10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak vybrat eliptický trenažér

Eliptický trenažér, zkráceně zvaný také eliptical nebo orbitrek, je oblíbenou součástí každé domácí posilovny. Eliptické neboli crossové trenažéry využijí běžní sportovci, kteří chtějí protáhnout a posílit svaly, ale i ti, kteří potřebují zhubnout. Popularitu mají také mezi staršími lidmi, protože cvičení na eliptickém trenažéru nezatěžuje klouby a zároveň při cvičení posilují více svalů, než při jízdě na rotopedu. Jak vybrat orbitrek tak, aby vám co nejlépe vyhovoval a cvičení na něm bylo zábavou?


Proč cvičit na eliptickém trenažéru a pro koho je vhodný? 

Eliptický trenažér je aerobní pomůcka, která pomáhá posilovat svalstvo celého těla, efektivně spalovat tuk, snižovat krevní tlak i pozitivně ovlivňovat kardiovaskulární systém. Při cvičení na eliptickém trenažéru opisují nohy elipsovitý tvar, do pohybu se zároveň mohou zapojit ruce, přičemž nejsou téměř vůbec zatěžovány klouby. Pro koho je tedy eliptical vhodný?  

  • Pro sportovce, kteří chtějí efektivně posílit svalstvo. 
  • Pro všechny, kteří chtějí zhubnout a zlepšit svoji fyzickou kondici. 
  • Pro ty, jež chtějí optimalizovat vysoký krevní tlak a kardiovaskulární systém.  
  • Pro starší osoby, které se chtějí udržet v kondici a nezatěžovat klouby.
Jak vybrat eliptický trenažér


Dělení dle konstrukce elipticalu – zaměřte se na umístění setrvačníku!

Pokud jste se rozhodli pořídit si do domácnosti crossový trenažér, ale nevíte, jak jej vybrat, měli byste začít u konstrukce trenažéru. Existují totiž hned tři typy eliptických trenažérů, které se liší především umístěním setrvačníku a nášlapné plochy. Pojďme si přiblížit každý z nich!

Eliptický trenažér se setrvačníkem vzadu je vhodný i do malé domácnosti!

Tyto modely elipticalů mají setrvačník umístěný v zadní části, přičemž nášlapy se nachází vedle setrvačníku. Protože patří k nejmenším a cenově nejdostupnějším modelům, jsou vhodné pro ty, kteří mají pro umístění stroje méně místa. Využijí je začínající a rekreační sportovci. Na výběr je obvykle ze dvou velikostí rámů i délky kroku, které byste měli volit dle výšky postavy.

  • nízká pořizovací cena
  • drobnější konstrukce, je poměrně skladný
  • umístění nášlapů nepohodlné pro drobné postavy
  • méně komfortní cvičení

Eliptický trenažér s předním setrvačníkem patří k nejvyhledávanějším!

Orbitreky, které mají setrvačník umístěný vpředu a nášlapy umístěné v zadní části, patří k nejoblíbenějším a nejuniverzálnějším zároveň. Díky vyvážené konstrukci jsou vhodné pro vysoké i drobné postavy, pohyb je velmi přirozený, nenamáhá záda a nášlapy jsou v optimálních rozestupech. Tento typ trenažérů ocení začátečníci i pokročilí sportovci, kteří chtějí kvalitní stroj na domácí cvičení za dostupnou cenu.

  • přirozený pohyb při cvičení
  • dobrý poměr cena/výkon
  • vhodný pro všechny postavy
  • větší rozměry než u prvního typu

Eliptický trenažér s pedály před setrvačníkem uspokojí i profesionály!

Poslední skupinou jsou elipticaly, které mají setrvačník vzadu, ale pedály jsou umístěné před ním. Patří k nejpohodlnějším, nejefektivnějším a využijí je především pokročilý a profesionální sportovci. Většina těchto modelů je poměrně rozložitá a hodí se tak spíše do domácích posiloven nebo fitness center.

