Kyselina listová
Jedná se o látku ze skupiny B-vitaminů. Vitamin je ve vodě rozpustný a prochází snadno placentou. Má výrazné embryoprotektivní vlastnosti. Kyselina listová hraje významnou úlohu pro správný vývoj plodu již v raném stádiu těhotenství, kdy se u plodu utváří základy budoucí nervové soustavy (mícha, mozek), kardiovaskulární soustavy, skeletu (základy končetin), aj.
Tato látka je důležitá v několika fyziologických funkcích včetně normálního dělení buněk, zejména v rámci buněčných systémů s vysokou mírou buněčného dělení (např. krevní buňky, střevní buňky). Klinické studie prokazují její preventivní účinek u některých vrozených vývojových vad (rozštěpy neurální trubice, defekty břišní stěny plodu, rozštěpy rtu a patra). Defekty vývoje neurální trubice (NTD) jsou jednou z mnoha významných vrozených příčin nemocnosti a úmrtnosti u dětí a postihují více než 250 000 novorozenců ročně na celém světě.
Doporučená optimální denní dávka pro zdravou těhotnou ženu je 400 mcg. Tato dávka kyseliny listové prokázala dramatické snížení prevalence defektů NTD. V Evropě je příjem kyseliny listové u žen v plodném věku pod touto optimální hranicí, v průměru 100 – 150 mcg/den.
Kyselina listová je obsažena především v listové zelenině (špenát, brokolice, růžičková kapusta), luštěninách, ořechách, vajíčkách, pivovarských kvasnicích. Z běžné potravy je však lidský organizmus schopen využít pouze 30 – 50%. Navíc se tento vitamin varem ničí. Proto je vhodné tuto látku doplňovat formou doplňku stravy Pregnium.
Se suplementací je však nutné začít již při plánování početí, protože k uzávěru neurální trubice dochází přibližně v průběhu 28. dne po početí, tedy často dříve, než žena zjistí, že je těhotná. Proto nestačí započít se suplementací až po potvrzení těhotenství.