10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Vyzdobená okna po celou zimu aneb jaké rostliny se hodí do zimních truhlíků


I když zima patří k těm ponuřejším obdobím roku, kdy příroda uléhá k odpočinku, rozhodně to neznamená, že byste se museli vzdát svých zahrádkářských a tvůrčích aktivit. I v zimě totiž můžete vyzdobit svá okna, balkony či terasy květinovou výzdobou, která bude dělat parádu až do jara. Poradíme vám, jaké rostliny a dekorace zvolit, aby vám přinášely radost dlouhou dobu. Ani v zimě totiž nemusí vaše okna zet prázdnotou.

Možná jste už na podzim osázeli své truhlíky rostlinami, které snesou chladnější teploty, takže máte zčásti vyhráno. Pokud se ale ještě stále radujete z muškátů a jiných, spíše letních květin, nemusíte truhlíky uklízet s prvními mrazíky do skladu či sklepa. Rostlin, které zvládnou přežít venku i v mrazivých dnech, je totiž celá řada.

Vřesy a vřesovce v zimě nezklamou

Velmi rozšířené, nenáročné a mezi zahrádkáři oblíbené rostliny, které jsou krásné po celou zimu, jsou vřesy a vřesovce. Snesou velké mrazy, kvetou po celou zimu a dokonce i když zaschnou, vypadají pořád hezky. Do truhlíků nebo květináčů je můžete nasázet v různých barevných kombinacích. Nejlépe se jim bude dařit v kyselejší, propustné zemině. Nejsou sice náročné na vodu, ale neměli byste je nechat úplně vyschnout, proto pokud nejsou zakryty vrstvou sněhu, dopřejte jim alespoň jednou za dva až tři týdny mírnou zálivku.

Stálezelené rostliny a jehličnany

Dalšími rostlinami, které by rozhodně neměly ve vánočních truhlících a květináčích chybět, jsou stálezelené rostliny, a to jak ty, s kterými se můžete běžně potkat kolem vás, tak ty speciální, které seženete v téměř každém zahradnictví. Jaké to jsou?

Břečťan

Tuto rostlinu známe především jako pnoucí, která zdobí fasády domů či altánků. Skvěle se ale hodí i do zimních dekorací, a to především její drobnější kultivary. Břečťan má rád kyprou, bohatou, humózní zeminu, daří se mu na slunných i stinných místech. Je nenáročný na pěstování, můžete jej nechat pnout po zdi, viset z truhlíku, nebo jej využít jako půdokryvnou rostlinu k dalším květinám.

Skalníky

Pokud budete shánět skalníky, najdete spoustu druhů, které se od sebe liší především velikostí a barvou plodů. Do zimních truhlíků jsou ideální především nižší kultivary, jako je například skalník drobnolistý, které jsou stálezelené, mrazuvzdorné a nenáročné na péči. Vyhovuje jim běžná zemina a minimální zálivka (jednou za dva až tři týdny), snesou slunné i polostinné stanoviště. Po celou zimu vás budou těšit drobnými červenými nebo oranžovými bobulkami. Jen buďte opatrní, bobulky i celá rostlina jsou mírně jedovaté.

Hebe

Méně známý rod Hebe neboli rozrazilce se vyznačuje velkou rozmanitostí a rozhodně by neměl chybět v zimní výzdobě vašich oken, balkonů či teras. Obzvláště širokolisté druhy rozrazilců snesou teploty klesající až k mínus 20 °C. Mají rády kyselejší zeminu, mírnou zálivku (jednou za dva až tři týdny) a nejlépe se jim daří v polostínu.

Drátovec

V zahradnictvích jej najdete i pod názvem krásnohlávek a jeho výjimečný vzhled a stříbřitá barva jej přímo předurčují k tomu, aby se stal součástí zimních truhlíků. Má rád propustnou, písčitou půdu, mírnou zálivku (jednou za dva až tři týdny) a snese i větrná stanoviště. Výborně se hodí jako doplněk k vřesům, břečťanům nebo okrasnému zelí.

Jehličnany

Mladé sazenice jehličnanů, především pak jalovce, smrku či jedle, nebo jejich zakrslé kultivary se skvěle hodí k oživení vašeho balkonu či terasy. Použijte pro ně větší květináče s kyselejší, kamenitou a vápenitou zeminou, které umístěte na polostinné stanoviště. V období před Vánoci si tyto stromečky můžete přizdobit ozdobami a světýlky a vykouzlit tak jedinečnou atmosféru.



Zimní dekorace bez živých rostlin

Pokud přeci jen máte strach, že by vám rostliny přes zimu v květináčích zmrzly a nepůsobily hezky, můžete k vyzdobení svých oken a balkonů využít přírodní dekorace. Udělejte si procházku do přírody, posbírejte chvojí, spadané šišky a kůru, natrhejte větvičky šípků a hlohů, vydloubněte kousek mechu. Doma pak naplňte truhlík či květináč zeminou nebo pískem, napíchejte do něj větvičky jehličnanů, prázdná místa, kde prosvítá hlína, zakryjte mechem nebo nadrobno nalámanou kůrou. Mezi větvičky jehličnanů zapíchejte šípky a hloh, přidat můžete i jablíčka nebo plátky citronů či pomerančů, které si předem nasušte doma na radiátoru.

Máte-li rádi umělé sezónní dekorace, nebojte se je použít ve vašich oblíbených barvách. Na větvičky pak můžete umístit LED světýlka pro venkovní použití a chcete-li navodit pravou zimní atmosféru, nastříkejte špičky jehličnanů umělým sněhem.

Možností, jak rozzářit svá okna, balkony a terasy i během chladných zimních dní je celá řada, tak neváhejte a vytvořte si zimní dekorativní truhlíky přesně podle svých představ. Budou vám dělat radost až do příchodu jara.

TIP NA ZÁVĚR: Velmi hezkou dekoraci vykouzlíte z břízy. Nasbírejte několik březových větviček, zkraťte je na požadovanou velikost, svažte k sobě pomocí drátku a obvažte vánoční mašlí nebo organzou.


Další zajímavé články z naší dílny Hobby a zahrada

Jak připravit balkonovky na zimu

Krásně rozkvetlý balkon vám dělal radost od jara až do pozdních podzimních dní. Aby vám květiny udělaly stejnou... celý článek

Hydroponický systém aneb domácí zahrádka

Hydroponický systém pěstování přináší rychlejší a mohutnější růst rostlin, zelenina má více vitamínů, je čistá... celý článek

Objevte zázračné účinky rýmovníku!

Trápí vás rýma nebo nachlazení? Vsaďte na blahodárné účinky rýmovníku – nenápadné a nenáročné rostliny, která vám... celý článek