10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak vybrat helmu na motorku


Ať už máte doma skútr, nebo silniční motorku, přilba je jednou z prvních a také nejdůležitějších ochranných pomůcek, které budete pořizovat. V případě pádu totiž může výrazně zmírnit vážnost úrazu hlavy nebo dokonce zachránit život. V našem článku se dozvíte, jak vybrat motoristickou helmu tak, aby byla maximálně bezpečná a zároveň pohodlná! Porovnáme také jednotlivé druhy moto přileb, které se vyskytují na trhu.

Jak vybrat helmu na motorku

Zásadní je provedení moto přilby – vybírejte jej dle druhu motorky!

Výběr motoristické helmy se odvíjí především od typu motorky, kterou vlastníte a stylu jízdy. Jiný typ přilby využijete na skútr, jiný na crossovou motorku. Pojďme se na jednotlivé modely motoristických helem podívat zblízka, určitě mezi nimi najdete tu pravou pro sebe!

Otevřená přilba na motorku je vhodná pro klidnou jízdu!

Velmi vyhledávané jsou otevřené helmy, které chrání celou lebku, chybí jim však pevný chránič brady – z toho důvodu je přilba velmi pohodlná, avšak kvůli nižší ochraně vhodná spíše pro pomalejší jízdu mimo dálnice. Helmy jsou obvykle vybaveny sklápěcím hledím přes oči a část tváře, v nepříznivém počasí je však třeba počítat s tím, že nechrání celý obličej.

Vyklápěcí přilba na motorku je velmi bezpečná i praktická zároveň!

Pokud máte pocit, že je pro vás otevřená helma nedostačující, ale nechcete hned pořizovat integrální helmu, můžete zvolit vyklápěcí motoristickou přilbu. Její přední část, která chrání čelist a bradu, lze vyklopit směrem nahoru, což je velmi praktické například při zastavení během komunikace s kolegy, nebo v horkých dnech.

Integrální přilba na motorku spolehlivě chrání celou hlavu!

Integrální helmy na motorku patří mezi nejbezpečnější a nejvyhledávanější vůbec, protože chrání kompletně celou hlavu. Proto je vyhledávají především sportovní jezdci na silničních motorkách a ti, kteří se pohybují na dálnicích či závodních okruzích. Přilby tvoří odolná komplexní skořepina. Mají výklopný štít a jsou v případě propracovaného systému ventilace velmi pohodlné za každých okolností.

Motokrosová helma je ideální do terénu!

Tyto helmy ocení jezdci, kteří se často pohybují v terénu na krosových motorkách. Motokrosové přilby mají výrazný štít, který chrání před sluncem i větvemi nebo odletujícími kamínky, a mohutný chránič brady pro případ pádu. Jsou vyrobeny tak, aby je bylo možné jednoduše vyčistit od nečistot, jako je bláto apod.

Adventure helma se hodí na silnici i do terénu!

Adventure přilby jsou ideálním řešením v případě, že se pohybujete střídavě v terénu a na silnici. Kombinují prvky integrální a motokrosové helmy – často je vyhledávají jezdci, kteří vyráží na dálkové poznávací trasy do zahraničí!

Helma na skútr poskytuje maximální pohodlí!

Jestliže vlastníte skútr, který nedosahuje takové rychlosti jako například silniční motorka, můžete vybírat z nabídky přileb na skútry. Ty mají otevřenou konstrukci, která může a nemusí být vybavena hledím a vynikají vysokým komfortem během nošení.

Retro helma na motorku nebo skútr jako stylový doplněk!

Pokud jezdíte na veteránech, oceníte přilby v retro stylu, které k vaší motorce nebo skútru budou dokonale ladit. Přes dobový vzhled využívají všechny moderní technologie jako ostatní přilby, nemusíte tak mít obavy o bezpečnost helmy!

INFO: K většině motoristických přileb můžete v případě potřeby dokoupit náhradní plexi.

Jak vybrat přilbu na motorku? Rozhoduje materiál i konstrukční provedení!

Materiál přilby má vliv na její odolnost i hmotnost!

Pokud máte jasno v tom, jaký typ přilby bude pro vás ten nejvhodnější, je čas zaměřit se na materiály, které byly na výrobu přilby použity, především pak na samotnou skořepinu helmy, která má za úkol hlavu chránit. Zde platí, že není ideální pořizovat nejlevnější helmy – jejich materiály totiž obvykle nedosahují takových kvalit a odolnosti, jako přilby střední a vyšší cenové relace.

Termoplastové přilby

Patří mezi nejlevnější a také nejméně odolné. Jejich hlavní nevýhodou je, že jsou složeny ze dvou vrstev, které by nárazu při vyšší rychlosti nemusely odolat a dosahují oproti dalším typům vyšší hmotnosti.

