10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Co pěstovat na terase? Vyzkoušejte naše tipy

Milujete květiny? Rádi byste si vypěstovali vlastní bylinky či ovoce a zeleninu, ale máte jen malý balkon či terasu? Nemusíte zoufat – i na malém prostoru se dá vytvořit zelená oáza a i v hektickém městském prostředí si můžete vytvořit svůj kousek přírody. A jde to poměrně snadno.

Než se pustíte do pěstování na terase, měli byste si důkladně promyslet, co na ní chcete pěstovat především. Mají to být pouze okrasné rostliny, nebo i bylinky či ovoce a zelenina? Na základě vašich představ je pak dobré důkladně si rozplánovat, co kde bude umístěno. Záleží totiž nejen na velikosti prostoru, ale i na tom, na jakou světovou stranu je terasa orientována.

  • Pokud směřuje na jih, budete muset volit rostliny, které snesou přímé sluneční paprsky.
  • Při orientaci na sever pak zase musíte upřednostnit rostliny, které nejsou náchylné na chlad či průvan a nepotřebují sluneční záření.
Co pěstovat na terase? Vyzkoušejte naše tipy

Vyvýšené záhony i květináče

Pěstování na terase či balkoně je možné nejrůznějšími způsoby. Využít můžete nejen klasické květináče či truhlíky, ale i vyvýšené záhony, které jsou vhodné především pro pěstování ovoce a zeleniny, nebo rostlin většího vzrůstu. Na terasu ale vždy volte takový vyvýšený záhon, který má dno, aby vám neprotékala při zalévání voda skrz něj.

Rostliny můžete umístit také na okenní parapety, do závěsných květináčů, které zavěsíte od stropu, či na vertikální květinovou stěnu, abyste využili co nejvíce místa.

CHYTRÁ RADA

Při plánování rostlin na terasu vždy myslete na to, že rostliny potřebují dostatek prostoru a také vody. Například sazenice, která doroste do výšky přes jeden metr, bude potřebovat nádobu o objemu alespoň 40 litrů. A samozřejmostí je také kvalitní substrát.

Velká terasa přeje velkým rostlinám

Pokud máte k dispozici prostornou terasu, máte ideální podmínky pro vytvoření jedinečného zákoutí, do kterého můžete využít nejen drobné rostliny, ale i nejrůznější solitéry či stromy a keře. Máte-li terasu orientovanou na jih, můžete vyzkoušet například nejrůznější palmy, olivovníky či citrusy – u těch ale musíte počítat s tím, že je během chladných měsíců budete muset zazimovat. Na severní stranu se pak hodí nejrůznější jehličnany, a to klasické i zakrslé, cypřišky či zimostráz.

Preferujete-li spíše užitkovou terasu, pak vyzkoušejte ovocné stromky pěstované v nádobách, jako jsou jabloně, hrušky či švestky sloupovitého vzrůstu. Při orientaci na jih se na terase bude dařit i tropickému ovoci, jako je kiwi, khaki či granátové jablko.

Stěny zahalte popínavými rostlinami

Ať už jako ozdoba zdí či pergol, nebo ochrana před zvídavými pohledy kolemjdoucích – o to se postarají na terase popínavé rostliny. Zasadit je můžete buď do velkých venkovních květináčů nebo vyvýšených záhonů, volit můžete mezi trvalkami, nebo zvolit jednoletky, které budete každý rok obměňovat. Vaši terasu rozzáří například vistárie, která je vhodná na velké terasy, klematis, povijnice, jasmínovník či psí víno. Toužíte-li po stálezelené okrase, pak je ideálním řešením břečťan, který se rychle rozrůstá a je nenáročný na pěstování – navíc odolá i tuhým zimám.

Vlastní ovoce a zelenina

Terasy a balkony přejí i pěstování ovoce a zeleniny.

