10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak vybrat fotoaparát

Jak vybrat digitální fotoaparát

Digitální fotoaparát využijete na vzpomínky na dovolené u moře i při profesionálním focení. Stačí si jen správně vybrat – podle jakých parametrů se ale rozhodovat? Na začátku výběru vhodného digitálního fotoaparátu je potřeba zodpovědět si pár otázek, které vám zúží a usnadní výběr toho správného přístroje.

Kolik peněz chci do fotoaparátu investovat?

Každý má nějaký stanovený cenový limit pro nákup fotoaparátu. Pokud si zvolíte řazení fotoaparátů podle ceny, bude pro vás jednodušší vybrat si ideální přístroj.

Za jakým účelem fotoaparát kupuji?

Od účelu využití fotoaparátu se odvíjí náročnost technologie i cenová hladina. Sháníte obyčejný kompakt pro rodinné oslavy, speciální fotoaparát do vody, digitální 4K zrcadlovku pro fotografování akčních momentek, nebo instantní fotoaparát, na kterém fotku i vytisknete? Pokud budete chtít fotoaparát využít i ke tvorbě videí, nezapomeňte sledovat i parametry stabilizace, ostření a případně možné výměny objektivů.

Jakou kvalitu by měly mít výsledné fotografie?

Podle technických parametrů poznáte, zda z foťáku dostanete fotografii vhodnou pro domácí fotoalbum nebo sociální sítě, či profesionální obrázek vhodný k maximálnímu přiblížení a třeba k vytištění na plakát.


Základní dělení fotoaparátů

Kompaktní fotoaparáty

V případě, že se chcete věnovat pouze standardnímu rodinnému focení (dovolené, oslavy apod.), kompaktní fotoaparáty jednoznačně splňují požadavky na jednoduché ovládání či automatické programy.

Programy za vás nastaví správný čas, citlivost a další parametry pro co možná nejkvalitnější fotografie. Stabilně mají kompakty optický zoom s rozsahem 4–8× a navíc disponují malými rozměry. Jsou praktické pro každého nenáročného uživatele, který chce kvalitní fotografie, aniž by trávil čas se složitým nastavováním fotoaparátu.

Na trhu najdete i vodotěsné fotoaparáty nebo vybavenější kompakty pro profesionální využití .

Kompaktní fotoaparáty
Některé kompaktní fotoaparáty můžete ponořit i do vody, třeba EasyPix W1400 zvládne i 3metrový ponor
Kompaktní fotoaparáty s ultrazoomem

Ultrazoom fotoaparáty jsou vhodné pro náročnější fotografy, kteří chtějí být tvůrčí a fotografie si fotit podle svých představ. Ocení jej i ti, kteří si chtějí pohrát s manuálním nastavením a rádi s fotografiemi experimentují.

Od ultrazoom fotoaparátů očekávejte velmi dobře vybavené funkce a ve většině případů také elektronický hledáček. Rozsah optického zoomu je 10násobné a větší přiblížení. Výkonný stabilizátor obrazu, bez kterého je téměř nemožné v takovém zoomu pořídit ostrou fotografii, je u těchto ultrazoom fotoaparátů téměř samozřejmostí.

Kompaktní fotoaparáty s ultrazoomem
Kodak Astro zoom AZ422 zvládne 42× přiblížení a disponuje i optickou stabilizací
Digitální zrcadlovky (DSLR)

Digitální zrcadlovky můžeme rozdělit jednoduše na profesionální a pro pokročilé amatéry, kteří fotografují nejrůznější akce či sportovní nebo kulturní akce a požadují vysokou kvalitu výsledných snímků. Speciálním druhem jsou 4K zrcadlovky, na které natočíte i vysoce kvalitní videa. Speciální funkce a detailní kvalita snímků u fotoaparátu pro profesionály však způsobují nárůst pořizovací ceny.

Typickou vlastností digitálních zrcadlovek jsou vyměnitelné objektivy s různým rozsahem záběru. Dále jsou připraveny na použití přídavných blesků, filtrů na objektivy, sluneční clony a na mnoho dalších doplňků a příslušenství.

Digitální zrcadlovky (DSLR)
Digitální zrcadlovky i bezzrcadlovky často zakoupíte rovnou v sadě s vyměnitelnými objektivy

TIP: Objektiv má nesporně velký vliv na kvalitu pořízených fotografií, a proto je důležité dbát na jeho kvalitu – s výběrem vám pomůže náš článek Jak vybrat objektiv.

