Jak zazimovat zahradu, aby se na jaře probudila plná síly?
Horkovzdušné fritézy nabízí inovativní možnosti zdravého fritování potravin, díky kterému si můžete na smažených pokrmech pochutnat bez toho, aby vás trápily výčitky svědomí. I z toho důvodu se v posledních letech staly tzv. suché fritézy hitem ve světě kuchyňských spotřebičů a jsou nepostradatelnou součástí řady domácností. Chcete mít v kuchyni po ruce horkovzdušnou fritézu i vy? Nechte si poradit s výběrem – v našem článku se dozvíte, na jakých principech parní fritézy fungují, co všechno umí a v jakých velikostech jsou k dostání.
Jak funguje horkovzdušná fritéza?
Představa zdravého smažení pokrmů byla donedávna utopií. S příchodem horkovzdušných fritéz se to však změnilo. Již není nutné smažit pokrmy ponořené v oleji – horkovzdušná fritéza efektivně využívá cirkulace horkého vzduchu v kombinaci s naprostým minimem oleje (ten není podmínkou), a výsledkem jsou co nejzdravěji připravené, přitom velice chutné a křupavé smažené pokrmy. Kromě smažení zvládá řada těchto spotřebičů suroviny také grilovat, vařit nebo opékat.
Horkovzdušná fritéza je tak vítaným pomocníkem pro ty, kteří se chtějí stravovat zdravěji nebo zhubnout a také pro rodiny s dětmi, u kterých je obliba smažených pokrmů obvykle vysoká, ačkoliv neprospívá jejich zdraví.
Čím se liší statické, dynamické a halogenové fritézy?
Nejdříve je třeba zmínit, že horkovzdušné fritézy můžeme dle použité technologie ohřevu dělit do tří skupin. Abyste věděli, jaký druh bude pro vaše využití nejlepší, je nezbytné pochopit princip jejich fungování.
U statické fritézy cirkuluje horký vzduch kolem surovin
Statické horkovzdušné fritézy jsou na trhu zastoupeny v největším počtu. Důvodem je jednoduchý princip fungování, který ke smažení potravin používá horký vzduch, který cirkuluje kolem potravin. Výhodou těchto modelů je nízká cena, nevýhodou to, že potraviny nemusí být vždy propečené rovnoměrně, a je proto lepší je v průběhu přípravy několikrát promíchat. Tyto fritézy mají obvykle výsuvnou přihrádku pro vkládání pokrmů.
Dynamická fritéza se automaticky postará o rovnoměrné prosmažení
Dynamické fritézy pracují na podobném principu jako ty statické – ke smažení využívají cirkulace horkého vzduchu. Aby však byly suroviny rovnoměrně prosmažené bez nutnosti míchání ze strany člověka, jsou vybaveny otočnou lopatkou, která v pravidelném intervalu suroviny promíchá. Výhodou je nenáročnost přípravy, překážkou může být vyšší cena fritézy. Tyto fritézy mají obvykle umístěné topné těleso ve středu nádoby a kolem něj obíhá míchací lopatka.
Halogenová fritéza využívá k přípravě infračervené světlo
Posledním typem těchto spotřebičů jsou halogenové fritézy, které ke smažení pokrmů používají infračervené světlo, jež vyzařují do nádoby s pokrmem. Výhodou těchto modelů je, že můžete pohodlně sledovat pokrm během přípravy, tyto fritézy jsou však oproti předchozím typům dražší a méně rozšířené.
Vybíráte horkovzdušnou fritézu? Zvažte její příkon, objem i množství funkcí!
Při výběru parní fritézy byste se měli zamyslet nad tím, pro kolik osob plánujete pokrmy připravovat, jak často a k čemu ji budete využívat i to, kolik do ní chcete investovat peněz. Právě od těchto údajů se odvíjí její příkon, velikost i množství funkcí!
Jaký příkon je u horkovzdušné fritézy optimální?
Příkon horkovzdušných fritéz se pohybuje běžně mezi 1 400 – 2 000 Watty. Při jeho výběru závisí především na vašich preferencích – pokud chcete mít pokrm připravený rychle a ve vysoké kvalitě, sáhněte po vyšších hodnotách (1 700 – 2 000 Wattů). Počítat však musíte s tím, že vzrostou náklady na provoz (průměrně o několik set korun ročně). Jestliže pro vás rychlost přípravy není zásadní, můžete se vydat ekonomičtější cestou, a zvolit přístroje s příkonem cca 1 400 – 1 700 Wattů.
Objem fritézy volte dle počtu osob
Velmi důležitá je volba správného objemu fritézy. Ten by se měl odvíjet především od množství členů v domácnosti, pro které budete pokrmy ve fritéze připravovat. Objem běžně dosahuje v závislosti na modelu 3 – 25 litrů. Zatímco pro jednotlivce nebo páry bohatě postačí fritézy o objemu 2 – 4 litry, vícečetné rodiny ocení prostornější fritézy o objemu 10 – 12 litrů. Největších objemů dosahují zpravidla multifunkční fritézy, které zároveň fungují také jako grily nebo trouby.
Jaké funkce u horkovzdušné fritézy uvítáte?
Nakonec je třeba vyjmenovat běžné i nadstandardní funkce, kterými horkovzdušné fritézy disponují. Právě ty jednotlivé modely rozlišují, a zvyšují komfort během přípravy.
- Nastavení teploty – je základní funkcí, která umožňuje regulovat teplotu dle druhu pokrmu.
- Časovač – slouží k nastavení délky smažení.
- Počet programů – čím vyšší je počet programů, tím snazší bude příprava pokrmů. Díky přednastaveným programům totiž nemusíte řešit teplotu ani čas přípravy – stačí zvolit správný program dle vložené suroviny. Většina přístrojů disponuje minimálně 8 programy.
- Indikátor nahřátí – dá vám vědět, kdy je přístroj připraven k použití.
- Odložený start – díky němu si můžete pokrmy začít připravovat v předem nastavený čas a mít je tak vždy čerstvé a teplé.
- Pachový filtr – eliminuje na minimum zápach z fritézy.
- Displej – usnadňuje nastavení a přehledně informuje o stavu pokrmu nebo přístroje.
- Množství příslušenství – součástí balení mohou být nejrůznější pomůcky v podobě nástavců, fritovacích košů a podobně. Tyto doplňky jsou součástí především multifunkčních fritéz.
Nejčastěji kladené otázky při výběru horkovzdušné fritézy
1️⃣ Jaký je rozdíl mezi horkovzdušnou fritézou a fritovacím hrncem?
Zatímco fritovací hrnce využívají ke smažení velké množství oleje, horkovzdušné fritézy si vystačí s jeho naprostým minimem a k ohřevu využívají cirkulace horkého vzduchu.
Další zajímavé články:
Smažte zdravě a inspirujte se 3 recepty pro horkovzdušné fritézy
Fritézám, ze kterých prská olej a line se pach přepáleného tuku už odzvonilo. Jídlo dnes ... celý článek
Jak vybrat hrnce, aby vás vaření bavilo a bylo efektivní!
Ať už v kuchyni trávíte spoustu času, nebo si jen narychlo občas něco ukuchtíte, bez hrnce se prostě neobejdete... celý článek
Jak zorganizovat kuchyň, aby se vám lépe vařilo
Je jen málo rodin, které by prohlásily, že kuchyně není ústředním místem jejich rodinného života... celý článek