Jak vybrat lyžařské boty
Výběr lyžařských bot byste rozhodně neměli podceňovat. Pouze s dokonale padnoucími lyžáky bude jízda po svazích pohodlná a zábavná! Lyžařské boty totiž patří k důležité výstroji každého lyžaře, skrze ně lyže ovládáme. Jak na výběr lyžařských bot, jaký je rozdíl mezi rekreačními a sportovními lyžáky a jak vybírat tak, abyste měli nohy během lyžování jako v bavlnce? Všechny tyto otázky vám rádi zodpovíme a pomůžeme s výběrem kvalitních lyžařských bot!
Lyžařské boty vybírejte dle určení a stylu jízdy!
Věnujete se sjezdovému lyžování, all mountain, freeride nebo freestyle či skialpové jízdě? Styl jízdy je při výběru lyžařských bot velmi důležitý, protože konstrukce lyžáků je upravena tak, aby co nejlépe obstály v daném terénu. Na trhu jsou nejrozšířenější sjezdové a all mountain lyžáky, které se hodí nejen na upravené sjezdovky, ale i do terénu.
Dámské lyžařské boty
Dámské lyžáky mají oproti pánským modelům jinak tvarovaný skelet boty, a to z toho důvodu, že nasazení lýtkového svalu je u žen níže, než u mužů. Také pata je u těchto modelů užší. Jsou specifické dámským designem a obvykle mají větší zateplení.
Pánské lyžařské boty
Pánské lyžáky mají výše tvarovaný skelet v oblasti lýtka, obvykle jsou také tužší, aby odolávaly větší síle. Oproti dámským jsou obvykle méně zatepleny.
Dětské lyžařské boty
Dětské lyžáky jsou nejměkčí, aby odpovídaly hmotnosti a síle dítěte. Pro nejmenší děti jsou určeny lyžařské boty s nízkým komínem (max. 2 přezky), pro starší děti jsou k dostání klasické 3 – 4 přezkové lyžáky.
Hledáte rekreační, sportovní nebo profesionální lyžáky?
Lyžařské boty byste měli vybírat na základě toho, zda jste rekreační, pokročilý nebo profesionální jezdec a jaké jsou vaše ambice. Na trhu obvykle setkáte se třemi základními kategoriemi lyžařských bot, které vám mohou výběr usnadnit.
Rekreační lyžařské boty
Jsou vhodné pro úplné začátečníky i pokročilé rekreační lyžaře, kteří od lyžáků očekávají především pohodlí. Jsou tvarovány tak, aby byly dostatečně komfortní a zároveň bylo možné skrze ně jednoduše ovládat lyže. Vnitřní botička je měkká a výrazně vyztužená, aby nevznikaly nepříjemné otlaky chodidel.
Sportovní lyžařské boty
Jsou určeny již zkušenějším sjezdařům, kteří holdují rychlejší jízdě. Mají pevnější skelet a tedy dostatečnou oporu nohy, ale zároveň si zachovávají dostatečný komfort pro pohodlnou jízdu. Jsou pomyslným můstkem mezi rekreační a profesionální lyžařskou obuví. Nezklamou lyžaře, kteří mají vyšší, ne však ještě profesionální, ambice.
Profesionální lyžařské boty
Jsou určeny především pro závodní jezdce. Tvrdý skelet boty a minimální vnitřní vyztužení umožňuje přesný přenos váhy. Nejsou však již tolik pohodlné a také teplotní komfort je výrazně nižší než u rekreačních nebo sportovních lyžařských bot.
Tuhost lyžařských bot určuje flex index!
Flex index, známý také jako flexe, určuje tuhost lyžařské boty. Značí, jaké síly je zapotřebí k tomu, aby došlo k ohnutí boty. Flexi lyžařských bot byste měli vybírat právě dle úrovně jízdy a také toho, co od lyžařské boty očekáváte.