Bezzrcadlovky (Compact System Cameras, CSC)

Digitální bezzrcadlovka je přístroj na pomezí kompaktního fotoaparátu a zrcadlovky. Má vyměnitelné objektivy, ale chybí mu optický hledáček a zrcátko. Obraz tak vidíte buď na displeji, nebo v elektronickém hledáčku.

Výsledné fotografie jsou srovnatelné s těmi nafocenými zrcadlovkou, ale přístroj mívá menší rozměry a nižší hmotnost.

Bezzrcadlovky (Compact System Cameras, CSC)
U bezzrcadlovek můžete měnit objektivy, optický hledáček jim nahrazuje plně elektronický
Instantní fotoaparáty

Instantní fotoaparáty dokážou fotografii vytisknout ihned po vytvoření snímku. Módní vlna s sebou přinesla modernější verze starších přístrojů, které mají velmi jednoduché ovládání a jejich použití je zábavou.

Hodí se pro všechny, kterým záleží na zachycení okamžiku a nepotrpí si na vysokou kvalitu vyšších tříd. Je vhodným fotoaparátem pro začátečníky. Některé přístroje dokonce dokážou fotografii i uložit na paměťovou kartu, případně ji před tiskem upravit. Jiné pak zvládnou fotku vytisknout i z mobilního telefonu, stávají se tak současně i přenositelnými fototiskárnami.

Instantní fotoaparáty
Jednoduché instantní fotoaparáty nabízí vytisknutí fotografie ihned po pořízení

Důležité parametry fotoaparátů

Snímač

Na každém fotoaparátu je uvedeno rozlišení digitálního snímače. Jedná se o jednotku megapixel (Mpix, Mpx), což znamená milion bodů, ze kterých je složen výsledný záznam (fotografie).

Čím více megapixelů, tím vyšší je rozlišení výsledné fotografie – snímky je možné pořídit ve větších formátech (samozřejmě záleží i na dalších faktorech při pořízení fotografie). V případě, že si pořídíte fotoaparát, který má malý počet megapixelů, bude problém ze snímku udělat kvalitní zvětšeninu nebo výřez.

Na výslednou kvalitu fotografie má dále vliv velikost snímače (2/3", 1", APS-C, Full Frame atd.). Větší snímače dokáží snížit množství šumu bez přenastavování ISO v horších světelných podmínkách či zkrátit hloubku ostrosti.

Citlivost snímače

Citlivost se udává v jednotkách ISO. Každé zdvojnásobení hodnoty ISO znamená poloviční množství světla potřebné k expozici.

Základní citlivosti ISO 100, 200 a 400 zahrnují fotografování například za slunečného dne a další běžné použití, při vyšším označení (ISO 800 až desítky tisíc) budou mít fotografie vysokou kvalitu i při večerním fotografování a za zhoršených světelných podmínek.

Vždy je lepší vybírat přístroj s větším rozsahem citlivostí, protože vám umožní fotografování v různorodějších podmínkách.


TIP: Čím vyšší je citlivost, tím kratší čas je potřeba ke správné expozici. Zároveň se však na fotce výrazněji projeví vysoká hladina elektronického šumu, který snímek znehodnocuje. V posledních letech se však kvalita přístrojů posunula velmi kupředu a citlivost v rámci desetitisíců vám zajistí perfektní fotografii téměř bez šumu.

Způsoby napájení

Li-ion akumulátor je standardně součástí balení fotoaparátu, zatímco tužkové AA baterie si budete muset dokoupit sami (dnes se však již téměř nepoužívají). Na druhou stranu baterie v aparátu snadno vyměníte za nabité, zatímco u jediného akumulátoru musíte počkat na jeho nabití. Raději si pořiďte druhý foto akumulátov, aby vám neunikla žádná momentka ani neubylo světlo.


Funkce fotoaparátu

Expoziční režimy

Manuální nebo poloautomatické režimy vám umožňují rozhodovat o nastavení expozičních parametrů (clony, ISO a času). Díky částečně nebo plně manuálnímu nastavení tak můžete sami kontrolovat výslednou podobu fotografie.

Auto režim (automatika)

Nejjednodušší expoziční režim poskytující ostré a brilantní snímky. Tento režim je nejvhodnější pro běžné fotografování, dokáže si sám nastavit vše, co je potřeba. Stačí jen zapnout přístroj a zmáčknout spoušť.

