10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak vybrat matraci

Pohodlná a kvalitní postelová matrace pozitivně ovlivňuje kvalitu spánku a navíc může předcházet řadě zdravotních problémů. Chystáte se pořídit novou matraci a nevíte, jak se v široké nabídce produktů zorientovat? Provedeme vás typy, materiály i rozměry matrací a poradíme, které patří k těm nejoblíbenějším a proč.

Co rozhoduje u výběru matrace? Rozměr, tvrdost a materiál je zásadní.

Pokud se rozhodnete pořídit si novou matraci, nejdříve je třeba určit dle konstrukce vaší postele, jakou velikost matrace potřebujete.

Nejčastěji se setkáte s těmito rozměry matrací:

Matrace 90 × 200 cm je vhodná pro jednolůžko

Pro jednolůžko se nejčastěji užívají matrace o rozměrech 90 × 200 cm, které jsou nejuniverzálnější. K dostání jsou také užší matrace 80 × 200 cm, které jsou vhodné spíše pro odrostlé děti nebo osoby drobné postavy. Naopak pokud si chcete dopřát větší komfort a máte dostatek místa, vybírejte z matrací o rozměrech 100 × 200 cm.

Matrace 140 × 200 cm je skvělým řešením do menších ložnic

Do malých ložnic či bytů se skvěle hodí dvojlůžka s matrací o rozměrech 140 × 200 cm, na které se pohodlně vyspí dvě osoby průměrné hmotnosti. Na trhu jsou také jeden a půl lůžkové matrace, které mají rozměry 120 × 200 cm a slouží spíše k příležitostnému přespání 2 osob.

Matrace 160 × 200 nebo 180 × 200 cm tvoří prostorné dvojlůžko

Pokud toužíte po prostorném a rozložitém dvojlůžku, nebo s vámi někdy spí děti, vybírejte matrace o rozměrech min. 160 × 200 cm a větší, které poskytují dostatek prostoru i pro 2 osoby s vyšší hmotností.


Jaká je optimální velikost matrace pro děti?

Speciální kategorií jsou matrace do dětských postýlek, které jsou běžně k dostání o rozměrech 60 × 120 cm nebo 70 × 120 cm a jsou vhodné pro děti přibližně do tří let. Pro předškoláky se hodí matrace o rozměrech 160 × 70 cm. Pro starší děti od 7 let můžete pořídit klasickou jednolůžkovou matraci.

TIP: Dětské postýlky a kolébky využijete v prvních letech miminka, poté jsou tu dětské postele s originálními motivy, které si děti zamilují.


Jaký materiál matrace vybrat?

Pokud máte jasno o velikosti matrace, měli byste se zaměřit na druh materiálu, ze kterého je vyrobeno jádro matrace a na kvalitu provedení. Z jakých typů matrací můžete nejčastěji vybírat?

Pružinová matrace patří mezi klasiku

Uvnitř matrace jsou pružiny, které jsou vzájemně provázány perky, aby držely tvar.

  • prodyšnost
  • nízká cena
  • někomu může přílišná pružnost matrace vadit

Pěnová matrace poskytuje dostatečnou oporu těla

Matrace jsou vyrobeny z PUR pěn různých tvrdosti a vlastností, které jsou sendvičově vrstvené. Matrace z HR pěny (studené pěny) kopírují tvar těla, matrace z paměťové pěny mění tvrdost v souvislosti s teplotou, matrace z bio pěny jsou prodyšné a antibakteriální.

  • skvěle kopírují tvar těla a poskytují mu dostatečnou oporu
  • jsou prodyšné a dobře odvádí teplo
  • obvykle vyšší cena

Latexová matrace se dokonale přizpůsobí tvaru těla

Latexové matrace patří k nejkvalitnějším. Vyrábí se z umělého a přírodního kaučuku, přičemž platí, že čím vyšší je podíl přírodního kaučuku, tím jsou schopnosti materiálu lepší.

  • velmi dobře se přizpůsobí tělu
  • materiál je velmi odolný a pevný, deformuje se pouze v místě zatížení
  • horší prodyšnost

Gelová matrace umí zahřát i efektivně odvádět teplo při nadměrném pocení

Gelové matrace jsou vhodné především pro ty, kteří se při spánku často potí, nebo naopak trpí na studené nohy či brnění rukou.

  • podporují správnou funkci krevního oběhu
  • masírují akupresurní body, ulevují od bolesti
  • jsou vhodné i pro alergiky
  • vyšší pořizovací cena

Tvrdost matrace hraje zásadní roli

Matrace dělíme do 5 skupin dle tvrdosti:

Stupeň tvrdosti matrace Specifikace a využití matrace
1 Velmi měkká matrace, která je vhodná pro příležitostné přespání, nebo pro osoby s nízkou hmotností.
2 Středně měkká matrace, patří k nejrozšířenějším, dobře se přizpůsobí tvaru těla, vhodná pro běžné váhové kategorie.
3 Středně tvrdá matrace, vhodná pro ty, kterým vyhovuje matrace poskytující výraznější oporu těla.
4 Tvrdá matrace vhodná zejména pro urostlejší postavy.
5 Matrace určena pro vyšší váhové kategorie od 120 kg výše.

*Tabulka je orientační, vybírejte také s ohledem na svůj zdravotní stav a osobní preference.

