10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak vybrat dron

Létání s dronem patří k oblíbené zábavě, často je však také součástí práce profesionálů. Drony s kamerou mohou fotit i natáčet z ptačí perspektivy a vytvářet tak jedinečné snímky. Ať už si chcete pořídit dron pro rekreační využití, nebo máte vyšší ambice, poradíme vám, na co se při výběru koptéry zaměřit. Představíme také populární drony pro děti, které se rychle staly vyhledávanou hračkou.


Hledáte dron pro děti, hobby nebo profesionální využití?

Nejdříve byste si měli rozmyslet, za jakým účelem využití dron pořizujete. Hledáte hračku pro děti, chcete natáčet videa pro zábavu nebo hledáte spolehlivý stroj na profesionální natáčení nebo průzkum terénu? Jednotlivé modely se liší kvalitou a provedením konstrukce, výbavou i schopnostmi.

Jak vybrat dron


Dron pro děti je zábavnou hračkou pro nejmenší

Drony pro děti slouží jako hračky nejmenším, ale i dospívajícím dětem. Ovládají se pomocí dálkového ovladače nebo chytrého telefonu. Jsou vyrobeny tak, aby odolaly častým pádům. Jejich technické schopnosti nejsou příliš vysoké, avšak v nabídce najdete i dětské drony s kamerou.

  • nízká cena
  • jednoduché ovládání, vhodné i pro začátečníky
  • omezené schopnosti (kratší dolet, méně funkcí apod.)
Prohlédnout nabídku

Drony s kamerou jsou ideální pro hobby využití

K nejrozšířenější skupině patří drony pro rekreační využití. Tyto drony jsou k dostání nejčastěji jako kvadrokoptéry, které jsou díky dobré stabilitě i výkonu ideální pro běžné využití. Jsou vhodné pro ty, kteří již mají zkušenost s nejlevnějšími modely a chtějí létat pravidelně.

  • dobrý poměr cena/výkon
  • více letových režimů
  • samozřejmostí je kamera nebo možnost jejího připojení
  • Prohlédnout nabídku

Drony pro profesionální využití vynikají schopnostmi i provedením

Pokud potřebujete filmovat velmi kvalitní záběry, nebo chcete používat dron k průzkumu terénu, a máte vysoké nároky na kvalitu videa, dolet a další vlastnosti, vybírejte z nabídky profesionálních dronů.

  • skvělé technické schopnosti
  • video ve 4K kvalitě
  • dlouhý dosah i dolet díky velké kapacitě baterie
  • vysoká pořizovací cena
  • složité na ovládání, vyžadují zkušenosti
  • Prohlédnout nabídku

→ Speciální kategorie dronů:

Závodní drony

Závodní drony jsou, díky množícím se turnajům, stále populárnější. Jedná se převážně o drony, které létají rychlostí vyšší než 100 km/hod. Tyto modely jsou nezvykle lehké a obratné, proto jsou schopny překonávat ve vysoké rychlosti i nejrůznější překážky.

Indoor drony

Jedná se o drony pro interiérové využití. Jejich konstrukce je obvykle drobnější, lehčí a také méně odolná, než je tomu u outdoorových dronů. Díky tomu je pořídíte za nižší cenu, často jako drony pro začátečníky nebo děti.

Drony Ready to fly

Jsou kompletně sestavené drony, které lze ihned používat k létání, nevyžadují již dokoupení žádných dalších komponentů. Tyto modely jsou vhodné především pro začátečníky, kteří se sestavováním dronů nemají žádné zkušenosti.


Drony a počet vrtulí – čím se jednotlivé modely liší?

Drony se konstrukčně liší počtem vrtulí. Ty výrazně ovlivňují vlastnosti a schopnosti dronů. Jaké jsou přednosti a nevýhody jednotlivých provedení a k čemu se hodí?