Stabilizace obrazu (stabilizátor)

Má za úkol ustálit obraz tak, aby nebyl rozostřen. Stabilizátor může fungovat několika způsoby:

  • Vestavěný do objektivu funguje pohybem optického členu. Obraz na displeji či v hledáčku se vám při focení zastaví.
  • Vestavěný do těla přístroje funguje na principu pohybu snímače. Výsledek však není vidět v hledáčku, ale až na výsledné fotografii.
  • Digitální stabilizátor obrazu zvyšuje citlivost snímače. Zkrátí tak expoziční čas, ale sníží kvalitu snímku.
  • Duální stabilizátor obrazu kombinuje optickou i digitální stabilizaci.
Vyvážení bílé barvy

Má za úkol ovlivnění barevného podání snímků a zejména pak bílé barvy, neboť různé zdroje světla mají různou teplotu barev. Proto mají fotoaparáty téměř vždy možnost aktivace automatického nebo manuálního vyvážení bílé.

Detekce obličeje FACE DETECTION

Rozpoznání tváří je velice důležitá a využitelná funkce. Nastavení fotoaparátu se obličejům na snímku přizpůsobí tak, aby byl výsledek optimální, dostatečně světlý a především ostrý.

Sekvenční snímání

Jedná se o záznam série fotografií v rychlém sledu za sebou. Rychlost může být 2–10 snímků za sekundu – závisí na kvalitě přístroje.

Barevné filtry

Téměř všechny fotoaparáty umí pořídit fotografie v černobílém režimu nebo v populárním sépiovém filtru (imituje staré snímky s typicky žlutým nádechem). Některé přístroje pak mají desítky dalších možností, jak fotografie po pořízení snímků upravit.

Redukce červených očí

Jedná se o softwarovou funkci, která vyhledá dvě sousední oblasti s červenou barvou. Nalezený červený odraz zornic poté vyplní černou, takže nehrozí fotka s „laserovýma“ očima. Častěji však fotoaparáty umí červené oči eliminovat již při vzniku fotografie pomocí několika krátkých záblesků před pořízením snímku.

Makro režim

S makro režimem zaostříte na velmi blízké předměty (květy rostlin, hmyz, šperky, detaily písku, kamínků, předmětů se strukturou atd.). Nejbližší vzdálenost, při které je fotoaparát schopen ostření, se liší typem přístroje nebo objektivu.

Rozsah zoomu

Standardně je každý fotoaparát vybaven 3–8× optickým zoomem (přiblížením). Seženete ale i fotoaparáty, které mají až 90× optický zoom. Fotografování se zoomem je náročnější na dobré světlo, při horším osvětlení dochází k rozmazání snímku, při větším přiblížení se začne objevovat optický šum – proto je zapotřebí využít optické či duální stabilizace obrazu.

Díky zoomu můžete fotografovat z jednoho místa celé záběry scény, její detaily nebo naopak velmi vzdálené objekty.

Materiál a odolnost fotoaparátu

Je rozdíl mezi životností kovového nebo plastového fotoaparátu? Většina fotoaparátů, pokud nejsou označeny jako outdoorové, je velmi citlivá. Škodí jim změny prostředí: např. náraz, prudká změna teploty, vlhko atd.

V dnešní době se však vyrábí mnoho fotoaparátů s plným zapouzdřením, které vydrží i pobyt v prachu či dešti. Outdoorové fotoaparáty pak dokáží třeba fotografovat pod vodou nebo vydržet pád a náraz i z 1,5 metru.

Kovový nebo plastový obal se v otázce ochrany přístroje moc neliší. Kovová těla fotoaparátů však vypadají více designově, prakticky vám však poslouží i plastový kryt.

Zachyťte své vzpomínky

Fotoaparát využijete nejen k uchování vzpomínek na chvíle s nejbližšími, ale třeba také ke své práci nebo pro velmi kvalitní snímky na sociální sítě. Vyberte si jej podle účelu použití, vašich zkušeností i podle speciálních funkcí.


Další zajímavé články

Jak vybrat objektiv

Objektiv je čočka nebo soustava čoček vytvářející opticky změněný obraz, který se dále zpracovává a tělo digitálních... celý článek

Jak vybrat dron

Létání s dronem patří k oblíbené zábavě, často je však také součástí práce profesionálů. Drony s kamerou mohou fotit i natáčet... celý článek

Jak vybrat digitální videokameru

Kamery se dají rozdělit podle různých hledisek. Asi nejjednodušší je rozdělení podle toho, na co se výsledné video ukládá... celý článek