Jak vybrat pneumatiky na motorku
Míru bezpečí a komfortu při jízdě na motorce ovlivňují z velké míry právě pneumatiky. Proto byste měli být při jejich výběru obezřetní a sázet na kvalitní výrobce. Ať už vyrážíte do terénu, na závodní okruh nebo se pohybujete většinou po silnici, je třeba zvolit především vhodné rozměry a druh pneumatik pro váš motocykl. Věřte, že pečlivý výběr se v tomto případě rozhodně vyplatí. Pokud tápete, poradíme vám, jak na to!
Jak zjistit, které pneumatiky potřebujete
Abyste zjistili, jaké rozměry pneumatiky potřebujete pro vaši motorku, je nejsnazší nahlédnout do technického průkazu stroje. Případně můžete tyto údaje vyčíst z pneu, které máte na motorce právě obuté. Jaké parametry by vás měly zajímat a co značí? To si vysvětlíme na následujícím příkladu:
Pneumatiky mohou nést označení např. 120/70 ZR 17 75W.
- 120 (šířka) – šířka pneu je 120 mm.
- 70 (profil) – značí poměr výšky pneu k její šířce, v tomto případě je to tedy 70 %.
- ZR (konstrukce) – umožňuje jízdu rychlostí vyšší než 240 km/hod.
- 17 (průměr ráfku) – pneumatika je určená na ráfek o průměru 17 palců.
- 75 (hmotnostní index) – přesné údaje o nosnosti dohledáte v tabulce.
- W (rychlostní index) – hodnoty je opět třeba dohledat dle daného písmene v tabulce.
→ Myslete také na to, že při obouvání pneumatik na motorku je třeba rozlišovat přední a zadní pneu a směr vzorku. Přední pneu se značí písmenem F, zadní písmenem R. Pneumatiky se mimo jiné liší svou tloušťkou. Zadní pneu je obvykle širší – zlepšuje tak záběr.
Dušové vs. bezdušové pneumatiky na motorku
Doba jde do předu a již nějaký ten pátek se můžete rozhodovat, zda vybrat dušovou či bezdušovou pneumatiku. Bezdušovou pneumatiku jen tak nepíchnete, je vyrobená z odolného pryže, který lépe odolám ostrým hranám i předmětům, přesto ale svou odolností nedosahuje na bezdušové automobilové pneumatiky.
Pokud se přeci jen stane, že pneumatiku bez duše poškodíte, dovolí vám na motocyklu ujet velmi pomalu ještě cca 20 km. Dušová se okamžitě vyfoukne, a pokud okamžitě nezastavíte, pravděpodobně to odnese i ráfek.
Abyste předešli nepříjemným komplikacím, vyplatí se vozit s sebou sadu na opravu pneumatik, která zabere v úložném prostoru minimum místa. Vybírejte ideálně takové sady, jejichž součástí je minikompresor k dofouknutí pneu. S jejich pomocí se vám podaří pneumatiku rychle a jednoduše zalepit a provizorně opravit, abyste mohli pohodlně dojet do servisu a nemuseli volat odtah.
Zkratka DOT značí stáří pneumatiky
Při nákupu pneumatik si nezapomeňte zkontrolovat kód DOT, který je na pneu vyznačen čtyřmístným číslem. První dvě čísla značí měsíc, druhá dvě rok, ve kterém byly pneumatiky vyrobeny. Z důvodu možné degradace materiálu by nově zakoupené pneu neměly být starší, než 2 roky.
Vyberte vhodný typ pneu dle provedení motorky a stylu jízdy
Pokud již víte, jak zjistit správné rozměry pneu, přichází na řadu výběr vhodného typu pneumatik. Jiné pneu oceníte při běžné jízdě na silnice, jiné do terénu nebo na závodní okruh, protože styl jízdy se v těchto případech diametrálně odlišuje. Pneumatiky se tak logicky liší svými vlastnostmi a schopnostmi (přilnutím, tvrdostí, vzorkem apod.). Do jakých kategorií je můžeme dělit?
Pokud jste rekreační jezdci, kteří tráví většinu času na silnicích, a preferujete dobré schopnosti při nižší i vyšší rychlosti a vysoký nájezd kilometrů, volte silniční pneumatiky. Vzorek pneu není nikterak hluboký, avšak díky tomu vyniká dobrou přilnavostí k asfaltu a zároveň je schopen efektivně odvádět vodu.
Vyrážíte často za dobrodružstvím na delší výpravy do terénu, případně do zahraničí, kde se pohybujete po silnicích i nezpevněných stezkách? V tom případě potřebujete cestovní pneu, které jsou uzpůsobeny pro jízdu na asfaltu i v méně náročném terénu. Vynikají vysokou odolností a vzorek je navržen tak, aby dobře obstál a neprokluzoval ani v bahně nebo na jiném měkkém povrchu.
Pokud se pohybujete hlavně v terénu, v hlíně, blátě nebo na štěrku, oceníte terénní pneu s výrazným vzorkem, se kterým jen tak nezapadnete. U těchto pneumatik však pozor, pokud s nimi chcete vyjet i na silnici, je třeba ověřit, zda mají platnou homologaci pro silniční provoz.
Vlastníte skútr, se kterým pravidelně jezdíte do práce nebo na výlety? V tom případě jsou pro vás určeny speciální pneumatiky drobnějších rozměrů. Tyto pneumatiky jsou stavěny na nejrůznější městské povrchy, na kterých by měly mít optimální přilnavost a stabilitu, a to i za mokra.
Jestliže jste zastánci rychlé sportovní jízdy a nekladete důraz na vysoký nájezd kilometrů, volte sportovní pneu. Ty jsou vyvinuty z takových materiálu, aby co nejlépe přilnuly k vozovce a bylo na ně maximální spolehnutí i v prudkých náklonech. U těchto pneumatik nemůžete však počítat s extrémně dlouhou životností.
Pokud se motosportu věnujete závodně a většinu času trávíte na závodním okruhu, vybírejte ze závodních pneumatik, které patří na špici, co se týče použitých technologií. Jsou stavěny na tu nejvyšší zátěž se zachováním všech potřebných vlastností a snesou i velmi vysoké zatížení. Tyto pneumatiky však často nejsou určené pro provoz na silnici nebo za mokra, mají totiž naprosto minimální vzorek.
V poslední době jsou stále oblíbenější pneu, které kombinují schopnosti předchozích modelů. Například sportovně turistické pneumatiky využijete při jízdě po asfaltu i v lehkém terénu, přičemž si udržují své vlastnosti.
Nejčastěji kladené otázky při výběru pneumatik na motorku
1️⃣ Jak se značí dušové a bezdušové pneumatiky?
Dušové pneumatiky najdete pod označím TT (tubetype), bezdušové nesou zkratku TL (tubeless). Pozor, na jedné motorce byste měli mít na obou kolech pouze jeden typ pneumatik, není vhodné je kombinovat.
Mohlo by vás dále zajímat
Říjnem motorkářská sezóna nekončí!
Je špatné počasí, a proto nemůžete vyrazit na motorce? Omyl! Platí pořekadlo, že není špatné počasí, máte jen špatné vybavení... celý článek
Jak zazimovat motorku, abyste ji na jaře nastartovali na první dobrou
Ačkoliv jsou zimní měsíce stále teplejší, je potřeba se na několik týdnů vzdát opojného pocitu z jízdy na motorce... celý článek
Jak vybrat přilbu
Pokud začínáte s jízdou na motorce a vybíráte svou první přilbu, pravděpodobně se setkáte s následujícími typy: ... celý článek