  • Trikoptéry
    jsou drony se třemi vrtulemi. Tyto drony jsou vhodné především pro akrobatické létání a triky, protože jsou obratné, ale poměrně nestabilní.
  • Kvadrokoptéry
    kvadrokoptéry patří k nejrozšířenějším, jedná se o drony se čtyři vrtulemi, které jsou obratné, ale zároveň stabilní a dobře odolávají větru. Protože výborně zvládají létat s kamerou, jsou ideální jako drony pro rekreační využití.
  • → Kvadrokoptéry mohou mít konstrukci ve tvaru písmene H nebo X. Konstrukce ve tvaru H je odolnější proti mechanickému poškození při pádu, konstrukce ve tvaru X je naopak náchylnější k poškození, ale z konstrukční stránky výrazně jednodušší a proto také nejrozšířenější.

  • Hexakoptéry
    disponují šesti vrtulemi. Jsou to těžší, ale stabilní drony, které se hodí do větrného prostředí. Ideální jsou také v případě, že mají nést objemnější techniku.
  • Oktokoptéry
    drony s osmi vrtulemi vynikají silným motorem a dobrou stabilitou i ve velmi náročném prostředí. Díky silnému motoru zvládnou unést i velmi těžkou technickou výbavu, proto jsou určeny především profesionálům.

TIP: Ke dronům, které nemají vestavěnou kameru, můžete připojit outdoorové kamery dle vlastního výběru, je však třeba dbát na kompatibilitu s dronem.

Co rozhoduje při výběru dronu?

Pokud již máte jasno v tom, jaký typ dronu si chcete pořídit, je na čase zaměřit se na technické parametry, které jsou při výběru stěžejní.

Co rozhoduje při výběru dronu?

Max. délka letu a druh baterie

Délka letu se u většiny dronů pohybuje mezi 10 – 30 minutami. Odvíjí se od povětrnostních podmínek a zatížení dronu. Některé odlehčené modely dosahují doby letu až 1 hodinu.

→ Do dronů se instalují 2 typy baterií:

  • Li-Ion – jsou levnější, odolávají samovolnému vybíjení v době nečinnosti, ale rychleji se opotřebují.
  • Li-Pol – jsou dražší, vynikají kompaktními rozměry, ale rychleji se vybíjí.

Dosah letu a ovládání dronu

Dosah letu je dán dosahem ovladače. Obvykle platí, že modely ovládané přes chytrý telefon mají dosah kratší (cca do 100 metrů), modely s klasickým ovladačem pak doletí až do vzdálenosti 2 – 5 km. Je třeba zmínit, že oproti ovládání přes aplikaci, mají standardní ovladače také mnohem více funkcí a ovládání dronu je přesnější.

Max. rychlost dronu

Průměrná rychlost dronů je přibližně 40 km/hod., rychlejší modely dosahují až 60 km/hod. Závodní drony dosahují rychlosti i více než 100 km/hod.

Provedení kamery

Drony s kamerou ocení ti, kteří chtějí z letu pořizovat snímky nebo natáčet videa. Drony umožňují realizovat skvělé záběry např. při sportu nebo při jízdě autem apod.

→ Můžete volit ze 2 variant:

  • Drony s vestavěnou kamerou – kamera je zabudována v těle dronu, často má vlastní ovládání pro optimální nastavení úhlu snímání.
  • Drony s možností připojení externí kamery – jsou vhodné pro ty, kteří chtějí užívat vlastní outdoorovou kameru, je však třeba brát ohled na vzájemnou kompatibilitu s gimbalem dronu.

Rozlišení kamery by mělo být alespoň FullHD, aby byly snímky dostatečně kvalitní. Výjimkou nejsou modely s moderní 4K kamerou

Materiál dronu

Při výběru dronu berte ohled také na materiál, ze kterého je tělo vyrobeno. Ten totiž do jisté míry ovlivňuje odolnost dronu proti mechanickému poškození.

→ S jakými drony se můžete nejčastěji setkat?