Oboustranné matrace umožňují volbu tvrdosti dle aktuální potřeby

Některé matrace jsou oboustranné, přičemž každá strana má jinou tvrdost. Jsou vhodné pro ty, kteří si nejsou jistí, jaká tvrdost matrace jim vyhovuje nejlépe. Využití najdou také v pokojích pro návštěvy, kde matraci průběžně využívá více osob.

Ortopedická vs. zdravotní matrace

Pokud trpíte na chronické bolesti zad, můžete si pořídit ortopedickou nebo zdravotní matraci, která od bolesti výrazně uleví.

Ortopedická matrace zajišťuje správnou oporu těla, zdravotní matrace je klasifikována jako zdravotní pomůcka a musí být opatřena zdravotním certifikátem.


TIP: Nepodceňujte také výběr roštu do postele. Ten by měl být dostatečně odolný a pružný.

Jaké další parametry rozhodují při výběru matrace?

Počet zón

Matrace můžeme dělit také podle počtu zón, ze kterých jsou sestavené. Jejich počet se pohybuje mezi 3 – 7. Čím vyšší je počet zón, tím je obvykle matrace kvalitnější, protože jednotlivé zóny se optimálně přizpůsobí každé části těla. Jinou pevnost vyžaduje například zóna hlavy a krku nebo zóna boků, protože je každá odlišně zatížená.

Max. nosnost matrace

Běžná max. nosnost u matrací je do 120 kg. Matrace vyšší tvrdosti jsou vhodné i pro osoby do 150 kg. Měkké matrace mají obvykle max. nosnost 70 – 100 kg.

Výška a délka matrace

Výška matrací se pohybuje mezi 8 – 25 cm. Obecně se doporučují spíše vyšší matrace, mezi 18 – 25 cm, které poskytují tělu výrazně lepší oporu.

Délka matrací je nejčastěji 200 cm. Narazit ale můžete i na zkrácené verze o délce 180 cm pro osoby menšího vzrůstu, nebo naopak prodloužené verze o délce 220 cm. Obecně lze říci, že matrace by měla být cca o 20 cm delší, než je výška postavy.

Max. nosnost matrace

Běžná max. nosnost u matrací je do 120 kg. Matrace vyšší tvrdosti jsou vhodné i pro osoby do 150 kg. Měkké matrace mají obvykle max. nosnost 70 – 100 kg.

Potah matrace

Při výběru nepodceňujte ani potah, který tvoří estetickou, ale také funkční část matrace. Co by měl kvalitní potah matrace splňovat?

  • Potah by mělo být možné z hygienických důvodů z matrace sejmout a vyprat.
  • Měl by být dostatečně prodyšný.
  • Potah by měl mít dostatečnou pružnost pro snadné navlékání na matraci a kvalitní zip po celé délce.
  • Výhodou je schopnost rychlého sušení.

Potahy s výtažkem Aloe Vera mají antibakteriální účinky a jsou tak vhodné i pro alergiky. Potahy z tencelu efektivně odvádí vlhkost.

Matrace

TIP: V nabídce máme také chrániče matrací, které můžete pořídit zvlášť. Zvýšíte tak ochranu matrace před znečištěním nebo promočením a prodloužíte její životnost.

Jak vyčistit matraci?

Matrace byste měli pravidelně čistit, čímž eliminujete vznik a přítomnost prachu, roztočů a bakterií. Jak na to?

Nejdříve odstraňte potah matrace a vyperte jej.
Poté vysajte povrch matrace od prachu, vlasů a dalších nečistot.
Nyní můžete matraci vyčistit parním čističem, který díky vysoké teplotě zneškodní bakterie a roztoče.
Nakonec nechte matraci dokonale vyvětrat a proschnout a navlékněte ji zpět do vypraného potahu.

V případě že objevíte na matraci skvrny, nezoufejte. Přinášíme pár tipů, jak efektivně odstranit nejběžnější skvrny z matrace:

  • Skvrny od krve nejlépe vyčistíte studenou vodou (teplá voda naopak fleky zvětší) v kombinaci se sodou.
  • U dětských matrací se můžete sekat se skvrnami od moči, v tom případě použijte kombinaci jedlé sody, tekutého mýdla a peroxidu vodíku. Ingredience smíchejte a rozprašovačem naneste na skvrnu. Tato kombinace platí rovněž na skvrny od potu.
  • Skvrny od kávy můžete vyčistit za pomoci citronové kůry nebo opět za pomoci kašičky z jedlé sody.

Jaká je životnost matrace?

Obecně se u matrací uvádí životnost cca 7 let, ty kvalitnější mohou sloužit až 10 let. Poté se doporučuje matraci vyměnit za novou. Životnost matrace můžete prodloužit správnou údržbou, pravidelným čištěním, otáčením a větráním matrace.


Další zajímavé články

Jak vybrat postel

Kvalitní spánek je důležitým základem pro zdravý životní styl, dobrou náladu a psychickou pohodu. Proto byste měli výběru... celý článek

Jak vybrat dětskou postýlku

S blížícím se příchodem miminka přichází na řadu výběr dětské postýlky. Ta musí být pro miminko především... celý článek

Jak vybrat matraci pro miminko

Miminka tráví spánkem velkou část dní i nocí. Proto bychom jim už od narození měli dopřát kvalitní matraci... celý článek