10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak vybrat vanu


Dopřát si po náročném nebo sychravém dni horkou relaxační koupel bývá ta nejlepší odměna! Také z toho důvodu jsou vany stále silným konkurentem sprchových koutů. Váháte nad výběrem vany a nevíte, kterou zvolit? Vycházet byste měli z velikosti koupelny i vašich nároků – abyste získali dostatečný přehled o nabídce na trhu, rádi vám jednotlivé druhy van představíme a s výběrem pomůžeme!


Co rozhoduje při výběru vany

Než se pustíte do výběru vany, měli byste si předtím ujasnit několik důležitých otázek, které volbu správného modelu zjednoduší.

  1. Jaké máte prostorové možnosti? Od velikosti i uspořádání koupelny se odvíjí velikost i tvar vany. Do malých koupelen jsou ideální obdélníkové nebo asymetrické vany, které šetří prostor. Máte k dispozici prostornou koupelnu? Dopřejte si samostatně stojící nebo rohovou vanu pro dva!
  2. Komu bude vana sloužit? Budou se ve vaně koupat děti nebo senioři? V tom případě volte vany s protiskluzovým povrchem, případně se sníženým vstupem či dvířky. Pokud máte v rodině členy s vyšší hmotností, vybírejte dostatečně prostornou vanu, která bude pohodlná pro všechny.
  3. Jaký máte rozpočet? Od toho se obvykle odvíjí materiál i design koupelnové vany – zatímco akrylátové modely jsou nejlevnější, za litý mramor si připlatíte.
Jak vybrat vanu

Tvar vany vybírejte dle prostorových možností

Zásadní je tvar vany, který ovlivňuje její vzhled, prostorové nároky a v některých případech také komfort. Abyste si vybrali správně, přinášíme přehled všech typů van a jejich specifikaci!

Obdélníková vana je praktická a nenáročná na prostor

Obdélníkové vany patří mezi nejrozšířenější, a tudíž je jejich nabídka velice bohatá – vybírat můžete z mnoha rozměrů i designů. Jsou elegantní, praktické a obvykle využívají maximum vnitřního prostoru. Díky jednoduchému tvaru je snadno obložíte koupelnovými obklady. Vybírejte dostatečně široké modely, ve kterých můžete pohodlně relaxovat.

Oválná vana působí elegantně, potřebuje však více místa

Pokud dáváte přednost zaobleným tvarům, volte oválné vany. Jsou oproti těm obdélníkovým náročnější na prostor v koupelně. Co se týče vnitřního prostoru, obvykle jsou srovnatelné s obdélníkovými modely.

Asymetrická vana je ideální řešením do malých koupelen

Pokud bojujete s nedostatkem místa v malé koupelně, ale nechcete se vzdát vany ve prospěch sprchového koutu, vybírejte asymetrické vany, které jsou v oblasti nohou zúžené. Tím maximálně šetří prostor v koupelně, který můžete využít například pro umístění umyvadla nebo koše na prádlo.

Pozor! U těchto modelů je třeba rozlišovat pravé a levé provedení.

Rohová vana nabízí dostatek prostoru i pro dvě osoby

Máte rádi dlouhé, relaxační koupele ve dvou, se sklenkou vína a příjemnou hudbou? Pokud disponujete dostatečně velkou koupelnu, bude pro vás rohová vana tou nejlepší volbou! Oproti jiným typům je výrazně prostornější a nabízí i dostatek odkládací plochy na kosmetiku nebo k odložení sklenky vína.

Samostatně stojící vana bude dominantou koupelny

V případě, že máte velkorysý prostor na umístění vany a hledáte něco speciálního, prohlédněte si nabídku samostatně stojících van, které se jednoznačně stanou ikonou každé koupelny. K dostání jsou minimalistické tvary i luxusní zdobené vany, ve který bude každá koupel jedinečný zážitek!

Hydromasážní vana/masážní perličková vana

Hydromasážní vana využívá trysek pro intenzivní proudění vody v jednotlivých zónách. Vyšší tlak teplé vody uvolňuje tělo, prokrvuje a může pomoci v léčbě bolesti zad či nohou. Ocení ji sportovci, senioři, ale také lidé bez zdravotních komplikací k relaxaci a uvolnění po těžkém dni.

Masážní perličková vana využívá trysek na dně, které do vany vhánějí vzduch. Její intenzita je tedy o něco nižší, neslouží přímo k masáži, ale uvolňuje ztuhlé svalstvo.

→ Na trhu najdete často i kombinace zmíněných typů, které slouží jako centrum relaxace a odpočinku. Jedná se obvykle o nejdražší modely, ale mají nezastupitelné místo u náročných zákazníků, sportovců, hendikepovaných i seniorů.

INFO: Hydromasážní a masážní perličkové vany jsou náročné na prostor, počítejte s nimi tedy od začátku realizace koupelny. Vyžadují také důkladnou údržbu. Každý výrobce má svůj stanovený proces na čištění hydromasážní vany, který byste měli provádět jednou za 2 až 3 měsíce.