  • nejpřirozenější pohyb pro efektivní a pohodlné cvičení
  • dobrá stabilita stroje i při vyšším zatížení
  • vyšší cena i hmotnost

Vybíráte orbitrek? Zajímat by vás měly tyto parametry! 

Proto, aby byla jízda na eliptickém trenažéru co nejpohodlnější a nejefektivnější, doporučujeme zaměřit se při jeho výběru především na konstrukční prvky i funkce, kterými disponuje. Pouze tak si vyberete orbitrek, který vám padne přesně na míru, a na každé cvičení se budete těšit! 

Šlapací střed – je lepší miskový nebo ložiskový systém? 

Šlapací střed tvoří důležitou součástku každého trenažéru, jedná se o druh upevnění pedálů. Můžete vybírat se dvou provedení, přičemž ložiskový systém je jednoznačně lepší:

  • Miskový systém – šlapací střed tvoří jednodílná ohnutá klika pedálů, tento systém najdete především u levnějších trenažérů, pokud se rozhodnete pro tento systém, musíte počítat s kratší životností stroje, vyšší hlučností při cvičení a náročnější údržbou. 
  • Ložiskový systém – nášlapy navazují přímo na osu v ložisku, užívá se u elipticalů střední a vyšší cenové kategorie, vyniká bezhlučným a plynulým chodem, nenáročnou údržbou a dlouhou životností. 

Brzdný systém 

Brzdný systém slouží k zastavení stroje a regulaci odporu stroje při cvičení. U eliptických trenažérů se můžete setkat se 3 typy brzdných systémů:

  • Pásková brzda – se instaluje do nejlevnějších elipticalů nevalné kvality, je velmi hlučná a snadno se porouchá, proto doporučujeme se těmto modelům ideálně vyhnout úplně. 
  • Magnetická brzda – je nejběžnější, najdete ji u střední třídy crossových trenažérů, funguje na principu přibližování a oddalování magnetů, díky tomu je tichá a plynulá. 
  • Indukční brzda – se užívá u orbitreků vyšší cenové kategorie, které jsou obvykle určeny pro komerční využití, je nejpřesnější a má široký rozsah nastavení, je však náročnější na údržbu. 

Kloubní spoje

Kloubní spoje propojují jednotlivé části trenažérů a ovlivňují tak z velké míry plynulost a životnost stroje. S jakým provedením kloubních spojů se můžete setkat a které je nejodolnější? 

  • Plastová kluzná pouzdra – jsou nejlevnější a nejméně odolná, mohou vrzat, je třeba je pravidelně mazat a nepřetěžovat. 
  • Teflonová kluzná pouzdra – nejrozšířenější varianta optimální pro běžné domácí cvičení, kluzná pouzdra jsou dostatečně trvanlivá, odolná a téměř bezúdržbová. 
  • Kloubní spoje s ložisky – pokud jsou v kloubních spojích ložiska, je to vůbec nejlepší a nejodolnější varianta i při vysokém zatížení stroje, je však třeba počítat s tím, že za tyto modely si připlatíte. 

Délka kroku

Délku kroku vybírejte dle výšky postavy. Za optimální délku kroku se obecně považuje cca 38 cm, tyto stroje může pohodlně využívat celá rodina. Pokud jste nižšího vzrůstu (do 170 cm) vybírejte stroje s délkou kroku 30 – 40 cm, pokud měříte více jak 170 cm, bude vám lépe vyhovovat délka kroku mezi 40 – 50 cm

→ S ohledem na výšku postavy vybírejte také vhodnou velikost rámu a vzdálenost mezi pedály, ta by měla být co nejmenší, v opačném případě by totiž především u drobných osob mohly být zbytečně přetěžovány kyčle. 

Jak vybrat eliptický trenažér

Hmotnost a nosnost eliptického trenažéru

Hmotnost eliptických trenažérů se liší dle konstrukčního řešení a má často vliv také na max. nosnost sportovce. Pokud plánujete, že orbitrek bude využívat více sportovců, vybírejte nosnost vždy dle nejtěžšího z nich, přesahovat by měla ideálně o 20 % a více.

