Jak vyčistit troubu
Každou troubu je třeba čas od času vyčistit od zapečených usazenin a mastnoty. Jak na to, aby byla práce co nejméně namáhavá a nezabrala mnoho času? Poradíme vám, jaké přípravky použít. Některé z nich dokonce najdete v každé kuchyni, jsou levné a dostupné. V případě, že se chcete čištění elektrické trouby vyhnout úplně, prozradíme, jaké samočisticí trouby pořídit a na jakém principu fungují.
S čistícím přípravkem na trouby je práce snadná a rychlá!
K čištění trouby najdete na trhu mnoho speciálních přípravků, které vyčistí troubu efektivně a bez rizika poškození povrchu. Jedná se především o čisticí prostředky do kuchyně, jejichž použití je obvykle velmi snadné – nastříkáte je na povrch trouby, necháte působit a poté setřete vlhkým hadříkem.
Parní trouby vyžadují čištění za pomoci odvápňovače
V případě, že je vaše kuchyně vybavena parní troubou, je třeba čas od času použít odvápňovač, který jemně a zároveň efektivně odstraní vápenné usazeniny a vodní kámen. V případě, že jste zásobeni tvrdší vodou, bude třeba čištění provádět častěji.
Jak vyčistit troubu s pomocí sody, citronu a dalších levných surovin?
Pokud potřebujete troubu vyčistit a po ruce nemáte speciální přípravek, nebo chcete jednoduše ušetřit, vyzkoušejte osvědčené triky pro čistění trouby za pomoci snadno dostupných surovin, z nichž většinu v kuchyni běžně najdete.
S odstraněním mastnoty a čerstvých připálenin může pomoci i obyčejný citron. Jak na to? Do zapékací mísy nalijte sklenici vody a do ní vymačkejte šťávu alespoň z jednoho citronu. Nakonec můžete do vody vhodit i samotnou dužinu. Zapékací mísu vložte do trouby, zapněte ji na cca 160 °C a udržujte v provozu min. 15 minut. Po vypnutí trouby nechte páru z citronové šťávy dostatečně pracovat – uvolní mastnotu i drobné připáleniny. Nakonec troubu otevřete a povrch setřete houbičkou.
Z jedlé sody snadno vytvoříte pastu smícháním sody s vodou. Ideální je nasypat sáček sody do misky a poté přilévat vodu dle potřeby, až se vytvoří hustá pasta. Tu poté aplikujte na vnitřní plochu trouby (kromě oblasti ventilátoru). Nechte alespoň 8 hodin působit. Nakonec uvolněné nečistoty odstraňte vlhkým hadříkem.
Ocet je známý jako efektivní neutralizátor pachu, skvěle si ale poradí také s mastnotou a usazeninami v troubě. Ocet můžete nalít do postřikovače nebo na hadřík a aplikovat na vnitřní plochy trouby. Poté troubu zapněte na 160 ° alespoň na 20 minut. Po vypnutí setřete houbičkou uvolněné nečistoty.
Brání vám zanesené sklo trouby ve výhledu na pečené pokrmy? Poradíme vám, jak sklo jednoduše a účinně vyčistit. Postačí k tomu prášek do pečiva. Ten smíchejte s vlažnou vodou tak, aby vám vznikla hustá pasta, kterou potřete povrch skla. Nechte alespoň 30 minut působit, poté sklo pomocí houbičky setřete a doleštěte. Nakonec opláchněte čistou vodou.
Samočisticí trouby odvedou práci za vás! Jak fungují?
Na trhu se můžete setkat také s troubami, které jsou již vybaveny funkcí samočištění. Díky tomu spotřebiče předchází silnému znečištění a proces čištění zvládnou i bez pomoci lidské síly. Obvykle můžete vybírat modely se dvěma způsoby čištění – katalýzou a pyrolýzou. Jak se od sebe tyto technologie liší?
Trouby s katalytickým čištěním představují moderní a úsporné řešení. Vnitřní povrch trouby je perforován a speciálně ošetřen tak, aby pohlcoval tuky a nečistoty, vznikající během pečení. Trouba se obvykle automaticky čistí při každém spuštění na teplotu vyšší, než je 200 °C. Nečistoty jednoduše zoxidují, rozpustí se ve vodní páru a vypaří. Čištěním trouby už se tak nemusíte takřka vůbec zabývat.
Trouby s pyrolýzou pracují na principu extrémního rozpálení trouby (až 500 °C) při kterém dojde k rozpuštění a roztavení všech nečistot a usazenin na prach. Po ukončení procesu čištění, který dle modelu trouby zabere přibližně 1 – 2 hodiny, troubu otevřete a houbičkou jednoduše odstraníte rozpuštěné nečistoty na dně trouby.
Tipy pro snadné čištění trouby
Aby bylo čištění trouby ještě snazší, přinášíme pár dalších tipů, jak při čištění trouby postupovat a čemu se případně vyhnout.
Jak předcházet silnému znečištění trouby? Čistěte ji po každém pečení.
Pokud chcete předcházet silnému znečištění trouby, k jehož odstranění je zapotřebí dostatek času a energie, čistěte troubu průběžně – ideálně po každém pečení. Čištění provádějte za pomoci mokrého hadříku nebo houbičky namočené v běžném čistícím přípravku předtím, než trouba úplně vychladne a nečistoty zaschnou a ztvrdnou. Díky pravidelné péči bude vaše trouba stále jako nová!
Nejčastěji kladené otázky při čištění trouby
Jak vyčistit troubu tabletou do myčky?
S čištěním trouby od mastnoty může pomoci také tableta do myčky. Jednoduše ji rozpustíte v teplé vodě, aby vznikla kašička (podobně jako při čištění kypřícím práškem nebo sodou). Poté nanesete na znečištěné plochy, necháte chvíli působit a setřete.
Jak vyčistit mezisklo u trouby?
Nečistoty v meziskle lze odstranit pouze tehdy, když sklo ze dvířek trouby demontujeme. Práce není nijak náročná, stačí odšroubovat šrouby, které drží horní kryt dvířek, vyjmout jej a poté opatrně vytáhnout a důkladně vyčistit sklo. Zpětná montáž zabere pouze pár minut.
Jak vyčistit mřížku v troubě?
Mřížku z trouby můžete jednoduše vyčistit tak, že ji vložíte na dno velké nádoby. Poté ji zalijte směsí horké vody (cca 1 litr), jedlé sody (3 lžičky) a peroxidu vodíku (2 lžičky) a nechte v nálevu minimálně dvě hodiny. Nakonec mřížku opláchněte pod čistou vodou.