Vanu vybírejte dle materiálu, objemu, rozměrů i množství doplňků!

Z jakých materiálů mohou být vyrobeny koupelnové vany?

Pokud již máte jasno v tom, jak má vaše budoucí vana vypadat, je čas zaměřit se na to, z jakého materiálu bude vyrobena. K výrobě van se jich používá hned několik, liší se odolností, vzhledem i životností. Pojďme si jednotlivé materiály vzájemně porovnat, ať je váš výběr co nejjednodušší!

  • Smaltovaná ocel patří mezi nejlevnější materiály, je oblíbená pro svou odolnost a dlouhou životnost, nevýhodou jsou však špatné izolační vlastnosti – voda rychle chladne.
  • Akrylát je nejběžnější a nejpoužívanější materiál, který vyniká nízkou hmotností, dobrou odolností, snadnou údržbou a příznivou cenou.
  • Litina má skvělé izolační vlastnosti, proto voda v takové vaně vydrží teplá po dlouhou dobu, stejně tak má dlouhou životnost, počítat však musíte s vyšší hmotností při instalaci.
  • Litý mramor je velice odolný, k dostání jsou i probarvené varianty a originálně tvarované vany. Patří však do vyšší cenové relace.

Objem a rozměry koupelnové vany

Nejběžnější délky jsou 160 a 170 cm, najdete však i prodloužené varianty 180 cm, nebo naopak mini verze do stísněných panelákových koupelen o délce pouhých 120 cm. Šířky se pohybují mezi 60 – 75 cm, u rohových modelů dosahují až dvojnásobku.

Co se týká objemu, malé vany mají do 150 litrů, jako optimální objem se obecně uvádí 200 litrů. Prostorné rohové vany mohou pojmout i více než 400 litrů vody. Je třeba si uvědomit, že vanu nikdy neplníme vodou až po okraj, protože by potom, co do ní vlezeme, voda přetekla.


Nezapomeňte na praktické doplňky, které každou koupel zpříjemní

Ke každé vaně samozřejmě patří vanová baterie a odtok. Baterie může být umístěná na zdi, nebo přímo na vaně, vždy záleží na konkrétním modelu. Odtok bývá umístěn v užší části vany – tedy tam, kde máte nohy. K vaně si však můžete pořídit i další doplňky!

  • Madla ocení starší osoby nebo ty se sníženou hybností, madla pomáhají udržet stabilitu při nalézání i vylézání z vany.
  • Sedátka jsou velmi praktická v případě, že se chcete ve vaně pohodlně osprchovat nebo aplikovat tělovou masku či provést pedikúru apod.
  • Podhlavníky zpříjemňují relaxaci ve vaně, mohou být součástí vany, nebo je lze jednoduše dokoupit. Uvolňují ztuhlou šíji, ve vaně si můžete pohodlně číst a relaxovat.
  • Masážní systémy slouží k uvolnění celého těla, mohou být součástí vany, k některým modelům je lze dokoupit.
  • Podsvícení navodí v koupelně tu správnou atmosféru.
  • Podnos do vany využijete na odložení knihy, časopisu, sklenky vína nebo občerstvení při relaxaci ve vaně.
TIP! Abyste zamezili stříkání vody do okolí vody, pořiďte si k vaně vanové zástěny, které problém elegantně vyřeší. Mohou být permanentní nebo skládací.

Nejčastěji kladené otázky při výběru vany

Jaká je optimální délka vany?

Pro osoby s výškou cca 180 cm jsou ideální vany o délce 170 cm, pro osoby s výškou 170 a méně centimetrů jsou plně dostačující i kratší vany. Vždy se řiďte především prostorovými možnostmi pro umístění vany.

Je lepší smaltovaná nebo akrylátová vana?

Zatímco smaltovaná vana je velice odolná, a vydrží tak bez poškození i časté koupání domácích mazlíčků, akrylátová vana je méně náročná na údržbu – velice snadno se čistí.

Jak vybrat hydromasážní vanu?

Při výběru hydromasážní vany rozhoduje umístění, materiál vany i druh hydromasážního systému. Pro komplexní masáž jsou nejvhodnější masážní vany s kombinací vodních a bublinkových trysek.


Další zajímavé články

Objevte účinné způsoby, jak odstranit plíseň v koupelně

Vana, vanička sprchového koutu, spáry mezi dlaždicemi, ale i umyvadlo či rohy zdí – to vše jsou místa, kde... celý článek

Jak vyčistit digestoř

Digestoř dostává v kuchyni pořádně zabrat – jejím úkolem je odvádět výpary, které vznikají při vaření, a pohlcovat tuky i mastnotu... celý článek

Praktické tipy, jak vybrat dřez

Byť to tak možná na první pohled nevypadá, správný výběr dřezu hraje při zařizování kuchyně zásadní roli... celý článek