Objevte účinné způsoby, jak odstranit plíseň v koupelně
Vana, vanička sprchového koutu, spáry mezi dlaždicemi, ale i umyvadlo či rohy zdí – to vše jsou místa, kde se v koupelně často tvoří plíseň. Nejčastějším viníkem vzniku plísně je nadměrná vlhkost, postačí ale i nedostatečné uklízení či špatné větrání. Pokud plíseň v koupelně objevíte, měli byste se jí co nejrychleji zbavit – neřešená plíseň totiž dokáže napáchat velké škody. V dnešním článku se proto zaměříme na to, jak odstranit plíseň v koupelně efektivním způsobem, a co dělat pro to, abychom vzniku plísní předcházeli.
Doporučená vlhkost v domácnosti se pohybuje mezi 40 až 60 procenty. Koupelna je ale místem, kde se vlhkost vzduchu mnohdy šplhá až k hodnotám kolem 90 %. Nadbytečná voda v takovém případě kondenzuje, usazuje se v nejrůznějších štěrbinách a drážkách a vytváří ideální prostředí pro vznik plísní. Ty mají kromě vlhkosti ke svému životu ještě rády teplé a nevětrané prostředí, což v koupelnách bývá často standardem, a přikrmíme-li je zaschlou špínou či mastnotou, začne se jim obzvláště dařit.
Plísňové spory ovlivní nejen vzhled koupelny, ale i naše zdraví
Plísně jsou mikroskopické vláknité houby, které v případě, že je budeme podceňovat, dokážou v našich koupelnách vytvořit dokonalou botanickou zahradu, která časem začne ovlivňovat nejen vzhled koupelny, ale i naše zdraví. Vdechované spory plísní se totiž dostávají přes plíce do celého těla a přispívají k rozvoji nejrůznějších dýchacích obtíží či vzniku astma. Velké množství z nich může vyvolávat alergické reakce, některé mohou být dokonce velmi toxické. Nadměrné množství plísní navíc způsobuje nepříjemný zápach (zatuchliny) a jejich enzymy narušují strukturu vybavení koupelny a zdí, takže časem mohou způsobit i materiální škody.
Nejčastěji se můžeme v koupelnách setkat s následujícími rody plísní:
- Aspergillus – tento rod je možné pozorovat jako malé kapky rosy tvořící se na malých tenkých štětičkách (jsou to jakési nitky s kapkami na koncích). Bývají zbarveny do černa, hněda, žluta či bíla a ve vyšších koncentracích mohou způsobovat houbová infekční onemocnění, projevující se například jako alergické reakce v oblasti dutiny nosní.
- Penicillium neboli štětičkovec je další rod, který se projevuje ve formě modro-šedavého prášku či souvislého povlaku. Jedná se o nejrozšířenější druh plísně, který se velmi rychle šíří a produkuje takzvané mykotoxiny, které mohou způsobovat alergické reakce, záněty očí a uvádí se, že mohou být i karcinogenní.
- Objevíte-li tmavě zelená kolečka plísně, která navíc silně zapáchají, máte v koupelně pravděpodobně tu čest s rodem Cladosporium, který může kromě alergických reakcí způsobovat i ekzematická onemocnění.
- Velmi často se v koupelnách setkáte také s černou plísní, která může být způsobena různými druhy a její určení není ze strany laika možné.
Řešení plísní? Najděte zdroj!
Jakmile ve své koupelně objevíte byť i sebemenší náznak plísně, zpozorněte a zjistěte, co je jeho zdrojem.
- Nejčastějším původcem bývají odpady, výlevky, vstupy potrubí do stěn či hladké keramické povrchy. Překontrolujte proto důkladně spodní část umyvadla, toalet či bidetů.
- Zkontrolujte všechny spáry kolem vany, umyvadla a sprchového koutu, dveře a zástěny sprchového koutu či vany (máte-li zašupovací dveře složené z několika dílů, nezapomeňte nahlédnout i do prostoru mezi nimi), záhyby sprchového závěsu.
- Odstavte koupelnový nábytek, u kterého je to možné, podívejte se, zda se plíseň netvoří na stěně za ním. Je vhodné odstavit i skříňky do koupelny, celé koupelnové sestavy či nejrůznější koupelnové police.
- Nadzvedněte pračku či sušičku a zkontrolujte, zda plíseň není na zemi pod ní nebo na stěně za ní.
- Máte-li v koupelně okno či parapet, překontrolujte, zda se plíseň netvoří tam. Nezapomeňte ani na rám dveří.
- Velmi častým výskytem plísní jsou rohy zdí – zkontrolujte proto i je, a to jak na stropě, tak na zemi.
Odstraňování plísní musí být efektivní
Pustit se do boje s plísněmi je třeba okamžitě, v žádném případě jej neodkládejte – šíří se totiž velmi rychle a čím déle budete otálet, tím bude boj náročnější.
- Z povrchů, které jsou snadno omyvatelné, odstraňte plíseň pomocí hadříku či houbičky namočené v teplé vodě s čisticím prostředkem (postačí běžný saponát či univerzální čistič). Následně důkladně otřete povrch do sucha.
