10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Praktické tipy, jak založit skalku

Rozkvetlé skalky jsou nedílnou součástí mnoha českých zahrad. Známe je od našich babiček a svou oblibu si zachovávají i na prostranstvích u moderních domů. Ostatně se není čemu divit – ucelená kombinace kamenů a různobarevných květů působí opravdu jedinečným dojmem. Pokud i vy zvažujete, že byste chtěli svou zahradu oživit skalkou nebo pomocí ní vyřešit nevyužitý či nevzhledně vypadající svah, máme pro vás několik užitečných rad, jak založit skalku efektivně a správně.

Zakládání skalky není otázkou jednoho odpoledne. Chcete-li dosáhnout jedinečné harmonie, měli byste si vše důkladně promyslet, rozkreslit a naplánovat. Ideálním obdobím pro budování skalky je podzim, jelikož si navršená zemina a usazené kameny přes zimu takzvaně sednou a budou připraveny na jarní osázení, ale chybu rozhodně neuděláte ani tehdy, pokud se do zakládání skalky pustíte i na jaře.

Praktické tipy, jak založit skalku

Místo pro skalku vybírejte s rozmyslem

Pro založení skalky byste měli zvolit svažitý terén, na kterém bude působit nejpřirozeněji. Vhodný je i mírně zvlněný pozemek. Naopak nejméně vhodnou je rovná plocha, na které dá vybudování skalky nejvíce práce, jelikož musíte vršit nejen kameny, ale i půdu, abyste dosáhli dojmu stoupajícího terénu. Při výběru vhodného místa pak zohledněte také následující fakta:

  • Ideální místo pro skalku je slunné či polostinné – její orientace by tak měla směřovat na jih či východ.
  • Umístění skalky volte s ohledem na okolní prostředí – skalka by do něj měla zapadnout, nesmí působit rušivým dojmem. Proto ji navrhujte decentně a s vkusem, aby příliš nevyčnívala.
  • Méně je někdy více – pokud máte problém s výběrem vhodného místa, zvolte raději minimalistické provedení a skalku připojte například jako pokračování terasy. A pokud ani tam se nehodí, nemusíte se jí hned vzdávat – skalničky můžete bez problémů pěstovat i v kamenných korytech, nebo velkých květináčích.
  • Skalku nikdy neumisťujte pod stromy – každý podzim byste ji museli čistit od spadaného listí a stejně tak i z jehličnanů opadává jehličí, které je pro odstranění ještě složitější.
CHYTRÁ RADA

Pokud máte na svém pozemku pouze rovinu a nechce se vám navážet zeminu a uměle vytvářet svah, můžete vyzkoušet takzvanou spárovou skalku, která se staví z plochých kamenů (nejčastěji z břidlice či opuky), mezi které se vysazují rostliny. Jedná se o moderní pojetí skalky, které se hodí převážně k moderním designům domů.

Kameny na skalku musí být ze stejného materiálu

Skalka by se měla stát místem, které bude chloubou zahrady. Proto je třeba odpovídajícím způsobem vybrat také kámen, ze kterého bude založena. Zapomeňte na to, že si na skalce vytvoříte přehlídku kamenů, které jste po různu nasbírali nebo navozili z dovolené. Kámen by měl být stejného druhu a ideálně takový, který se přirozeně vyskytuje na daném místě (vyhněte se také oblým kamenům, které budou působit nepřirozeně). Sehnat vhodné kameny můžete například na polích, nebo si je zakoupit v lomu či zahradních centrech. Velikost vybírejte s ohledem na plánované rozměry skalky a také se zohledněním toho, že přibližně třetinu výšky budete zapouštět do země.

TIP! Různé typy hornin mají různé vlastnosti. Pokud je budete kupovat v lomu či zahradnictví, zeptejte se na ně a nechte si poradit, zda jsou vhodné pro budování skalky či konkrétně pro vaše plánované rostliny – některé vyžadují kyselý podklad, jiné zase neutrální či vyvřelinový bazický.

Připravte si terén

Než se pustíte do zakládání skalky a umisťování kamenů, je třeba si důkladně připravit terén, kde bude skalka umístěna. Budete-li budovat skalku ve svahu, nemusíte dělat žádné terénní úpravy a navážku hlíny, takže si ušetříte spoustu práce – i tak jí ale budete mít dost.

  • Nejprve je třeba důkladně odstranit veškeré rostliny a plevel včetně všech mělkých i hlubokých kořenů. Vezměte proto rýč a plánovanou plochu do hloubky zryjte a vyberte všechny kořeny. Pokud se nezbavíte vytrvalých plevelů na počátku, budou vás trápit i na skalce a neustále prorůstat.

→ V případě velmi hlubokých kořenů můžete použít i povolený herbicid – v takovém případě ale počítejte s tím, že mezi aplikací ochrany rostlin a vysazením musí být určitá časová prodleva – tuto informaci poskytne výrobce herbicidu.

