Jak vyčistit myčku
Stejně jako ostatní domácí spotřebiče, i myčka nádobí potřebuje čas od času vyčistit. Během umývání nádobí se v ní usazují zbytky jídla, zanáší se filtry a v oblasti těsnění hrozí riziko vzniku plísní. Údržba myčky však není nikterak náročná a za pečlivou péči se vám spotřebič odvděčí dlouhou životností a dokonale čistým, voňavým a lesklým nádobím! Jak často myčku čistit a jaké prostředky k tomu použít? To vám prozradíme v našem článku.
Jak poznáte, že je čas vyčistit myčku nádobí?
Čištění myčky byste měli provádět preventivně – pouze tak zabráníte silnému znečištění, které může v extrémních případech způsobit poruchu přístroje. Pokud však umyté nádobí nebo samotná myčka zapáchá nebo jsou na nádobí zbytky nečistot, je nejvyšší čas myčku důkladně vyčistit!
Jak vyčistit myčku krok za krokem?
Nejdříve si projdeme jednotlivé části myčky, které je třeba pravidelně čistit. Některé vyžadují pravidelnou péči každý týden, jiné stačit vyčistit jednou za několik měsíců.
Čištění filtru u myčky provádějte alespoň 1 × týdně!
Filtr zachycuje většinu nečistot, které voda z nádobí spláchne. Proto byste jej měli čistit alespoň jednou týdně. V případě, že myčku využíváte několikrát denně, doporučujeme filtr zběžně vyčistit každé 3 dny. Jak na to?
Opatrně vyjměte filtr myčky, který se obvykle nachází pod spodním košem na nádobí. Pokud je to možné, rozložte jej a odstraňte hrubé nečistoty (často se jedná např. o etikety ze sklenic, pecky z ovoce, zbytky zeleniny apod.).
Poté filtr důkladně opláchněte pod tekoucí vodou. Pomoci může prostředek na nádobí a kartáček, který odstraní i silné usazeniny.
Nakonec filtr opět sestavte, nainstalujte zpět a zkontrolujte, zda je ve správné poloze.
Jak vyčistit odpad u myčky?
Při větším znečištění může dojít k ucpání odpadu, tedy odtoku vody. V tomto případě myčka obvykle sama zastaví provoz, aby předešla vytopení bytu. Vaším úkolem je odpad důkladně vyčistit. Jak toho docílit?
Nejdříve vyjměte a v případě potřeby vyčistěte filtr dle návodu uvedeného výše.
Poté mechanicky (např. za pomoci zvonu) uvolněte větší nečistoty, které brání průchodu vody.
Do odpadu poté nalijte speciální prostředek na čistění odpadu a nechte jej působit (dle návodu uvedeného na konkrétním výrobku).
Nakonec propláchněte odpad horkou vodou. Voda by měla začít plynule odtékat.
Čištěním těsnění předejdete vzniku plísní!
Gumové těsnění je díky vysoké teplotě a vlhkosti uvnitř myčky oblíbeným místem pro vznik nejrůznějších plísní. Proto byste i této části myčky měli alespoň jednou měsíčně věnovat pozornost. Těsnění stačí jednoduše vyčistit pomocí houbičky a saponátu, očistit můžete také dvířka myčky.
Nezapomeňte ani na čištění vodních ramen a trysek!
Zanášet se mohou také ramena a trysky, které se starají o rozprašování vody během čistících cyklů. I ty je třeba jednou za několik týdnů, či měsíců vyčistit.
Pokud je to možné, pohyblivá ramena v horní i dolní části myčky demontujte.
Obě ramena opláchněte, trysky můžete vyčistit opět s pomocí kartáčku a saponátu.
Ramena instalujte zpět do myčky a zkontrolujte, zda se bez námahy otáčí.
Čím vyčistit myčku? Pomohou levné domácí suroviny i speciální chemie!
Myčku můžete vyčistit levnými prostředky, kterými je běžně vybavena každá domácnost, nebo speciální chemií na údržbu myčky!
Jak vyčistit myčku jedlou sodou
Dva sáčky jedlé sody jednoduše nasypte na dno prázdné myčky a spusťte intenzivní program mytí. Jedlá soda účinně odstraňuje pachy, snadno se tak zbavíte nepříjemného zápachu z myčky. Stejným způsobem můžete použít také kyselinu citronovou.
Jak vyčistit myčku octem
Ocet efektivně pomáhá v boji se zápachem i vodním kamenem. Ocet nalijte do zásobníku na gel, část můžete aplikovat přímo na dno i stěny myčky. Poté opět spusťte intenzivní program mytí naprázdno. Na jedno mytí budete potřebovat cca 1 litr octa.
Jak vyčistit myčku za pomoci chemie
Pokud domácí prostředky nejsou dostatečně účinné, pořiďte si speciální čisticí prostředky do myčky, které se doporučují užívat alespoň 1 × měsíčně. Hravě si poradí s mastnotou, usazeninami i vodním kamenem. Chemické čisticí prostředky jsou k dostání v podobě pevných kapslí nebo jako tekuté čističe. Obvykle se umístí na dno prázdné myčky a zapne se intenzivní mycí program s vyšší teplotou. Čisticí kapsle lze navíc užívat během klasického mytí nádobí, není třeba pouštět speciální program naprázdno.
Samočisticí program vyřeší čištění myčky za vás!
Některé modely myček nádobí jsou vybaveny speciálním samočisticím programem, který stačí čas od času spustit stisknutím tlačítka. Jedná se o intenzivní program s vyšší teplotou vody, která spolehlivě odstraní nečistoty a bakterie.
Nejčastěji kladené otázky při čištění myčky
Jak často myčku čistit?
Filtr od myčky byste měli čistit alespoň 1 × týdně. Přibližně jednou za měsíc doporučujeme provést celkové čištění myčky za pomoci speciálního čisticího prostředku, umýt těsnění a dvířka myčky.
Jak se zbavit vodního kamene v myčce?
Vodní kámen v myčce vzniká dlouhodobým působením tvrdé vody. Může se usazovat v útrobách myčky i v přívodní hadici na vodu. Jeho vzniku lze předcházet pravidelným užíváním soli do myčky, která vodní kámen účinně rozpouští.
Jak předcházet znečištění myčky?
Abyste minimalizovali znečištění myčky, doporučujeme vkládat do myčky nádobí očištěné od větších zbytků jídla. Ty můžete jednoduše odstranit za pomoci gumové stěrky. Snížíte tím namáhání filtru i vnitřního ústrojí myčky, a prodloužíte tak její životnost.