Jak vybrat kombinézu na motorku
Výběr oblečení na motorku je velmi specifickou záležitostí. Nedá se vybírat jen podle toho, co se vám líbí. Zásadní roli hrají i jiné parametry, které zajišťují, že je oblečení nejen funkční, ale v případě nehody vám jeho správný výběr dokáže nejen zachránit kůži, ale mnohdy dokonce i život. Proto je třeba vybírat moto oblečení opravdu s rozmyslem a vědět, jak na to. Dnes se zaměříme na to, jak správně vybrat moto kombinézu.
Moto kombinézy jsou mnohdy vnímány tak, že patří především na závodní okruh. Z hlediska ochrany jsou ale považovány za to nejbezpečnější oblečení na motorku, které si můžete pořídit. Oproti klasickým kalhotám a bundám na motorku je částečnou nevýhodou složitost oblékání a svlékání, ale z hlediska bezpečnosti ji nic nepřekoná. Aby však plnila svou ochrannou funkci na maximum, musí vám skvěle padnout.
Jednodílnou nebo dvoudílnou kombinézu na motorku? Záleží na druhu jízdy!
Jak u dámských, tak u pánských moto kombinéz se na trhu standardně setkáte se dvěma typy, a to s jednodílnými nebo dvoudílnými kombinézami. Výběr záleží na vašich preferencích:
- Jednodílné jsou vhodné primárně na ježdění bez velkých zastávek či na okruh,
- dvoudílné provedení pak oceníte především v letních měsících, když zastavíte na odpočívadle, protože můžete odepnout vrchní část.
Kožená kombinéza na motorku nebo textilní moto kombinéza?
Další parametr, který hraje při výběru zásadní roli, je materiál. Standardně jsou kombinézy vyráběny buď z kůže nebo z textilu. A ačkoliv je kůže mnohdy vnímána jako tvrdý, nepříjemný a nepohodlný materiál, v případě oblečení na motorku by měla hrát prim. Podívejte se na porovnání jejích výhoda a nevýhod oproti textilu:
Výhody | Nevýhody | |
---|---|---|
Kožená moto kombinéza | + vysoká odolnost vůči oděru + vysoká odolnost vůči mechanickému poškození + výrazně bezpečnější než textilní kombinéza + perfektně drží chrániče na svých místech + při vysokých rychlostech poskytuje vyšší pohodlí než textil | - horší pohyblivost - tvrdý, méně poddajný materiál |
Textilní moto kombinéza | + pohodlnější, příjemnější nošení + lepší pohyblivost + lehčí než kůže + poskytuje vnitřní odvětrání potu + obvykle vybavena odepínací termovložkou |
- méně bezpečná oproti kůži (nesrovnatelný rozdíl zejména při vysokých rychlostech) - výrazně menší odolnost proti mechanickému poškození |
Obecně lze doporučit, abyste u sportovních silničních motorek a pro jízdy při vyšších rychlostech používali kožené kombinézy.
Textilní kombinézy jsou oproti tomu vhodné pro cestovní motocykly a endura, kdy jezdíte při nižších rychlostech.
Výběr kombinézy nepodceňujte
Moto kombinéza je jakýmsi vaším ochranným štítem – je to právě ona, kdo bude chránit vaši kůži v případě nehody. Proto ji musíte vybrat tak, aby plnila svůj hlavní účel na maximum. Zásadou číslo jedna je to, že vám musí opravdu těsně přiléhat na tělo, a to zejména v místech, kde jsou chrániče.
U kožené kombinézy pamatujte na to, že se kůže po pár nošeních trochu vytáhne, proto volte raději opravdu těsnější velikost – nesmí vás ale nikde tlačit či omezovat v pohybu.
Kvalitní kombinézu poznáte především podle následujících prvků:
- V oblasti od podpaží k zápěstí se nacházejí bezešvé kevlarové streče, které umožňují bezproblémový pohyb rukou, aniž byste do nich dostávali křeč.
- Další bezešvá kevlarová streč je v oblasti od rozkroku ke kotníku – ta zajišťuje bezproblémové nasedání/sesedání a volnou pohyblivost nohou, včetně jejich roztažení.
