Jak vybrat běžky
Co může být v zimě lepšího a zdravějšího než vyrazit na běžkách na zasněžené hory? Že běžky nemáte? Žádný problém, poradíme vám, jak si vybrat ty správné.
Při výběru běžeckých lyží je nutné si rozmyslet, k čemu budete lyže používat. Potřebujete sportovní, či rekreační lyže? Budete lyže používat převážně na upravených tratích nebo ve volném terénu? Běháte klasiku nebo raději bruslíte?
Většina předních výrobců rozlišuje zhruba sedm až osm základních kategorií lyží – závodní, sportovní, rekreační, fitness, juniorské, dámské a back country. Přitom konkrétní názvy kategorií u různých výrobců se mohou poněkud lišit. Podívejte se, které jsou pro vás ty pravé.
Sportovní lyže
Sportovní lyže poslouží lyžařům, kteří mají rádi dobrý skluz a kvalitní jízdní vlastnosti. Dají se na nich s úspěchem absolvovat i závody nižších kategorií.
Lyže rekreační a fitness
Lyže rekreační jsou určeny pro pohodovější jízdu na stabilní, odolné, nicméně těžší lyži. Fitness lyže se objevily na trhu před zhruba pěti lety a jsou určeny pro lidi, kteří se rádi odlišují, kteří mají rádi pohyb v různých formách a nechtějí se výkonnostně srovnávat – pro sportovce, kteří v zimě na určitou dobu opouštějí fitness centra a přesunují se do zimních středisek.
Juniorské lyže
Juniorské lyže se vyrábějí pro mladší lyžaře a v některých případech se dají doporučit i pro subtilnější ženy. Speciální kategorii představují lyže dámské. Tato kategorie se technologicky prolíná lyžemi sportovními, rekreačními i fitness, ale je tvrdostně i designově přizpůsobena ženám.
Back country lyže
Z kategorie back country se někdy ještě vydělují lyže telemarské. V obou případech se jedná o vysoce odolné lyže robustní stavby, širší, s ocelovými hranami, určené do volného terénu zasněžených plání a kopců.
Lyže v různých kategoriích je možno dále rozdělit na lyže pro bruslení, klasický způsob běhu, kombi nebo lyže se šupinami. Podle toho je třeba volit i optimální délku lyže, od které se následně odvíjí jedna z podstatných vlastností lyží, a to její „vodivost“ – schopnost udržet přímý směr. Čím je lyže delší, tím je vodivost lepší. Naopak klesá ovladatelnost lyží a roste jejich hmotnost.
Co jsou šupinové lyže?
Všichni přední výrobci mají šupinové lyže v nabídce, zpravidla v kategorii fitness. Skluznice těchto lyží má vyfrézované nebo vylisované výstupky ve tvaru „šupin“, odtud obecně rozšířený název. Šupiny se při odrazu zaříznou do sněhu a zabrání proklouznutí. Nejlepší výkon takové lyže je za proměnlivých sněhových podmínek při teplotě kolem nuly. Nevýhodou lyží je zvýšená hlučnost, horší skluz, nepoužitelnost na příliš měkkém povrchu (čerstvý prašan) i na příliš tvrdém sněhu (firn, led). Nezapomínejte, že „šupiny“ by se nikdy neměly mazat tradičním voskem!
Správná délka a šířka
Obecná pravidla, která vycházejí z doporučení výrobců, říkají, že lyže pro bruslení kupujeme přibližně v délce odpovídající výšce postavy až plus 10 cm nad ni. Pozor na to, že délka, která je vyznačena na lyži, značí délku skluznice, a faktická délka lyže, která se postaví vedle lyžaře, je o 3–4 cm menší. Lyže na klasiku lze doporučit o 20 až 30 cm delší, než je výška postavy. Obdobně je to i u lyží se šupinami.
Délkový interval mezi bruslařskou a klasickou lyží je vyhrazen velmi populární kategorii lyží kombi (někdy značenou jako univerzál). Zde je dobré se zamyslet, zda bude lyžař více bruslit a jen občas se projede klasickým způsobem nebo naopak. Podle toho bude optimální délka lyže kombi buď kratší, tj. 10–15 cm nad výšku postavy, nebo delší, tj. 15–25 cm nad výšku postavy. Lyže v kategorii fitness jsou doporučovány vždy o 5–10 cm kratší než klasické lyže pro stejného lyžaře.
Na klasických i univerzálních lyžích vám v obchodě změří délku mazací zóny. Optimální délka mazací zóny je 60–70 cm pro tuhé vosky a 50–60 cm pro tekuté stoupací vosky při délce lyží cca 200 cm.
Co se týče šířky lyží, pro rekreační lyžování, kdy lyžujete často mimo pevnou stopu, je výhodné zvolit lyže se šířkou 47 mm nebo širší. Sportovní a závodní lyže mají tento rozměr nejčastěji 45 mm a méně.
Náš tip: Podívejte se na nabídku běžeckých lyží na MALL.CZ.
Text vznikl ve spolupráci s BEZKY.net.