Jak vybrat běžecký pás
Baví vás běhání, svižná chůze, nebo chcete zlepšit fyzickou kondici či shodit pár nadbytečných kil? V tom případě je pro vás běžecký pás tou pravou cvičební pomůckou! Ocení jej i ti, kteří neradi běhají venku za nepříznivého počasí, na běžeckém pásu můžete běhat v pohodlí a teple domova. Jak vybrat takový běžecký trenažér, který bude vyhovovat vašim nárokům i prostorovým možnostem a na co se při jeho výběru zaměřit?
Proč je běhání na běžeckém pásu tak populární?
- Můžete běhat kdykoliv a jakkoliv dlouho, bez ohledu na počasí.
- Posilujete svaly, formujete postavu a snižujete riziko kardiovaskulárního onemocnění.
- Díky možnosti nastavit si rychlost pásu, je vhodný i pro úplné začátečníky.
Proč je lepší motorový běžecký pás a jak funguje bezmotorový trenažér?
Běžecké pásy dělíme do dvou skupin. Do jedné spadají běžecké pásy bez motoru, druhou tvoří běžecké pásy, jež jsou vybaveny motorem. Abyste mohli určit, který typ pro vás bude vhodnější, popíšeme si detailně obě varianty.
Běžecký pás s motorem vyniká komfortním ovládáním a množstvím funkcí!
Běžecké pásy vybavené motorem patří k nejrozšířenějším a nejoblíbenějším. Ocení je všichni, kteří chtějí komfortní běhací pás, ať už rekreační či aktivní sportovci. Díky motoru se pás rozbíhá sám, nemusíte jej rozpohybovat vlastními silami. Elektromotor pohání pás rychlostí, kterou si jednoduše nastavíte na ovládacím panelu. Tyto pásy jsou poháněny na elektřinu, proto je třeba umístit je do blízkosti el. zásuvky.
- komfortní ovládání
- pás je poháněn automaticky
- možnost nastavení rychlosti a dalších funkcí
- pořizovací cena je vyšší
- rozměrnější než bezmotorový typ
Bezmotorový běžecký pás uspokojí nenáročné sportovce!
Běžecké trenažéry bez motoru fungují na principu setrvačnosti. Jsou vybaveny magnetickou brzdou, proto jsou známé také jako magnetické běžecké pásy. Na trhu je najdete spíše v menším zastoupení. Jak v principu fungují? Pás musí rozpohybovat běžec sám. K tomu je třeba určitý cvik i síla navíc. Po rozběhnutí pásu je třeba udržovat tempo, aby běžel hladce a nezastavoval se.
Tyto modely proto využijí spíše nenároční sportovci, kteří pás používají pouze příležitostně nebo ti, kteří jej chtějí mít například na chatě, kde není zavedena el. přípojka.
- nižší pořizovací cena
- obvykle zabírá méně místa než druhý typ
- nevyžaduje připojení do el. sítě
- hůře se ovládá
- má pouze základní funkce
Co byste měli zohlednit při výběru běžeckého trenažéru?
Ačkoliv na trhu najdete především motorové běžecké pásy, ani tak není výběr vhodného modelu úplně jednoduchý. Vybírat byste měli dle stěžejních kritérií, která budou splňovat vaše potřeby. Každý parametr si proto projdeme podrobněji. Věřte, že poté bude výběr běžeckého pásu výrazně snazší.
Výkon a nosnost běžeckého pásu
Výkon běžeckého pásu je jedním z prvních parametrů, které byste měli zohlednit. Poměrně úzce souvisí s tím, jak vysoké nároky máte na rychlost pásu a jakou máte hmotnost. Čím vyšší je vaše hmotnost, tím vyšší výkon pásu byste měli zvolit. Vždy je lepší vybírat běžecké pásy s vyšším výkonem, než slabé modely, které vám později nemusí stačit, co se týče rychlosti.
Výkon běžeckých trenažérů se značí v koňských silách (HP). Nejslabší běžecké trenažéry mají kolem 1,5 HP, ty nejvýkonnější až 6 HP. Pro běžné sportovce by měl stačit běžecký pás s výkonem mezi 3 – 5 HP.
→ Nosnost běžeckého pásu je při výběru velmi důležitá. Měla by být alespoň o 20 % vyšší, než hmotnost nejtěžšího člověka, který bude na pásu běhat. V případě, že byste zvolili běžecký pás s nízkou nosností a přetěžovali ho, mohl by se brzy poškodit. Na trhu najdete pásy do max. hmotnosti cca 150 kg.
Odpružení a rozměry běžecké plochy
Abyste při běhání příliš nezatěžovali klouby, jsou běžecké pásy vyšší cenové kategorie vybaveny odpružením, které nárazy při běhání tlumí. Existuje několik druhů tlumení:
- Běžecké pásy bez tlumení – patří do nejlevnější kategorie. Jsou ale vhodné spíše pro chůzi, při běhání jsou nekomfortní a pro klouby znamenají zbytečně vysokou zátěž.