Polykarbonátové a polyamidové přilby

Patří mezi nejoblíbenější a nejrozšířenější, protože skvěle odolávají nárazům i mechanickému poškození pořídíte je za dostupnou cenu.

Kompozitové a karbonové přilby

Jsou na trhu zatím v menším zastoupení, ačkoliv mají vynikající vlastnosti – jsou extrémně pevné a zároveň lehké, kvůli vyšší ceně je zatím využívají spíše závodní jezdci, jejich popularita však poměrně rychle roste.

Pozornost věnujte také propracované ventilaci, kterou oceníte v horkých dnech!

Ventilace je u motoristických přileb (především u těch integrálních) velice důležitá. Odvádí vlhkost a teplo z nitra přilby a zamezuje tak nepříjemnému zamlžování. U některých modelů lze ventilační otvory v případě potřeby uzavřít, což oceníte především v chladných dnech, kdy může helma nepříjemně profukovat. Obvykle jsou ventilační otvory umístěné na bradě, v horní a zadní části skořepiny. Výhodou je také aerodynamický tvar přilby.

Jaké funkce zvýší komfort při nošení moto přilby?

Protože výrobci kladou velký důraz na komfort při nošení přilby, využívají řadu moderních technologií, které její vlastnosti výrazně zlepšují. Které funkce oceníte?

Deflektor

Zabraňuje profukování a snižuje hlučnost během jízdy.

Sluneční clona

Zatmavená clona, kterou můžete stáhnout v případě slunečného počasí – nahrazuje sluneční brýle.

Ochrana proti zamlžení hledí

Tzv. PinLock je velmi praktický doplněk, jedná se o fólii, která tvoří vzduchovou kapsu mezi ní a plexisklem a nedochází tak k zamlžování přilby.

Anti-Scratch ochrana

Chrání hledí před poškrábáním.

TIP! Pokud si chcete při jízdě dopřát maximální komfort – poslouchat hudbu, telefonovat nebo za jízdy komunikovat s dalšími jezdci, vyberte si přilbu vybavenou interkomem, případně si jej dokupte zvlášť.

Jak vybrat správnou velikost helmy na motorku?

Výběr správné velikosti je stejně důležitý, jako zvolení správného typu i kvalitního materiálu přilby. Motoristická přilba musí sedět natěsno, v žádném případě však nesmí tlačit na spánky ani temeno hlavy. Důležité je také správné zapnutí přilby, které zaručí, že přilba při nárazu zůstane na svém místě. Jak tedy zjistit, jakou velikost přilby potřebujete?

Vezměte si krejčovský metr a změřte si obvod hlavy tak, aby metr procházel skrze čelo i temeno. Naměřenou hodnotu poté porovnejte v tabulce:

Obvod hlavy Odpovídající velikost moto přilby
49 – 50 cm XXXS
51 – 52 cm XXS
53 – 54 cm XS
55 – 56 cm S
57 – 58 cm M
59 – 60 cm L
61 – 62 cm XL
63 – 64 cm XXL

Nejčastěji kladené otázky při výběru helmy na motorku

Jakou homologaci by měla splňovat helma na motorku?

Pokud si chcete být jisti, že je přilba dostatečně kvalitní a vhodná pro silniční provoz, musí bezpodmínečně splňovat evropskou homologaci ECE 22.05.

Kdy vyměnit přilbu na motorku?

Výrobci doporučují měnit přilbu každých pět let z důvodu možné degradace materiálu. Rozhodně byste ji však měli vyměnit ihned v případě, že na helmě najdete praskliny nebo po každém větším nárazu.

Jak vybrat dětskou přilbu na motorku?

Nejdůležitější je zvolit správnou velikost přilby a během růstu dítěte přilbu průběžně měnit za větší modely. Stejně jako dospělé jezdce, nesmí ani děti přilba tlačit, nebo být naopak příliš volná – neplnila by tak funkci, pro kterou je stvořena.


Další zajímavé články

Jak vybrat pneumatiky na motorku

Pokud jdete koupit nové obutí pro svůj motocykl, tak v zásadě potřebujete vědět jen dvě věci. Tou první jsou rozměry pneumatik a tou ... celý článek

Jak zazimovat motorku, abyste ji na jaře nastartovali na první dobrou

Ačkoliv jsou zimní měsíce stále teplejší, je potřeba se na několik týdnů vzdát opojného pocitu z jízdy na motorce... celý článek

Říjnem motorkářská sezóna nekončí!

Je špatné počasí, a proto nemůžete vyrazit na motorce? Omyl! Platí pořekadlo, že není špatné počasí, máte jen špatné vybavení... celý článek