10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak si vyrobit vlastní fóliovník? Stačí pár věcí, které máte v kůlně!

Fóliovník je zapotřebí pro pěstování sazenic a ochranu rostlin před povětrnostními vlivy. Malé fóliovníky se hodí na terasy nebo balkóny, velké fóliovníky umístíte na zahradu. Ve velkém fóliovníku se můžete těšit na bohatou úrodu zeleniny a drobného ovoce po celý rok. Fóliovník můžete vyrobit doma za pár drobných nebo ze zbytků prken, které obvykle odkládáte do kůlny.

Sazenice zeleniny, květin i okrasných keříků jsou natolik citlivé, že je třeba chránit je před nepřízní počasí venku. Ano, můžete je mít doma na parapetu, ale bude vám množství stačit, abyste jimi osázeli celou zahradu? Určitě ne. Máme pro vás dobrou zprávu. Sazenicím se bude dařit mnohem lépe ve fóliovníku, který si snadno vyrobíte. Domácí výroba pařníku nebo fóliovníku je snadná, může mít různé tvary a vyrobíte ho za pár drobných. Rostlinky z něj budou vyšší, silnější a můžete se těšit na úrodu mnohem dříve.

Jak si vyrobit vlastní fóliovník?

Jakou velikost fóliovníku zvolit

Pro pěstování teplomilné zeleniny potřebujete fóliovník s pevnou konstrukcí. Typ fólie musí odolávat prudkým letním dešťům. Fóliovník s fólií o tloušťce 0,1 mm je vhodný jen na jednu sezónu. Největší odolnost mají třívrstvé fólie.

Pokud budete chtít fóliovník jen na pár sazenic rajčat, stačí vám malý tunelový fóliovník. Videonávod vás provede stavbou menšího fóliovníku trojúhelníkového tvaru.

Fóliovník hula hop

Projděte skříně v dětském pokojíčku, určitě najdete obruče na cvičení hula hop. K čemu? I z těch se dá doma vytvořit jednoduchý, ale praktický fóliovník!

  1. Jako základnu fóliovníku použijete obdélníkovou ohrádku ze dřeva. Stačí několik prken, ve vnitřních rozích zpevněnou trojúhelníky a pár šroubků nebo hřebíků.
  2. Po délce fóliovníku a v rozích umístěte kovové tyče, dvě tyče použijte podélně na zpevnění konstrukce.
  3. Hula hop obruče rozřízněte a zapíchněte na tyče.
  4. Kostru potáhněte fólií, upevněte svazovačem kabelů a dovnitř umístěte rostlinky nebo zeminu.
  5. Získáte jednoduchý tunelový fóliovník, na zvýšené základně bude pohodlný pro obsluhu.

Jednoduchý obdélníkový fóliovník

Na jednoduchou konstrukci potřebujete čtyři hranoly do rohů, po délce a šířce je spojíte latí. Vše obtáhnete fólií nebo plachtou k fóliovníku. Takto vyrobeným fóliovníkem sazenice přikryjete. Při větrání a zalévání je třeba fóliovník celý odklopit.

Fóliák ze starých rámů

Vyřazené rámy oken nebo dveří bez skleněných tabulí můžete použít jako konstrukci na fóliovník nebo pařeniště. Rámy potáhněte fólií a spojte latěmi do obdélníku. Na horní stranu použijte konstrukci z latí jako věnec a horní fóliová okna vybavte panty, aby bylo možné ve fóliovníku větrat.

Stavba velkého fóliovníku

Pro větší fóliovníky potřebujete dřevěné desky a dřevěné hranoly, panty, vruty a fólii.

  1. Nejprve sešroubujte obdélníkovou konstrukci, hranoly patří do rohů.
  2. K základové desce budete kotvit konstrukci. Horní lať bude kratší než základna a seříznutá šikmo. K šikmému spoji připevněte po obou stranách dvě kratší latě a zakončete je stojkami. Dostanete polovinu osmiúhelníku. Takové podpěry si můžeme vyrobit dvě, tři nebo více, podle velikosti fóliovníku.
  3. Konstrukci připevněte k základně a po obvodu zpevněte latěmi.
  4. Z přední strany přidejte obdélník na dveře a připevněte jej panty.
  5. Celou konstrukci potáhněte fólií.
  6. Pro upevnění fólie použijte sponkovačku.
  7. Nezapomeňte vnitřní prostor vybavit regály a policemi, přidat můžete ventilační okna.

Při stavbě se vám bude hodit:

Tipy pro stavbu velkého fóliovníku

  • Na kulaté konstrukci můžete fólii upevnit rozříznutou zahradní hadicí.
  • Při dřevěné konstrukci můžete vnější část přišroubovat latí.
  • Fólii fixujte u země, položte latě a vše přehrňte zeminou.
  • Pod sponky vkládejte nastříhané PET láhve. Fólie se nebude trhat.

Kam umístit fóliovník

Správné umístění skleníku a fóliovníku je takové, kdy vchod směřuje na sever a dlouhá boční strana na jih. Pokud nemáte na zahradě dostatek místa, využijte jednu stěnu domu a trojúhelníkovou konstrukci.


Z naší dílny článků pro kutily a zahrádkáře

Co pěstovat ve fóliovníku?

Ať už jste zahradník začátečník, nebo máte s pěstováním letité zkušenosti,... celý článek

Jak položit netkanou textilii

Ať už chcete snížit výskyt plevelů na záhonech, nebo ochránit rostliny proti škůdcům či mrazům, v tom všem vám pomůže netkaná textilie... celý článek

Jak správně přesazovat pokojové rostliny

Toužíte po bujné zeleni, ale vašim pokojovkám se nechce růst? Tak je trochu popožeňte přesazením do nové zeminy... celý článek