V truhlíkách můžete pěstovat nejrůznější druhy listové zeleniny, jako jsou saláty, rukola či baby špenát, ale i třeba ředkvičky, kedlubny či jarní cibulku. Skvěle se v nich bude dařit také jahodám – ty převislé můžete umístit i do závěsných květináčů.

Ve větších květináčích či vyvýšených záhonech vypěstujete vše, čemu by se dařilo ve skleníku či na zahradě, tedy rajčata, papriky, okurky, ale třeba i cukety. Pro pěstování rajčat a paprik můžete použít i velké igelitové pytle, které můžete obalit jutou a vytvořit si tak zajímavou dekoraci. Podél stěn je možné pěstovat ve velkých květináčích i maliny či ostružiny – pro ty nezapomeňte vytvořit oporu, po které se budou moci pnout.

TIP! Stejně jako na zahradě, tak i na terase potřebuje ovoce a zelenina pravidelné přihnojování. Zvolit můžete například bio hnojivo či granulovaný hnůj.

Bylinková zahrádka

Terasa představuje ideální místo pro pěstování bylin, a to zejména těch kuchyňských, které budete mít neustále při ruce. A pokud je ochráníte před mrazíky, například pomocí netkané textilie, můžete je využívat po celý rok. Na terase se bude dařit petrželi, pažitce, koriandru či celeru, ve větších květináčích i mátě, meduňce či šalvěji.

Pokud máte terasu situovanou na jih, rozhodně vyzkoušejte pěstování levandule, která vás bude těšit nejen svými květy, ale i úžasnou relaxační vůní. Stejně tak se zde bude dařit i mateřídoušce či tymiánu.

→ Bylinky můžete kombinovat s pěstovanou zeleninou (zejména tou větší). Přidáte-li k rajčatům či okurkám afrikány nebo měsíček lékařský, ochráníte je před útoky různých škůdců.

Rozkvetlá terasa

Upřednostňujete-li na své malé zahrádce spíše rozkvetlé rostliny, pak určitě vyzkoušejte petúnie, fuchsie, lobelky či muškáty, kterým se bude skvěle dařit v truhlících, a to zejména v těch samozavlažovacích, díky kterým budou mít pravidelný přísun vláhy.

Bohaté převisy vytváří v truhlících také lichořeřišnice, která je krásná nejen na pohled, ale zároveň ji můžete zužitkovat do nejrůznějších salátů. Její květy se navíc hodí i jako ozdoba letních dezertů.

TIP NA ZÁVĚR: Jak vidíte, možností, co pěstovat na terase, je opravdu celá řada a závisí jen na vašich potřebách a přáních, jakými rostlinami si chcete svůj koutek klidu vyzdobit. Ať už se rozhodnete spíše pro okrasnou či užitkovou variantu, nebo jejich kombinaci, vždy pamatujte na to, že by rostliny měly společně ladit. Do jedné nádoby můžete nasázet i více druhů, například velké rostliny doplnit drobnými půdokryvnými – vždy ale myslete i na to, že méně je někdy více, proto plánujte s rozmyslem, aby vaše terasa nebyla kýčovitá.
Stejně tak můžete rostliny doplnit nejrůznějšími dekoracemi, solárními světýlky, které terasu ozvláštní i za tmy. Květináče a truhlíky by měly vizuálně i barevně ladit s nábytkem, který na terase máte.
A pamatujte, že nejhezčí terasa je ta, která se líbí vám…

Související články

V samozavlažovacím truhlíku můžete pěstovat bylinky, květiny i zeleninu!

Samozavlažovací truhlíky se staly fenoménem posledních let... celý článek

Osvědčené tipy, čím osázet a vyzdobit truhlíky na podzim

Proměnlivé podzimní počasí, kdy se slunné dny střídají se sychravými a noci nás trápí přízemními mrazíky... celý článek

Vyzdobená okna po celou zimu aneb jaké rostliny se hodí do zimních truhlíků

I když zima patří k těm ponuřejším obdobím roku, kdy příroda uléhá k odpočinku, rozhodně to neznamená, že byste se museli vzdát... celý článek