10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak vybrat páteřák

Chrániče páteře, známé také pod pojmem páteřáky, se řadí spolu s přilbou k nejdůležitějším chráničům těla. Využijí je nejen lyžaři, ale také snowboardisté, jezdci na koních, cyklisté, nebo motorkáři – zkrátka všichni, u kterých hrozí v případě pádu poranění páteře. Chránič páteře výrazně snižuje riziko poranění páteře, vychýlení obratlů nebo poškození míchy, které může vést až k trvalým zdravotním následkům. Buďte proto zodpovědní, a pokud se vy nebo vaše děti věnujete rizikovým sportům, chránič páteře do výbavy určitě pořiďte – poradíme vám s jeho výběrem!

Co rozhoduje při výběru páteřáku?

  • Druh sportu, pro jaký jej plánujete využívat. Chcete kvalitní chránič na lyže, snowboard nebo motorku či jízdu na koni? Pro zimní radovánky jsou ideální zateplené chrániče na zimní sporty, u jiných sportů zase oceníte chrániče páteře s průduchy, ve kterých se zbytečně nezapotíte. 
  • Pohlaví a výška postavy.  Aby páteřák správně plnil svoji funkci, je naprosto nezbytné, aby na těle dokonale seděl. Z toho důvodu se chrániče dělí na dámské, pánské a dětské a k dostání jsou v několika velikostech.
  • Kolik peněz plánujete do chrániče páteře investovat?  Pořizovací cena může mít vliv na použitou technologii a typ materiálu. Chrániče lze dělit na dvě základní skupiny – tvrdé a měkké, z nichž druhé jmenované jsou obvykle pohodlnější na nošení.
Jak vybrat páteřák

Měkký vs. tvrdý páteřák

Dle technologie a zvolených materiálů dělíme chrániče páteře do dvou základních kategorií:

  • Tvrdé chrániče páteře – jsou vyrobeny z odolného plastu, který tvoří pevnou skořepinu – ta se skládá z mnoha dílů, aby se páteřák dobře přizpůsobil zádům během pohybu. Tyto modely jsou těžší, a ne vždy jsou úplně komfortní – obvykle je tvoří zádová část se skořepinou a nastavitelné ramenní popruhy s bederním pásem. Hodí se zejména na motorku nebo jako ultimátní ochrana při nebezpečných sportech.
  • Měkké chrániče páteře – moderní páteřáky používají speciální 3D pěnové materiály, které jsou lehké, příjemné na nošení a v případě nárazu okamžitě ztvrdnout tak, aby páteř spolehlivě ochránily. Oblíbené jsou pro především pro komfort při nošení – k dostání jsou nejčastěji v podobě vesty. Využít je můžete při všech druzích sportu.
Tvrdý chránič páteře

Tvrdý chránič páteře
Měkký páteřák


Měkký páteřák
Info: Kvalitní chránič páteře by měl vždy splňovat bezpečnostní normu EN 1621-2.

→ Protože každý sport vyžaduje jinou úroveň bezpečnosti páteře, a při každém sportu se jinak pohybujete, potíte a kladete na páteř jiné nároky, liší se páteřáky dle sportu či druhu pohybu do následujících kategorií:


Jak vybrat páteřák

Páteřák na lyže by měl být dostatečně zateplený

Pro zimní sporty, jako je snowboarding nebo lyžování, jsou ideální zateplená chrániče páteře, které zároveň slouží jako další izolační vrstva. Textilní část by měla být vyrobená ze savých materiálů, které dobře a efektivně odvádí pot – předejdete tak nepříjemnému prochlazení. Pokud se věnujete i freeride nebo freestyle jízdě, vyzkoušejte, zda vám bude páteřák pohodlně sedět i v případě, že budete mít na zádech batoh. Obecně lze doporučit tvrdé i měkké chrániče.


Páteřák na motorku musí dokonale přilnout k tělu 

Pokud vybíráte páteřový chránič pro jízdu na motorce, volte raději kvalitnější modely i za cenu toho, že si připlatíte, protože kolize na silnici může mít fatální následky. Vhodné jsou páteřáky s možností dalšího upnutí pomocí silikonových pásků nebo suchých zipů – ty pomáhají chránič fixovat tak, aby se nehýbal ani při naklánění či otáčení. Stěžejní je také správná délka chrániče, příliš dlouhý model by vás mohl při jízdě nepříjemně tlačit. Vybírejte z pevných modelů a pro vaší bezpečnosti si připlaťte za ochranné technologie (vylepšený materiál skořepiny apod.).

Jak vybrat páteřák

Jak vybrat páteřák

Páteřák na koně vybírejte dle jezdecké disciplíny

Pro jízdu na koni můžete vybírat ze dvou ochranných pomůcek – páteřáků a bezpečnostních vest. Na dlouhé vyjížďky jsou nejpohodlnější páteřové chrániče, které jsou komfortní na nošení, neomezují v pohybu a oblíbené jsou i pro příznivou cenu. Na parkur, všestrannost nebo pro rychlou jízdu volte raději jezdeckou bezpečnostní vestu (ta je v některých soutěžích dokonce povinná). Její hlavní výhodou je fakt, že chrání nejen páteř, ale také hrudník jezdce před případným zasažením kopytem koně.


TIP: Součástí základního jezdeckého vybavení je také jezdecká přilba.

Jak vybrat velikost páteřového chrániče 

Při výběru páteřového chrániče je výběr správné velikosti naprosto zásadní – jen tak bude správně a efektivně plnit svoji funkci. Proto si na jeho výběr dopřejte dostatek času a pořiďte si páteřák, který vám dokonale padne – nevyplatí se půjčovat si jej od přátel či rodiny. 

Chrániče páteře jsou k dostání v několika velikostech, přičemž stěžejní je délka zad. Chránič by měl sahat od krčních obratlů až ke kostrči, aby pokryl všechny rizikové oblasti. 

Velice důležité také je, aby chránič dokonale přilnul k tělu a při pohybu se nehýbal a neodstával. Ohled byste měli brát také na stavbu těla – z toho důvodu se páteřáky dělí na pánské, dámské a dětské. Nosit byste je měli na první vrstvě oblečení, tedy na funkčním prádle či termoprádle. 


Důležité upozornění na závěr

Chránič páteře nechrání celou oblast krční páteře – znemožňoval by vám pohyb. Pokud potřebujete ochranu krku, zvolte speciální chrániče krku, které najdete obvykle v podobě límce.


Nejčastěji kladené otázky při výběru páteřáku

1️⃣ Kdy se hodí páteřák s RECCO systémem?

Pro zimní sporty, u kterých může hrozit lavinový sesuv, vybírejte moderní chrániče se záchranným RECCO reflektorem. Díky tomu lze za pomoci detektoru rychleji vyhledat osoby uvízlé pod sněhem. 


Další zajímavé články

Jak připravit sportovní vybavení na zimní sezónu

S přicházející zimou se nezadržitelně blíží i první sněhová nadílka a s ní očekávaná zimní sportovní sezóna... celý článek

Jak vybrat lyžařskou přilbu

V posledních letech se přilby z čistě ochranných pomůcek vyvinuly v módní kus výbavy, tedy nejenom praktický... celý článek

Jak vybrat chrániče na zimní sporty

Chrániče páteře, případně boků a kostrče se naštěstí stávají samozřejmou výbavou lyžařů i snowboardistů. Jejich používání... celý článek