- V oblasti nad kolenem musí být flexibilní panely, které pomáhají k tomu, abyste na motorce vydrželi se skrčenýma nohama, aniž by vám dřevěněly či vás chytaly křeče.
- Velmi důležité jsou také předzavřené rukávy, které pomáhají držet přirozenou pozici ruky v posedu na motorce (nikdy nejezdíte s napnutýma rukama). Toto předzavření je pak nutné i u nohavic, kde zase podporuje pokrčenou nohu.
- Přední část kombinézy musí být kratší než zadní, protože na motorce nikdy nesedíte s napřímenými zády.
- Celkově musí být kombinéza předtvarovaná, aby pomáhala držet pozici těla.
Při oblečení kombinézy a pokusu o vzpřímený stoj můžete cítit tlak v oblasti hrudníku a nemožnost se zcela narovnat – to je v pořádku, kombinéza je předtvarovaná pro jízdu na motorce v předklonu, proto vám neumožní zcela se narovnat.
Jak má sedět kombinéza na motorku
Jakmile se oblečete do kombinézy, je třeba zkontrolovat, zda vám opravdu sedí. Ideální je, když se v ní zkusíte posadit s roztaženýma nohama, uděláte dřep, nebo si ji vyzkoušíte rovnou v posedu na motorce.
Abyste poznali, zda vám kombinéza sedí či nikoliv, sedněte si do hlubokého dřepu, roztáhněte nohy co nejvíce od sebe, lokty zapřete o kolena a dlaně spojte před sebou. V této pozici vás nesmí kombinéza nikde táhnout, škrtit ani dřít.
Zdroj obrázku: Mikhail Akimov / Shutterstock.comPři oblečení kombinézy se zaměřte na následující parametry:
- Kombinéza vás nesmí táhnout v podpaží a přes ramena.
- Všechny chrániče musí sedět přesně na místech určení a nesmí se přetáčet.
- Kombinéza se nesmí napínat v rozkroku.
- Kombinéza musí končit nad zápěstím, abyste mohli hýbat rukama a mohli si bez problémů nasadit rukavice na motorku.
- Na hrudníku se nesmí tvořit velká „bublina“.
- Kombinéza vám musí umožnit zalehnutí na řídítka.
- Nohavice musí být kratší, nesmí vás dřít do nohy a musí zajistit bezproblémové obutí bot na motorku.
Údržba oblečení na motorku
Pořízení kombinézy na motorku není zrovna nejlevnější záležitostí, proto je třeba se o ni řádně starat – obzvláště o tu koženou. Údržba oděvu spočívá především v jeho očištění od nečistot, jako jsou bahno, prach či mušky.
- K očistě používejte měkký hadřík nebo houbičku, které namočíte ve vodě a nečistoty otřete. Případně můžete použít speciální přípravek pro čištění koženého oblečení.
- V žádném případě kůži nikdy nečistěte velkým tlakem nebo hrubými čisticími prostředky, které by ji mohly poškodit.
- Uschnout nechte kombinézu vždy přirozeným způsobem, nikdy ji nesušte na topení.
- Po každém čištění byste měli kombinézu naimpregnovat ochranným prostředkem na kůži – použít můžete buď krém nebo sprej.
- Po impregnaci je vhodné nechat kombinézu alespoň den až dva zaschnout. V opačném případě by mohla být kombinéza kluzká.
Další zajímavé články
Jak vybrat helmu na motorku
Ať už máte doma skútr, nebo silniční motorku, přilba je jednou z prvních a také nejdůležitějších ochranných pomůcek... celý článek
Jak připravit motorku před sezónou?
S přicházejícími jarními dny se probouzí nejen příroda, ale i vášniví motorkáři. Po dlouhé zimě konečně nastává období... celý článek
Jak vybrat pneumatiky na motorku
Pokud jdete koupit nové obutí pro svůj motocykl, tak v zásadě potřebujete vědět jen dvě věci. Tou první jsou rozměry pneumatik a tou ... celý článek