Jak vybrat chrániče na zimní sporty
Chrániče na zimní sporty dnes neužívají už jen extrémní jezdci na freestyle nebo freeride, ale také běžní lyžaři a snowboardisté na sjezdovce. S rostoucím tempem lyžování a počtem lyžařů na sjezdovce se jejich užití stává takřka nutností! Samozřejmostí by měla být přilba, která chrání před těžkým úrazem hlavy, stejně tak důležitý je ale chránič páteře, protože úrazy zad patří mezi extrémně nebezpečné. Praktické jsou také chrániče pánve, kostrče a boků. Jak se vybavit na sjezdovku tak, abyste se cítili bezpečně? A jak fungují tzv. chytré chrániče? To vše se dozvíte v následujících řádcích!
Proč nosit chrániče na zimní sporty?
- Výrazně snižují riziko vážného poranění v případě pádu.
- Efektivně tlumí nárazy.
- Chrání při srážce s jiným lyžařem nebo snowboardistou.
- Fungují zároveň jako další izolační vrstva.
- Chrániče páteře využijete i při dalších sportech – jízdě na koni, motorce nebo kole.
Tvrdé vs. měkké chrániče na zimní sporty
Chrániče můžeme dle zvolené technologie výroby a použitých materiálů dělit na tvrdé a měkké modely. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a které jsou spolehlivější?
Základ tvrdého chrániče tvoří pevná plastová skořepina!
Tvrdé chrániče na lyže a snowboard mají vnější vrstvu tvořenou z polypropylenu nebo jiného odolného plastu, který se stará o rozložení síly nárazu. Aby se dobře přizpůsobily tělu, jsou spojeny pouze částečně a umožňují tak pohodlný pohyb. Vnitřní vrstva je vyrobena z měkkého materiálu, který dobře absorbuje nárazy, a zabraňuje tak z velké části jejich proniknutí k tělu.
- pocitově bezpečnější
- vyšší hmotnost
- jsou méně pohodlné
Měkké chrániče využívají speciální materiály, které při nárazu ztvrdnou!
Měkké, nebo také chytré chrániče, nabízí moderní řešení, kdy jste minimálně omezeni v pohybu a přitom maximálně chráněni v případě pádu. Tyto chrániče jsou obvykle součástí oblečení – vesty, kalhot, spodního prádla apod. K výrobě se používají speciální 3D pěnové materiály, které jsou přirozeně měkké, ale v případě nárazu okamžitě ztvrdnou. Co se týče bezpečnosti, jsou srovnatelné s tvrdými chrániči.
- větší pohodlí
- nižší hmotnost chrániče
- obvykle vyšší cena
Jaké chrániče na zimní sporty se rozhodně vyplatí pořídit?
Jakými chrániče byste měli do své výbavy pořídit? Kromě přilby a brýlí, které chrání především hlavu a obličej před nárazy i šlehnutím větví nebo vleku, jsou to především tyto chrániče:
Chránič páteře na lyže a snowboard výrazně snižuje riziko poškození páteře!
Chránič páteře je jeden z vůbec nejdůležitějších! Chrání páteř, která je při těchto sportech extrémně náchylná k poškození, navíc zranění páteře může vést k trvalému ochrnutí. Páteřáky by měly pokrývat celou délku zad – od krční páteře po bederní. Můžete je pořídit jako samostatné chrániče, nebo v podobě vesty.
Batoh s páteřákem poskytne bezpečí a úložný prostor zároveň!
Narazit můžete také na batohy, jejichž součástí je integrovaný páteřák. Tyto modely jsou však vhodné spíše pro náročné treky do hor nebo na kolo, protože oproti předchozím chráničům jsou méně efektivní – nelze je připevnit k tělu tak pevně.
Jak vybrat páteřák?
Stěžejní je zvolit správnou velikost chrániče páteře, proto je nejlepší jej vyzkoušet. Na těle by měl dobře sedět bez toho, aby vás omezoval v pohybu nebo nepříjemně tlačil, zároveň však nesmí být příliš volný. Za jízdy by měl držet na místě.
→ Chrániče páteře vybírejte dle určení, obvykle jsou k dostání ve velikostech XS – XL:
- Dámský chránič páteře – je obvykle užší v ramenou a širší v pase.
- Pánský chránič páteře – je šitý na širší mužská ramena.
- Dětský chránič páteře – je přizpůsoben dětským proporcím těla.
Chránič boků, kyčle a pánve pořídíte v podobě pohodlných kraťasů!
Obzvláště snowboardisté ocení také chrániče boků, kyčlí a pánve, protože tvrdý náraz na zadek není nic příjemného a naražená kostrč se může hojit až několik týdnů. Tyto chrániče mají podobu kraťasů, které jednoduše natáhnete pod snowboardové kalhoty. Stejně jako páteřáky vás nesmí omezovat v pohybu, ani tlačit. V případě, že používáte páteřák i chránič boků, vybírejte modely, které lze sepnout dohromady!
→ Při snowboardingu jsou výrazně namáhána také kolena – to můžete zmírnit pořízením chráničů kolen. Jednoduché plastové chrániče jsou cenově dostupné a jízdu na prkně vám obzvláště v začátcích výrazně zpříjemní.
Chraňte především děti – pořiďte jim kvalitní chrániče pro zimní sporty!
Děti jsou na sjezdovkách obzvláště zranitelné – při srážce s dospělým lyžařem se pomohou vážně poranit. Měli byste je proto předtím, než je postavíte na svah, vybavit kvalitní dětskou lyžařskou přilbou a dětským chráničem páteře. Dejte si záležet na výběru velikosti, která dětem dokonale padne a nebude je nijak omezovat v pohybu.
→ Všechny kvalitní chrániče páteře by měly splňovat bezpečnostní normu EN-1621-2.
Nejčastěji kladené otázky při výběru chráničů pro zimní sporty
1️⃣ Čím se liší chrániče páteře na zimní a letní sporty?
Páteřáky na letní sporty (cyklistiku, jízdu na koni apod.) mají lepší systém odvětrávání, aby nedocházelo k nadměrnému pocení.