Konstrukce eliptického trenažéru Hmotnost a běžná max. nosnost
Elipticaly se zadním setrvačníkem i pedály Cca do 40 kg, vhodné pro osoby do max. 80 kg
Elipticaly s předním setrvačníkem 40 – 60 kg, pro osoby do cca 100 kg
Elipticaly se zadním setrvačníkem a předními pedály 70 – 80 kg, unese osoby s hmotností až 140 kg

*Údaje jsou pouze orientační, záleží také na konkrétním určení každého výrobce.


TIP: Pokud rádi běháte a chcete trénovat v pohodlí domova, pořiďte si také běžecký trenažér

Jaké funkce a příslušenství eliptických trenažérů uvítáte?

Ovládací panel a nastavení zátěže

Zátěž můžete nastavovat manuálně za pomoci otočného kolečka nebo na ovládacím panelu s displejem, kterým jsou obvykle vybaveny stroje střední a vyšší cenové kategorie.

Nastavení sklonu

Umožňuje změnu sklonu při cvičení, tím cílí na posilování dalších svalů, nastavit jej lze manuálně před započetím cvičení, u kvalitnějších strojů elektronicky na ovládacím panelu i během cvičení.

Měření tepové frekvence

Probíhá za pomoci dotykových senzorů na řidítkách nebo hrudního pásu, který je přesnější.

Možnosti připojení

Některé modely lze propojit s chytrým telefonem nebo tabletem, kde si můžete nastavit tréninkový plán pomocí aplikací, výhodou je také možnost připojení ke Google maps a simulovat tak reálnou trať.


Hodně lidí si kupuje eliptický trenažér pro, aby zhubnuli přebytečná kila. Pozor, pokud chcete opravdu zhubnout, je potřeba k tomu i správně jíst. V dnešní době existuje na trhu hodně typů diet. Od Keto až například po krabičkové diety. Vždy je však dobré si udělat nějakou vstupní prohlídku, kterou můžete udělat bud u doktora nebo i z domu. Nevíte jak? Stačí se podívat třeba na BMI kalkulačku online.


Nejčastěji kladené otázky při výběru eliptického trenažéru

Existují skládací eliptické trenažéry?

Ano, tyto modely jsou vhodné především pro ty, kteří v domácnosti bojují s nedostatkem prostoru. Mají sklápěcí madla a lze je uložit do vertikální polohy. Obvykle jsou vybaveny kolečky pro snadný transport po místnosti.

Jak na zapojení indukční desky?

Aby bylo cvičení na orbitreku efektivní, je dobré dodržovat tyto zásady:

  • Před cvičením se důkladně protáhněte.
  • Začněte cvičit s nižším zatížením, které postupně navyšujte. 
  • Pokud chcete spalovat tuky, měli byste nepřetržitě cvičit alespoň 20 – 40 minut. 
  • Po skončení cvičení se opět důkladně protáhněte.

Je eliptický trenažér vhodný na hubnutí?

Jednoznačně, eliptické trenažéry jsou oblíbenou aerobní pomůckou, která efektivně napomáhá se spalováním tuků. Eliptický trenažér zároveň posiluje a zpevňuje hýždě a stehna. V případě, že při cvičení zapojujete ruce, formuje také paže, ramena a prsní svaly.


Mohlo by vás dále zajímat:

Jak vybrat protein

Proteinové doplňky stravy dodávají tělu potřebné bílkoviny, podporují růst svalů, napomáhají jejich rychlé regeneraci... celý článek

Jak správně cvičit na rotopedu?

Rotoped je pomůckou pro posilování i hubnutí, záleží jen na délce a intenzitě tréninku. Abyste na rotopedu hubli... celý článek

Jak vybrat inline brusle

„Inlajny“ jsou dokonalým způsobem relaxace a pohybu ať již v rekreační, nebo sportovní podobě. Jsou vhodné... celý článek