Jak vybrat přilbu na lyže
Lyžařská přilba je nepostradatelnou součástí každé lyžařské výbavy. S rychlejším tempem na sjezdovkách a vyšším počtem lyžařů roste riziko pádu – helma na lyže výrazně snižuje riziko poranění hlavy, které obvykle patří mezi nejzávažnější. Navíc chrání také před chladem nebo větvemi. Jak vybrat lyžařskou přilbu tak, aby dokonale padla a plnila svůj účel, vám rádi poradíme! Vybírat můžete z mnoha modelů i designů – lyžařská přilba se tak stává nejen účinným chráničem, ale i stylovým a slušivým doplňkem, ve kterém na sjezdovce zazáříte!
Proč si pořídit lyžařskou přilbu?
Již dávno minula doba, kdy se lyžovalo pouze v teplé čepici. Lyžařské přilby se právem stávají běžnou výbavou většiny lyžařů, v některých zemích jsou dokonce povinné. Proč nosit přilbu na lyže?
- V případě pádu výrazně snižuje riziko vážného poranění hlavy.
- Chrání hlavu před šlehnutím větvemi, nebo úderem vleku (při pádu).
- Dobře izoluje, chrání před chladem, vlhkostí i větrem.
- Spolehlivě fixuje lyžařské brýle.
Poloskořepinová vs. celoskořepinová lyžařská helma – kterou vybrat?
Lyžařské přilby můžeme dle konstrukce dělit do několika základních skupin, z nichž každá je vhodná pro jiné využití. Z jakých typů můžete vybírat?
Poloskořepinová lyžařská helma je vhodnou volbou pro rekreační lyžaře!
Tzv. halfshellové lyžařské přilby mají v oblasti lebky pevnou skořepinu, v oblasti uší jsou však pouze textilní výplně, které lze v případě potřeby jednoduše odepnout. Tyto helmy jsou naprosto dostačující pro většinu rekreačních lyžařů, kteří se vydávají na upravené sjezdovky.
- vysoký komfort při nošení helmy
- nižší hmotnost, skrze helmu lze dobře slyšet
- nedostatečná pro extrémní jízdu
Celoskořepinová lyžařská helma ochrání lyžaře i v náročném terénu!
Tzv. fullshellové lyžařské přilby mají pevnou skořepinu také v oblasti uší. Jsou vhodné pro profesionální nebo závodní lyžaře, kteří při jízdě dosahují vysoké rychlosti nebo se pohybují v náročném terénu. Oproti předchozímu modelu jsou výrazně bezpečnější.
- velmi bezpečné, spolehlivě chrání také uši
- lze dokoupit chrániče brady i čelisti
- vyšší hmotnost přilby
Při výběru přilby myslete na kompatibilnost s brýlemi
Mezi přilbou a lyžařskými brýlemi nesmí vzniknout velký prostor, aby vám nemrzlo čelo. Brýle by měly přiléhat k hraně přilby, nesmí však nikde nepříjemně tlačit. Před koupí byste tedy měli ověřit, zda k sobě brýle a přilba dokonale padnou. Pokud máte doma starší lyžařské brýle, zkontrolujte, zda je pružný pás dostatečně dlouhý, aby obepjal celý obvod helmy.
Lyžařská přilba se štítem jako praktické řešení!
Starosti si nemusíte dělat, když si pořídíte přilbu s visorem, tedy štítem, který funguje podobně jako lyžařské brýle. Můžete si být jisti, že štít na přilbu bude dokonale přiléhat pro vaše maximální pohodlí. Toto provedení je optimální také pro lyžaře s dioptrickými brýlemi!
Co rozhoduje při výběru lyžařské helmy?
Správná velikost přilby hraje zásadní roli!
Přilba musí lyžaři dokonale sedět. Neměla by padat do očí ani ve chvíli, kdy není zapnutá. Zároveň však nesmí nikde tlačit. Lyžařské přilby můžete vybírat z několika základních kategorií:
- Dámské lyžařské přilby - jsou velikostně přizpůsobeny ženám, pořídíte je ve slušivých dámských designech.
- Pánské lyžařské přilby - jsou obvykle uzpůsobeny většímu obvodu hlavy, design je vhodný pro pány, sloužit mohou také jako unisex modely.
- Dětské lyžařské přilby - přilby vyrobené na míru dětem. Najdete je často v zářivých barvách s veselými dětskými motivy.
Jak vybrat správnou velikost lyžařské helmy?
Pokud nemáte možnost si přilbu před koupí vyzkoušet, je třeba zjistit přesný obvod hlavy. Vezměte si krejčovský metr a změřte obvod hlavy v úrovni přibližně 2 cm nad obočím. Pokud si nejste přesnou hodnotou jisti, můžete zvolit helmy s regulací velikosti. Díky tomu můžete přilbu regulovat dle potřeby – například v případě, že v chladnějších dnech chcete pod helmu umístit také hřejivou kuklu.
Technologie In-Mold, SPIN nebo MIPS chrání mozek před rotačními silami
Moderní technologie umožňují kvalitní zpracování lyžařské přilby tak, aby spolehlivě odolávala nárazům a zároveň zamezila přenosu rotačních sil do mozku. Oblíbené In- Mold přilby mají skořepinu a vnitřní výplň pevně spojenou, vynikají nízkou hmotností.
Technologie SPIN a MIPS fungují na principu pohyblivých vrstev skořepin, které se při nárazu pootočí a tím zamezí přenosu rotace do mozku.
Co všechno ovlivňuje komfort při nošení lyžařské přilby?
Odvětrávání přilby - je velmi důležité proto, abyste se v helmě nepotili. Volit můžete pasivní větrání v podobě fixních otvorů nebo aktivní větrání, u kterého lze počet otvorů regulovat dle potřeby.
Zateplení přilby - většina lyžařských přileb je vybavena kvalitním zateplením z prodyšných, hřejivých nebo antialergenních materiálů.
Zapínání přilby - dražší helmy mají kovový uzávěr místo plastového bajonetu. Výhodou je i ráčnové utahování. Méně častým, ale osvědčeným systémem zapínání, je přezka s magnetem. Díky ní si nikdy neskřípnete kůži na krku. Každému vyhovuje jiný způsob zapínání, důležité je, abyste byli schopni jej ovládat i v lyžařských rukavicích.
→ Hmotnost přilby by neměla přesáhnout 550 gramů. Jen tak bude přilba pohodlná i v případě, že v ní budete jezdit po celý den.
Pozor, lyžařská přilba musí plnit bezpečnostní normy!
Kvalitní a tedy bezpečná přilba musí mít certifikát CE EN1077 o dodržení norem EU.
Nejčastěji kladené otázky při výběru lyžařské přilby
Kdy vyměnit lyžařskou přilbu za novou?
Z hlediska opotřebení materiálu doporučujeme měnit přilbu každých 5 let. Přilbu byste měli vyměnit také po každém větším nárazu, jelikož vnitřní materiály skořepiny mohou být trvale poškozeny.