  • Jelikož skalničky potřebují dobrý odtok vody, měli byste jim dopřát silnou vrstvu drenáže, a to ve vrstvě přibližně 20 až 50 centimetrů. Využít můžete drobné kamínky, štěrk či keramzit. Pokud bydlíte v oblastech, kde během roku málo prší, obejdete se i bez drenáže, ale je třeba půdu smíchat s pískem.

Do takto nachystaného podloží pak můžete začít usazovat kameny.

Jak usadit kameny na skalku? Inspirujte se v přírodě

Jakmile jste si nachystali základ, přichází na řadu usazování kamenů.

Kameny pokládejte na ležato (na šířku). Rozmísťujte je od paty skalky a postupujte tak, aby působily přirozeně (jako by na dané místo skutečně patřily). Největší kameny by měly být na úpatí svahu a postupně se zmenšovat. Zároveň se vyhněte přílišné a přehnané pravidelnosti, vzhled skalky by nepůsobil přirozeně. Ponechávejte zároveň dostatečně velké mezery a štěrbiny pro rostliny – myslete na to, že se skalničky rozrostou.

CHYTRÁ RADA

Při manipulaci s kameny vždy používejte pracovní rukavice – předejdete tak možným odřeninám, puchýřům či rozříznutí kůže o ostré hrany kamenů.

Jakmile kameny rozmístíte, zkontrolujte jejich uspořádání z větší dálky a zamyslete se nad tím, zda jsou rozmístěny věrohodně. Připravte se na to, že rozmisťování kamenů je tou nejsložitější činností při zakládání skalky a je třeba si s ním opravdu detailně pohrát. Může se tak stát, že budete kameny přemisťovat několikrát, než docílíte požadovaného efektu.

Jakmile budete mít vybranou správnou polohu kamenů, ukotvěte alespoň jednu jejich třetinu do země – zajistíte tak jejich stabilitu, a to i pro případ, kdy se po nich budete pohybovat při osazování či pletí.

Mezery a šterbiny, do kterých budete sázet skalničky, zasypejte zeminou nebo zakoupeným substrátem, a následně je pokryjte šterkem – ideálně ze stejné horniny, z jaké jsou veškeré kameny. Takto upravený povrch bude chránit půdu před přehřátím a zároveň vysycháním.

Celkový vzhled skalky můžete doplnit nejrůznějšími výčnělky, zajímavými solitéry či různými úlomky – aby vše působilo zcela přirozeně, jako by se dané kamínky valily ze skály.

Rostliny vhodné na skalku

Než se pustíte do osazování skalky, důkladně si promyslete, jaké rostliny tam chcete mít. Vytvořte si plán, a pokud si nejste jisti, jaké skalničky se na vaši zahradu hodí, poraďte se v zahradnictví. Pamatujte na to, že rostliny by měly být v dostatečné vzdálenosti od sebe – i když bude v prvním roce působit skalka poměrně prázdně, rostliny se budou postupně rozrůstat a skalku zaplní. Při výsadbě byste měli dodržet tato pravidla:

  • Dominantní rostliny patří k velkým a originálním kamenům.
  • Plazivé druhy by měly být v horní části skalky.
  • Trvalky je vhodné vysazovat od března do listopadu, cibuloviny a hlízovité rostliny na podzim.
  • Na větší skalce by neměly chybět ani zakrslé keře či stromy – ty sázejte na podzim nebo zjara.

Skalničky dle stanovišť

Výběr vhodných skalniček pak záleží také na tom, na jaké stanoviště je budete umisťovat.

  • Na slunné stanoviště jsou vhodné netřesky, lomikámen, mateřídouška, rozrazily, rozchodníky, floxy, tařice či nízkékosatce.
  • V polostínu se bude dařit dymnivkám, prvosenkám, zběhovci, hostám či dřípatce.
  • Sušší stanoviště svědčí hlaváčkům, karafiátům, opunciím či kostřavě.
  • Vlhká stanoviště jsou ideální pro pryskyřníky, hořce, písečnici či škornici.
TIP NA ZÁVĚR: Skalka působí velmi dobře s vodními prvky – pokud ji chcete zútulnit, vytvořte u ní tůňku, malé jezírko či fontánku. Nechcete-li mít na zahradě vodní plochu, kterou byste museli pravidelně čistit či k ní pořizovat filtraci, můžete při samotném zakládání skalky přivést vodovodní potrubí k nejvýše položenému kameni, od něj vést žlábky, jež jednoduše zamaskujete jinými kameny či štěrkem, a nechat po skalce kaskádovitě stékat pramínek vody.

Související články

Co pěstovat ve fóliovníku?

Ať už jste zahradník začátečník, nebo máte s pěstováním letité zkušenosti,... celý článek

Jak rozvrhnout zahradu tak, aby byla funkční a lákala k relaxaci

Nezáleží na tom, zda se chystáte na vytvoření zcela nové zahrady, nebo plánujete kompletně renovovat... celý článek

Jak založit skleník, aby se rostlinám dařilo

Pěstování ve skleníku přináší zahrádkářům nové možnosti. Díky němu můžete pěstovat ovoce...celý článek