  • Plastové drony – jsou obvykle nejlevnější, jsou vhodné pro děti a začátečníky.
  • Duralové drony – vynikají nízkou hmotností a dobrou odolností, vhodné jsou pro mírně pokročilé.
  • Laminátové drony – jsou poměrně lehké a zároveň odolné, díky příznivé ceně jsou velmi oblíbené u středně zkušených letců.
  • Karbonové drony – jsou extrémně lehké, ale zároveň velmi křehké, proto jsou vhodné spíše pro zkušené piloty.

→ Často se můžete setkat i s kombinacemi těchto materiálů, které se užívají na jednotlivých částech dronu, dle míry zatížení a náchylnosti k poškození.


Druhy letových režimů

U dronů se můžete setkat s automatickými přednastavenými režimy, ale i manuálními režimy, které jsou však určené zkušeným pilotům. Ke správné funkci některých automatických režimů je nezbytná GPS navigace.

Jaké automatické letové režimy patří k nejčastějším?

  • Follow me – režim, který dává dronu za úkol následovat pohyb ovladače, můžete jej využít například při jízdě autem.
  • Point of interest – dron má za úkol sledovat udaný bod zájmu ze všech možných úhlů.
  • Journey – oblíbený režim, kdy se koptéra nejdřív vzdálí a poté pomalu přibližuje zpět k vám.
  • Return home – praktická funkce, kdy se dron vrátí do výchozí pozice.
  • Home lock – krizové tlačítko, které zajistí návrat dronu na místo vzletu, např. v případě, že nad dronem ztratíte kontrolu nebo jej nemáte na dohled.

Jaké příslušenství k dronu pořídit?

Při koupi dronu berte ohled na vybavení, které je součástí balení. Často je jedná např. o transportní kufr, některé doplňky je ale nutné pořídit zvlášť:

  • Náhradní baterie – pokud chcete v terénu létat delší dobu, než je kapacita jedné baterie, doporučujeme pořídit si několik náhradních baterií, které v případě vybití jednoduše vyměníte a není třeba je na místě dobíjet.
  • Paměťová karta – pokud často fotíte nebo natáčíte, je dobré mít v záloze volnou paměťovou kartu.
  • FPV brýle – promítají aktuální obraz z kamery dronu.
  • Gimbal – slouží k uchycení kamery a potlačení vibrací, skvěle stabilizuje obraz i v náročných povětrnostních podmínkách.

Drony a pravidla létání

Pro létání s drony jsou stanovena přísná pravidla, která je třeba dodržovat, protože se stáváte aktivním účastníkem letového provozu. Řídit se musíte platným nařízením, které platí od začátku roku 2021.

Zde je výčet těch nejzásadnějších:

  • Každý dron s hmotností nad 250 gramů je třeba registrovat pomocí on-line formuláře na stránkách Úřadu pro civilní letectví.
  • Je třeba složit on-line zkoušku teoretických znalostí pro létání s dronem.

Dále platí již dříve ustanovené podmínky a zásady pro létání s dronem:

  • Dron musíte mít na dohled.
  • Je třeba dodržovat bezpečný odstup od letišť a dalších bezletových zón.
  • Musíte dodržovat městské vyhlášky a práva obyvatel v zastavěné oblasti.

Drony a pravidla létání

Nejčastěji kladené otázky při výběru dronu

Kde mohu s dronem létat?

S dronem můžete létat v oblastech stanovených zákonem o civilním letectví, není možné létat v blízkosti letišť, v bezletových zónách a podmínky létání mohou být nastaveny v některých zastavěných oblastech. Pozor při cestě do zahraničí, do určitých zemí je přísný zákaz dovozu dronů i jejich létání.

Jak pilotovat dron?

Dron můžete ovládat za pomoci dálkového ovládání, pomocí chytrého telefonu nebo tabletu. Pokud s létáním začínáte, vyberte si model s jednoduchým ovládáním a automatickými letovými režimy.

Je nutná registrace dronů?

Ano, od ledna 2021 je třeba registrovat každý dron nad 250 gramů, i ten, který je vybaven kamerovým systémem. Vyjímkou jsou například drony, které slouží pouze jako hračka pro děti do 14 let (musí být opatřen značkou CE).