Jak vybrat objektiv
Bez objektivu se žádná zrcadlovka neobejde. Tělo fotoaparátu samo o sobě dokáže obraz pouze zaznamenat, ale na snímač či kinofilm jej promítne právě objektiv. Kresba, hloubka ostrosti i ostrost vašich fotografií proto závisí hlavně na správném výběru objektivu.
Co zvážit před výběrem objektivu
- Co chcete fotit?
Rozhodující je otázka, jakou cestou se ve světě fotografie chcete ubírat. Každá fotografická disciplína si totiž žádá jiná skla. Zatímco na krajinářskou fotografii využijete širokoúhlý objektiv, na portréty a reportáže se vám naopak bude hodit teleobjektiv. - Jak fotografie využijete?
Další důležitou otázkou je, zda chcete mít fotografie na profesionální úrovni, plánujete dělat zvětšeniny na výstavy, nebo jen chcete fotky do rodinného alba. - Kolik chcete do objektivu investovat?
Výrobci fotoaparátu Canon i Nikon mají široký arzenál kvalitních objektivů, které pokryjí všechny typy fotografování. Objektivy od jiných výrobců, jako jsou Tamron nebo Sigma, bývají levnější a těm originálním se mnohdy vyrovnají. Pokud s focením teprve začínáte, alternativní objektivy jsou skvělou cestou, jak si rozšířit obzory ve světě fotografie, aniž byste zruinovali svou peněženku.
Hledáte-li ideální objektiv, který posune vaše fotografie o úroveň výš, vsaďte na legendární 50mm objektiv s pevným ohniskem, který najdete v portfoliu každého výrobce. Perfektně zachytí reportáže, momentky, architekturu i portréty. S pomocí mezikroužků s ním navíc lze fotit jak makro, tak i detailní produktové fotografie.
Typy objektivů
Objektivy se dělí do dvou základních skupin: na objektivy s pevným ohniskem a takzvané zoomy.
Objektivy s pevným ohniskem jsou díky jednoduché konstrukci kvalitnější a většinou disponují lepší světelností než zoom objektivy. Oproti zoom objektivům jsou však méně pohotové a pomaleji ostří.
Zoom objektivy neboli objektivy s proměnlivou ohniskovou vzdáleností zvládnou nahradit hned několik pevných objektivů najednou. Nemusíte jich proto mít tolik. Počítejte však s vyšší cenou.
Základní objektivy podle ohniskové vzdálenosti
Podle ohniskové vzdálenosti, úhlu záběru a také účelu fotografování se objektivy dělí na několik základních typů:
- Rybí oko (> 15 mm): extrémně širokoúhlý objektiv s charakteristickou deformací perspektivy. Využívá se na focení krajiny, interiéru, ale také panoramat.
- Super širokoúhlý (cca 14–24 mm): je vhodný pro fotografování krajiny, architektury či interiérů.
- Základní zoom neboli střední ohniska (30–100 mm): Je charakteristický přirozeným zobrazením a často se využívá jako portrétní objektiv.
- Normální objektiv (50 mm): odpovídá zornému úhlu lidského oka a je standardem, který je vhodný na focení čehokoliv. Pro svou vysokou světelnost a skvělý výkon v poměru cena/výkon se stal oblíbeným.
- Teleobjektiv (100–300 mm): hodí se pro reportážní, krajinnou i portrétní fotografii.
- Super teleobjektiv (> 300 mm): vyhovuje pro sportovní či krajinářskou fotografii.
Rozhodující parametry pro výběr objektivu
Objektiv má zásadní vliv na výslednou kvalitu fotografie. Kvalita skel ovlivňuje kresbu, barvy i ostrost obrazů. K tomu, abyste vybrali ten správný, je potřeba se nejdříve zorientovat v základních parametrech.
Světelnost je klíčovým parametrem objektivu, který při výběru hraje prim. Popisuje schopnost objektivu propouštět světlo – má tedy zásadní vliv na to, za jakých světelných podmínek můžete fotit. Značí se písmenem f a číselným údajem, například f/1,8, f/5,6 a podobně. Čím nižší číslo, tím více světla objektiv propustí a tím kratší čas je potřeba ke správné expozici snímku.
U zoom objektivu je světelnost značena v rozsahu pro široké a dlouhé ohnisko (např. f/3,5–5,6). Nejkvalitnější zoom objektivy začínají na světelnosti f/2,8. Ty pevné díky své jednoduché konstrukci disponují i světelností f/1,4.
Ohnisková vzdálenost je dalším ze základních parametrů. Udává se v mm a označuje úhel záběru objektivu. Čím menší je ohnisková vzdálenost, tím větší je úhel záběru objektivu.
- 8 až 35 mm jsou širokoúhlé objektivy.
- 35 až 100 mm jsou objektivy se středními ohnisky.
- 100 mm a více mají teleobjektivy.
Se zkratkou IS, VR nebo OS se dnes na objektivu můžete setkat čím dál častěji. Stabilizátor obrazu výrazně snižuje riziko rozmazání fotek vlivem chvění rukou a zároveň vám umožní fotografování bez stativu i za použití delších expozičních časů.
Výběr objektivu závisí také na velikosti snímače těla zrcadlovky. Může být označen buď full frame, nebo APS-C. Full frame objektivy padnou na oba typy snímačů, ty se značením APS-C takto kompatibilní nejsou.
Některé objektivy mívají ještě jeden údaj, a sice poměr zvětšení. Tento parametr vám prozradí, v jaké velikosti bude fotografovaný objekt přenesen na fotografii. Makro objektivy disponují poměrem zvětšení 1:1. Běžné objektivy mívají 1:2 až 1:5.
Cena a konstrukce objektivu
Objektivy se liší také materiály, ze kterých jsou vyrobeny, odolností a hmotností. Investice do kvalitního objektivu se vám ale vyplatí v každém ohledu – ať už jste amatér, či profesionál. Na rozdíl od těla zrcadlovky, které díky novým technologiím stárne, vám totiž objektiv vydrží třeba i 15 let.
- Pro běžného uživatele
Objektiv je vyroben převážně z umělých hmot a není odolný vůči nárazům, prachu ani vodě. Velkou výhodou jsou malé rozměry, nízká hmotnost i cena. Často ale mají nižší světelnost. Jejich cena se pohybuje v rozmezí od 2 000 Kč do 10 000 Kč. - Pro náročné amatéry/poloprofesionály
Objektiv má odolnější konstrukci, většinou s kovovým bajonetem. Zpravidla disponuje lepší světelností i optickou kvalitou. Standardem bývá vnitřní ostření, což usnadňuje použití filtrů nebo optického stabilizátoru. Jejich cena se pohybuje od 11 000 Kč do 20 000 Kč. - Pro profesionální použití
Objektivy pro profesionály jsou odolné proti nárazům, prachu i stékající vodě. Samozřejmostí jsou nejkvalitnější optická skla a nízká světelnost. Počítejte však s vyšší hmotností i cenou, která se pohybuje v řádech desítek tisíc korun.