Jak vybrat digitální videokameru
Fotografie mají své kouzlo, ale stejně tak lákají i pohyblivé obrázky. Zvlášť ty z digitálních kamer, které si už našly pevné místo ve spoustě českých rodin. Na některé události se video zkrátka hodí více, ať už máte malé děti nebo vás prostě baví natáčet.
Pokukujete po digitální kameře? Jak vyberete tu nejlepší?
Jako každý dobrý nákup i pořízení digitální kamery začíná důkladným zamyšlením se.
- Kolik peněz jste do kamery ochotní investovat?
- A proč si ji vlastně chcete koupit?
- Abyste měli zachycené svoje blízké, nebo máte profesionální ambice?
- Jak budete chtít natočená videa archivovat?
- Je pro vás důležité i to, jak kamera vypadá?
Výsledný výběr bude kombinací všech výše uvedených hledisek, ideální je však okruh produktů snížit hned na začátku kýženým cenovým rozpětím. Rozhodování vám totiž výrazně usnadní, pokud budete srovnávat kamery z příbuzné cenové kategorie. Druhou možností je pak vypsat si funkce, které od kamery požadujete, a pak se porozhlédnout, kolik taková kamera bude stát.
Kam to budu ukládat?
Nejčastěji kamery dělíme podle toho, kam ukládají výsledné video. Mluvíme pak o HDD kamerách a kamerách se záznamem na paměťové karty.
HDD videokamery
První typ kamer disponuje obdobou pevného disku, který známe z klasických počítačů. Rozměry jsou samozřejmě menší, ale princip je stejný – uvnitř kamery je komponenta, na kterou kamera ukládá videa.
Výhodou pevných disků je jejich velká kapacita, která může dosáhnout až na stovky GB. Na HDD se tak vejde mnoho hodin záznamu bez přerušování. HDD kamery jsou ideální pro natáčení na dovolené, svatbě či podobných událostech, na které je nepraktické vozit spoustu paměťových karet, jež potřebují častou výměnu během natáčení.
Navíc HDD kamery obvykle nabízejí výběr a umí pracovat i s kartami. To se hodí například v situaci, kdy kapacita pevného disku přestane stačit. Videa z disku jednoduše přehrajete do počítače nebo DVD rekordéru s HDD.
Samozřejmě, HDD kamery mají i slabiny. Pro někoho je nevýhodou absence klasického hledáčku, tím zatím žádná HDD videokamera nedisponuje. Pevný disk je navíc poměrně choulostivou součástkou, takže kamera nesnese hrubší zacházení. Kamery rovněž bývají rozměrnější.
Kamery se záznamem na paměťové karty
Videokamery na paměťové karty jsou v současnosti rozšířenějším typem. Kamery jsou velmi kompaktní, protože karta je maličká, navíc vydrží i méně šetrné zacházení. Do karet tak stačí investovat při nákupu kamery, pak už není nutné utrácet, protože se chlubí dlouhou životností. Záznam je následně snadné přenést do počítače.
Kvalita a druhy záznamu
Už víme, kam mohou kamery záznam ukládat. Teď si ještě řekneme, v jaké kvalitě ho vůbec umí vytvářet.
Záznam v kodeku
To, co kamera natočí, ukládá rovnou zkomprimované, tedy již nějakým způsobem upravené a zmenšené. Obrovskou výhodou je, že takové video zabírá méně místa a práce s ním je rychlejší a méně náročná na výkon počítače.
Full HD záznam
Videosekvence se nahrávají v rozlišení 1920x1080 px. Takové video je vhodné pro promítání na LED nebo plazmových televizích. Pozor však na starší televize, které mají uvedeno HD Ready. To znamená, že je televize sice s Full HD kompatibilní, ale nedokáže video zobrazit v jeho plném rozlišení.
Snímací čip
Na závěr byste ještě měli vědět, jaké existují druhy snímacích čipů – komponent, které mají za úkol záznam obrazu.
- Klasický 800.000px čip najdete ve většině základních modelů. Někdy disponují i větším rozlišením, ale zásadní vliv na kvalitu videa to nemá, maximálně pro pořízení lepších fotografií.
- Velice oblíbené jsou tříčipové kamery, a to buď poloprofesionální nebo profesionální. Jejich hlavní výhodou je, že každý ze tří čipů si bere na starost jednu barvu ze základního spektra RGB, tedy červená, modrá a zelená. Následně kamera tyto tři barvy spojí a tím vznikne barevně velmi věrný obraz s dobrou dynamikou. Takové kamery se hodí hlavně pro natáčení v exteriéru, kde se jejich potenciál plně využije.
- Další technologií je tzv. CMOS čip, který má lepší dynamiku barev i věrnost jejich podání, většinou ne ale tolik jako výše popsaná tříčipová technologie. Je však výkonnější při natáčení v interiéru nebo kdekoli za špatného osvětlení.