→ Orientační tabulka optimální úrovně flexe a využití:
Úroveň flexe | Pro koho je vhodná? |
---|---|
40 - 60 | Pro děti a naprosté začátečníky |
60 - 80 | Pro rekreační lyžaře |
80 - 100 | Pro rekreační lyžaře s vyšší hmotnosti a sportovní lyžaře |
100 - 120 | Pro pokročilé sportovní lyžaře |
120 - 170 | Pro profesionální lyžaře k závodním účelům |
*Tabulka je pouze informativní, platí, že u žen je hodnota flexe cca o 10 – 30 bodů nižší, než u mužů.
Pozor! Pamatujte na to, že reálná tuhost flexe se může u jednotlivých výrobců mírně lišit.
Jak vybrat správnou velikost lyžařských bot?
Výběr správné velikosti lyžařské boty je naprosto zásadní. Lyžáky nesmí být příliš velké, aby se v nich chodidlo při jízdě nepohybovalo, ani příliš těsné, abyste se vyhnuli nepříjemným otlakům. Jak tedy vybrat správnou velikost lyžáků? Důležité je věnovat výběru správné velikosti dostatek času – ukážeme vám, na co se zaměřit!
Vždy volte raději menší velikost lyžařské boty
Častou chybou lyžařů je, že kvůli obavám, že je bude lyžařská bota příliš tlačit, raději pořídí větší velikost. Zapomínají však na to, že vnitřní měkká botička se po několika jízdách chodidlu přizpůsobí, mírně slehne a lyžáka se tak může až o půl čísla zvětšit. Proto doporučujeme (především u pokročilých sportovců) vybírat co nejtěsnější lyžáky. Zároveň totiž platí, že každou lyžařskou botu lze mírně zmenšit, nikdy však zvětšit!
Výběr lyžáků dle velikosti chodidla krok za krokem!
Nejdříve se zaměříme na délku chodidla. Raději nespoléhejte na to, že výběr velikosti lyžáků dle konfekční velikosti bot bude 100% a lyžáky vyzkoušejte nebo chodidlo přeměřte.
→ Jak postupovat v případě, že máte lyžařskou botu po ruce?
Pokud máte možnost, při zkoušení vyjměte vnitřní měkkou botičku.
Chodidlo v tenké ponožce vsuňte pouze do skeletu lyžáky.
Po zapnutí přezek byste měli cítit mírný tlak na palec (nesmí být bolestivý ani silný).
→ V případě, že si lyžařské boty nemůžete osobně vyzkoušet, je nezbytné alespoň přesně změřit velikost chodidla. To můžete provést následovně:
Připravte si kousek kartonu, na který se stoupněte (chodidla byste měli mít v tenčích lyžařských ponožkách).
Patu přisuňte pevně ke stěně, skříni apod. ideálně zároveň s hranou kartonu a těsně před nejdelším prstem zakreslete čáru.
Nyní změřte vzdálenost mezi stěnou a nakreslenou čarou. Na základě této hodnoty můžete vybrat optimální velikost boty (ta by měla mít stélku max. o 5 mm delší).
Rozhoduje také šířka lyžařské boty!
Zapomenout byste neměli také na další parametr, který udává šířku chodidla v oblasti nártu. Obvykle se šířka bot liší dle jejich určení – rekreační lyžáky jsou širší a pohodlnější, ty závodní jsou naopak poměrně úzké, aby chodidlo spolehlivě držely na místě.
Typ lyžařských bot | Šířka v oblasti nártu |
---|---|
Rekreační | 103 – 106 mm |
Sportovní | cca 100 mm |
Poloprofesionální | cca 98 mm |
Profesionální | max. 95 mm |
*Platí pro velikost 26,5, u jiných velikostí se liší v řádech mm.
Chcete, aby vám lyžáky dokonale padly? Pořiďte si vhodné vložky!
Každé chodidlo je jiné a tak nelze předpokládat, že poměrně nepoddajné lyžáky budou dokonale sedět všem. Proto někteří výrobci nabízí lyžařské boty se dvěma druhy stélek – jedny jsou určeny pro nízký nárt, ty druhé naopak pro vysoký. Díky tomu si můžete upravit lyžařské boty na míru. Náhradní vložky do bot, které pomohou problém jednoduše vyřešit, můžete zakoupit také samostatně!
Video: Jak vybrat sjezdové boty?