Jak pěstovat zázvor doma, na balkoně nebo ve skleníku?
Zázvor je známý pro své antibakteriální účinky, výraznou a specifickou chuť i originální tvar kořenových oddenků. Pro všechny milovníky zázvoru, kteří jej používají v kuchyni při vaření i jako léčivo během nachlazení a dalších zdravotních potížích, máme dobrou zprávu – zázvor si jednoduše můžete vypěstovat doma a vytvořit si tak nekončící zásoby této asijské rostlinky!
Proč pěstovat zázvor?
- Má antibakteriální a protizánětlivé účinky, je tedy skvělým bojovníkem proti nachlazení!
- Hojně jej využijete v kuchyni, zejména pro přípravu asijských jídel.
- Zázvor má hřejivé účinky, můžete si jej přidat v zimě do koupele.
- Sadba a pěstování zázvoru není nikterak náročné.
Kde a kdy je možné pěstovat zázvor?
Zázvor je teplomilná rostlina, dařit se jí tedy bude v klasickém květináči na okně, ale přechodně také na terase, ve skleníku, v letních měsících jej můžete umístit i na zahradu. Vyberte teplé stanoviště, na které bude dopadat dostatek slunečních paprsků. Ideální doba výsadby je na jaře, v domácích podmínkách jej však můžete vysadit během celého roku.
Jak pěstovat zázvor? Přinášíme návod, jak postupovat krok za krokem!
Rozhodli jste se zkusit si vypěstovat zázvor v domácím prostředí? Výborně, pusťte se do toho spolu s námi!
Co budete potřebovat k výsadbě zázvoru:
Ze všeho nejdříve je třeba získat vhodný oddenek – zázvor se totiž běžně nesází ze semen, ale odřezků oddenků. Zázvor, který chcete zasadit, můžete zakoupit v téměř každém obchodě se zeleninou. Vybírejte nejlépe takový, který má viditelná očka (ze kterých později vyraší výhonky), je mechanicky nepoškozený a od pohledu čerstvý (není výrazně seschlý).
Ideální je, namočit zázvor přes noc do vlažné vody, abyste oddenek „oživili“. Poté jej nakrájejte na několik kousků, které máte v plánu zasadit – pamatujte, že každý kousek zázvoru by měl mít alespoň dvě očka.
Připravte si široký květináč (oddenky zázvoru vyrůstají spíše horizontálně pod povrchem hlíny) a na dno vsypte drenážní vrstvu ve výšce cca 2 cm. Poté důkladně smíchejte substrát s hnojivem, které postupně uvolňuje živiny (vhodný poměr hnojiva a substrátu najdete na obalu hnojiva) a nasypte tuto směs do připravené nádoby přibližně do ¾.
Vsaďte do hlíny připravené kousky oddenků – pozor, očka musí směřovat nahoru! Nakonec je zasypte substrátem po vrchní úroveň květináče (cca 3 – 5 cm).
Zázvor vyžaduje slunné, teplé stanoviště, ochranu před silným větrem a pravidelnou zálivku – substrát by měl být stále mírně vlhký. Neděste se, pokud se v prvních týdnech po výsadbě nebude na pohled nic dít, zázvor potřebuje čas. Přibližně za 3 – 4 týdny by měly vyrašit z hlíny první výhonky.
🡪 Rostlina s úzkými listy může dorůst do výšky 70 i více centimetrů, květů se v našich podmínkách dočkáte spíše výjimečně.
Přibližně po 8 – 10 měsících přichází čas sklizně. Ten poznáte také dle toho, že rostlina sesychá. Stonek opatrně odlomte a z hlíny vyhrábněte vyrostlé oddenky. Pokud nechcete, nemusíte je brát všechny najednou, ale pouze si uříznout potřebnou část a zbylé oddenky nechat dále růst (to je možné už cca po třech měsících od výsadby). Díky tomu získáte nekonečnou zásobu zázvoru pro vlastní spotřebu.
🡪 Zázvorové oddenky uchovávejte na suchém místě, využít můžete například vzdušných sáčků na zeleninu, které můžete jednoduše zakoupit v obchodě, nebo si je ušít např. ze staré záclony.
Další zajímavé čláínky
Co dělat, když pokojová rostlina žloutne
Pokud nemá vaše rostlina vše, co k životu potřebuje, nebo je naopak něčeho příliš, projeví se to nejčastěji...celý článek
Co pěstovat na terase? Vyzkoušejte naše tipy
Milujete květiny? Rádi byste si vypěstovali vlastní bylinky či ovoce a zeleninu, ale máte jen malý balkon či terasu... celý článek
Co pěstovat ve fóliovníku?
Ať už jste zahradník začátečník, nebo máte s pěstováním letité zkušenosti,... celý článek