- Běžecké pásy s gumovými podložkami – patří do střední cenové kategorie, zmírňují tvrdost došlapu.
- Běžecké pásy s gumovými bloky– najdete u vyšší cenové kategorie, zde je kompletně odpružený celý rám a běhání je velmi komfortní.
- Běžecké pásy se zdravotním odpružením – patří k nejkvalitnějším a také nejdražším, jsou vybaveny zdravotním odpružením celého systému, díky čemuž je negativní dopad na klouby naprosto minimalizován.
→ Rozměry běžecké plochy jsou velmi důležité z hlediska využití běžeckého pásu. Ovlivňují také bezpečnost při běhu. Ty nejužší běžecké pásy mají šířku pouhých cca 35 cm, a proto jsou vhodné spíše pro chůzi, při běhu by mohlo dojít k došlapu mimo pás a případnému zranění. Většina běžeckých pásů je široká alespoň 40 cm, komfortnější pásy pro svižnější běh mají nad 45 cm. Délka pásu by měla být min 120 cm.
Jak nastavit sklon běžecké plochy u trenažéru?
Řada modelů nabízí možnost nastavení sklonu běžecké plochy. Tuto funkci využijete v případě, že chcete trénovat běhání do kopce a posilovat tak další části těla. Sklon můžete dle typu běžeckého pásu nastavit manuálně nebo elektronicky, kdy se sklon změní plynule během provozu. Max. možný sklon stoupání bývá kolem 15 %, ty nejlepší stroje umí nastavit sklon až na 40 %.
Jaké funkce a příslušenství můžete u běžeckých pásů očekávat?
Počítač s digitálním displejem
Slouží k nastavené trenažéru a zároveň mapuje tělesné funkce, jako je tepová frekvence nebo spálené kalorie, i uběhnutou vzdálenost, průměrnou rychlost a podobně. Většina displejů je podsvícená.
Běžecké programy
Jedná se o přednastavené programy, které zpestří váš běžecký plán, jednoduše je nastavíte stiskem tlačítka.
Propojení s chytrým telefonem
Umožňuje sdílet a ukládat data z trenažéru pomocí mobilních aplikací.
Hrudní pás
Mapuje tělesné funkce při běhu, využijí ho pokročilý nebo náročnější běžci, kteří chtějí získat co nejvíce informací o svém těle.
Reproduktory
Imožňují pohodlný poslech hudby při běhu.
Ventilátor
Vytváří mírný protivítr při běhu, který příjemně chladí a osvěžuje.
Bezpečnostní pojistka proti pádu
V případě zakopnutí nebo jiného zaváhání, které by mohlo způsobit zranění, se běžecký pás ihned zastaví.
Bojujete s nedostatkem prostoru? Pořiďte si skládací běžecký pás!
Ne každý má doma dostatek prostoru pro stálé umístění rozměrného běžeckého trenažéru. Pokud patříte do této skupiny, nemusíte zoufat! Stačí se vybrat běžecký pás s možností vertikálního sklopení běžecké plochy. Díky tomu se rozměr běžeckého pásu v době nevyužití výrazně zredukuje. Tyto modely navíc bývají vybaveny kolečky pro snadný transport např. do rohu místnosti.
Nejčastěji kladené otázky při výběru běžeckého pásu
Jaký je rozdíl mezi chodícím a běžeckým pásem?
Ano, tyto modely jsou vhodné především pro ty, kteří v domácnosti bojují s nedostatkem prostoru. Mají sklápěcí madla a lze je uložit do vertikální polohy. Obvykle jsou vybaveny kolečky pro snadný transport po místnosti.
Jaká je maximální rychlost běžeckého pásu?
Většina motorových běžeckých pásů je schopna vyvinout rychlost až 20 km/hod. Ty nejlepší modely na trhu dosahují rychlosti až 25 km za hodinu.
Jak se starat běžecký pás?
Abyste maximálně prodloužili životnost běžeckého pásu, věnujte mu pravidelnou údržbu. V jakých úkonech spočívá?
- Jednou za čas je třeba prostor mezi běhací plochou a konstrukcí pásu promazat.
- V případě, že běžecký pás neběží hladce, ale zasekává se, zkontrolujte napnutí pásu. Pokud je pás uvolněný, dotáhněte jej.
- Pokud se vám zdá, že se trenažér přehřívá, zkontrolujte, zda není motor zanesený prachem a pokud ano, vyfoukejte jej nebo vysajte.
Jaký běžecký pás je vhodný do bytu?
Do bytu, kde je často pro rozměrné sportovní náčiní nedostatek místa, doporučujeme vybírat modely s možností složení běžecké plochy, které jsou vybaveny kolečky pro snadnou manipulaci. Díky tomu můžete pás po tréninku složit a umístit tam, kde nebude překážet.