domky z těchto dvou materiálů můžete zakoupit od výrobce G21, který je nabízí pod označením PAH a GAH, přičemž všechny jsou dostupné v různých velikostech a barvách.

Jak se zorientovat v označení modelů? Při výběru modelů zahradních domků PAH a GAH G21 najdete u každé této zkratky číslo, které udává plochu domku. Například číslo 1300 značí 13 m2.

Plastové zahradní domky PAH

Zahradní domky z plastu PAH se staly trendem posledních let. 

  • Jsou vyráběny z tvrzeného sendvičového plastu, který je sice lehký, ale zároveň velmi pevný a odolný.
  • Konstrukce je z pozinkovaného plechu, takže je odolná a stabilní.
  • Další nespornou výhodou je to, že odolávají vlivům počasí, nevadí jim mráz ani teplotní změny.
  • Plast je chráněn UV filtrem, takže nekřehne ani působením slunečních paprsků.
  • Nemusíte se obávat rzi, zkřehčení či potřeby náročné údržby.
  • Oproti GAH mají plastové domky vyšší vchod.
Zahradní domek: efektivní místo pro zahrádkáře i kutily. Jak jej správně vybrat?

Praktický tip na plastový zahradní domek

Skvělou volbou pro uskladnění zahradního náčiní či dílenského nářadí je G21 zahradní domek PAH 882 se zastavěnou plochou 8,82 m2. Panely ze sendvičového tvrzeného plastu jsou usazeny v robustní konstrukci z pozinkovaného plechu a navíc domek disponuje všemi dalšími prvky, které oceníte – má dvoukřídlé dveře, které je možné uzamknout, průhledné okno, jež můžete umístit vlevo i vpravo a také ventilační mřížku pro optimální odvětrávání a cirkulaci vzduchu.

Pozor na změnu!

Zahradní domky PAH budou postupně nahrazeny řadou BOSTON, která představuje nejprodávanější řadu plastových domků a získala si svou oblibu díky modernímu designu.

Zahradní domek: efektivní místo pro zahrádkáře i kutily. Jak jej správně vybrat?
Zahradní domek: efektivní místo pro zahrádkáře i kutily. Jak jej správně vybrat?

Plechové zahradní domky GAH

Zahradní plechové domky GAH vynikají svou vysokou odolností a stálostí. 

  • Jsou vyrobeny z kvalitního ocelového plechu a zcela bezúdržbové.
  • Mají vyztuženou konstrukci, která zajišťuje vysokou stabilitu.
  • Jsou vysoce odolné vůči vlivům počasí, a to díky pozinkovanému plechu a práškovému nástřiku.
  • Výrobce na ně poskytuje prodlouženou 10letou záruku proti zrezivění.
  • Disponují širokými vstupními dveřmi pro pohodlné uskladnění nářadí i zahradní techniky.
  • Jsou opatřeny ventilační mřížkou zajišťující dostatečnou cirkulaci vzduchu.
  • Díky možnosti uzamčení pomocí visacího zámku zajišťují vysokou ochranu proti zcizení.

Praktický tip na plechový zahradní domek Vystačíte-li si se středně velkým domkem, můžeme vám doporučit nejprodávanější model – G21 zahradní domek plechový šedý GAH 706 o zastavěné ploše 7,06 m2, který je vyroben z kvalitního ocelového plechu s pozinkovaným povrchem a práškovým nástřikem. Navíc je opatřen ventilační mřížkou, širokými dvoukřídlými vstupními dveřmi s dveřními úchyty, díky kterým domek snadno zajistíte proti nezvaným hostům (možno uzamknout visacím zámkem).

Zahradní domek: efektivní místo pro zahrádkáře i kutily. Jak jej správně vybrat?

Zahradní domek vyžaduje betonový základ

Jak už jsme zmínili v úvodu, pro postavení zahradního domku budete potřebovat dostatečnou rovnou plochu, která by měla být větší, než jsou rozměry samotného domku. 

  • Máte-li na zahradě pouze svažitý terén, je třeba danou plochu nejprve srovnat a zpevnit spodní stranu, aby svah neujížděl.
  • Po důkladné úpravě terénu si připravte základnu, do které budete domek ukotvovat – ideální je betonová deska o tloušťce minimálně 10 centimetrů.
  • Zahradní domek se následně upevní do betonového základu navrtáním kotev.

Na stavbu si vyhraďte jeden den

Na závěr ještě zbývá zodpovědět otázku, zda si zahradní domek zvládnete postavit svépomocí. Při troše technické zdatnosti určitě ano. Vždy je ale třeba, aby domek stavěli minimálně dva lidé – v jednom člověku montáž nezvládnete. Ti, kteří se montážím zahradních domků věnují, jej zvládnou sestavit přibližně za 8 hodin, proto si vyhraďte alespoň jeden den, kdy se budete montáži věnovat. Jestliže si na montáž netroufáte, můžete se obrátit i na techniky, kteří vám zahradní domek smontují – zde však musíte počítat s tím, že za tuto službu budete muset zaplatit.

Zahradní domky každopádně představují investici, která se rozhodně vyplatí – stačí jen vybrat správný typ a provedení a veškeré zahradní náčiní i technologie budete mít vždy po ruce.


Další zajímavé články

Jak vybudovat zahradní jezírko

Vodní prvky v zahradě působí nejen esteticky, ale jsou také užitečné a praktické. Pokud máte dostatečně velký pozemek... celý článek

Zahradní pergoly: které jsou cenově nejdostupnější a postavíte je svépomocí?

Pergola na zahradu nebo terasu vás vyjde na pár desítek nebo i několik stovek tisíc korun.... celý článek

Jak položit zahradní obrubník

Zahradní obrubníky ohraničí záhony, příjezdovou cestu, schodiště nebo vytvoří nejrůznější relaxační zóny. Kde není třeba oddělit dopravní plochu... celý článek