- Veškeré spáry vydrhněte důkladně pomocí kartáčku či drátěnky (s ohledem na daný povrch), použijte čisticí prostředky do koupelny, ideálně takové, které jsou přímo určené pro boj s plísní, nebo přípravky na bázi bělidla (pozor, tyto přípravky nepoužívejte na dřevo či sádrokarton!). Velmi účinným pomocníkem je Savo nebo přímo Savo proti plísním. Vždy je ale třeba překontrolovat, zda může být přípravek používán na daný povrch. Tuto informaci naleznete přímo na výrobku.
Při odstraňování plísní vždy používejte ochranné pomůcky – zejména pak latexové rukavice (vhodné především, když pracujete s abrazivními látkami) a respirátor, který zabrání vdechování uvolňovaných sporů.
- Vyskytuje-li se plíseň v hůře přístupných místech, jako jsou například překrývající se dveře či zástěny sprchového koutu a vany, použijte přípravek proti plísním ve spreji. Nastříkejte jej, nechte působit a poté důkladně vypláchněte a snažte se místo co nejvíce vysušit.
- Pokud plíseň napadla zdi, je třeba vystěhovat veškerý nábytek, a následně daná místa ošetřit speciálním přípravkem na plísně, který je vyroben na bázi chloru a účinně plísně zahubí – je ale třeba počítat s tím, že dané místo vybělí. Často se v boji proti plísni používá také modrá skalice, zde ale musíte počítat s tím, že likvidace zabere více času a zeď budete muset přemalovat.
Pomocí zednické špachtle či hrubého kartáče seškrábejte nánosy plísně a je-li nános opravdu silný, seškrábejte i omítku. Před novým nátěrem zeď napenetrujte, ideálně naneste termoizolační stěrku a následně termoizolační nátěr či fungicidní barvy.
- Speciálním pomocníkem, který vám může v boji s plísněmi pomoci, je takzvaná chytrá houba – parazit, který se plísněmi živí (plísně ze zdi sežere). Chytrá houba se nanáší na zeď pomocí malířského válečku nebo štetce – ideální je postupovat přímo dle pokynů od výrobce. Jedná se o ekologický a poměrně účinný způsob likvidace, ale její nevýhodou je, že pokud následně použijete na dané místo nějaký chemický přípravek, houbu zahubí. Navíc houba nezvládne dané místo vybělit.
Přírodní prostředky na drobné plísně
Pokud jste objevili zatím jen počínající plíseň, můžete ji odstranit pomocí alternativních prostředků, jako je ocet či jedlá soda.
- Z jedlé sody vytvořte čisticí pastu – stačí smíchat jeden hrníček sody s jednou až dvěma lžičkami saponátu a naředit vodou tak, aby vznikla hustá pasta. Tu naneste na houbičku a odstraňte plísně.
- Velmi účinným pomocníkem je i ocet, který využijete zejména na plíseň na zdech – nalijte jej neředěný do rozprašovače a nastříkejte na postižené místo a nechte působit. Použít jej můžete i na umývání vany, umyvadla či sprchového koutu a sprchové vaničky, zde je ale vhodné naředit jej v poměru 1:1 s vodou.
Jak předcházet vzniku plísně
Abyste ochránili svou koupelnu před vznikem plísní, je třeba dodržovat určité zásady.
- Udržujte v koupelně sucho a čisto – vhodné je vytírat sprchový kout či vanu po umytí dosucha, koupelnu pravidelně uklízejte a odstraňujte prach a pavučiny.
- Používáte-li WC či koupelnové předložky, zkontrolujte, zda se pod nimi netvoří vlhkost. Jsou-li vlhké, vždy je nechte důkladně uschnout.
- Větrejte – i v zimě! Výměna vzduchu je důležitá. Máte-li v koupelně pouze větrák, zapněte jej po každém sprchování. Pokud máte možnost vyvětrat pomocí okna, dělejte to každý den, a to i v zimě. V chladných měsících je ideální takzvané rychlé, šokové větrání – otevřete okna v bytě do průvanu a větrejte po dobu dvou až tří minut. Vzduch v místnostech se za tu dobu vymění, ale zdi nestihnou vychladnout.
Pokud se vám ani přes všechny snahy a opatření nedaří plísně v koupelně zbavit, může být příčina i ve stavebních úpravách bytu či domu – na vině může být špatná hydroizolace, nepřesné napojení a doléhání obkladů či špatně zapojené odtoky a odpady. V takovém případě je třeba pozvat na místo odborníka a v případě, že nepůjde problém vyřešit jinak, budete muset provést kompletní rekonstrukci koupelny.
Další zajímavé články
Jak vyčistit odpad
Kdo by neznal ucpané umyvadlo, vanu nebo toaletu. Vinou usazenin se odpadní systém snadno zanese, začne... celý článek
Jak vyčistit granitový dřez
Granitové dřezy se díky kladným vlastnostem rychle staly oblíbenou součástí kuchyňské linky ve většině... celý článek
Jak vybrat čistič oken
Přemýšlíte, jak zdokonalit umývání oken a zvládnout to i bez kyblíků vody, utěrek nebo novin – a skoro bezpracně... celý článek